Redakcja Programów Katolickich Programy dla wszystkich
Section04

Programy | Dla wszystkich

Muzeum Ormian

W piątek, 9 grudnia otworzyła swe podwoje pierwsza w Polsce stała ekspozycja muzealna i otwarte miejsce spotkań poświęcone historii i kulturze polskich Ormian. Ekspozycja została stworzona z własnych historycznych zbiorów Ormian Polskich. W pierwszej kolejności twórcy ekspozycji chcieli przedstawić obrządek ormiański, w związku z czym pokazują  m.in. unikatowe rękopisy, starodruki, kolekcję portretów ksień benedyktynek ormiańskich ze Lwowa, zabytkowe szaty i naczynia liturgiczne. Prócz tego zapoznać się można z historią polskich Ormian i ich życiem codziennym. Do odwiedzenia ekspozycji zapraszać będą w audycji członkowie Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich i osoby związane z Ormianami.
play_arrow

czytaj więcej

Sobór z perspektywy lat

Z okazji 60 rocznicy otwarcia Soboru Watykańskiego II w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego zorganizowano cykl debat poświęconych temu wydarzeniu oraz jego wpływowi na współczesny Kościół.  Gościem audycji jest Grzegorz Polak współorganizator debat.
play_arrow

czytaj więcej

Chleb pokoju i nieba

„Na ziemie w noc wtuloną, Bóg schodzi jak przed wiekami. Braćmi się znowu poczyńmy, przebaczmy krzywdy, gdy trzeba. Podzielmy się opłatkiem, chlebem pokoju i nieba”. Tak pisał myśląc o wigilijnym spotkaniu i polskich tradycjach C.K. Norwid. A dziś czy opłatek i łamanie się nim przy wigilijnym stole – nadal jest czymś wiece niż przaśnym płatkiem chlebowym, którym wypada się przełamać?
play_arrow

czytaj więcej

Duchowość Kresów

Religijność na Kresach Wschodnich była bardzo pielęgnowana i mimo wielu zawieruch historycznych każdy okres liturgiczny miał swój koloryt i był głęboko przeżywany. Podczas trwającego właśnie adwentem, przeniesiemy się na Kresy, te historyczne i współczesne, aby przyjrzeć się duchowości naszych wschodnich rubieży. Gość audycji: Mariusz Olbromski - literat, działacz kulturalny, który od wielu lat podejmuje inicjatywy w zakresie popularyzacji dziedzictwa kulturowego dawnych Kresów Rzeczypospolitej, opowie jak dziś, w czasie wojennych zawirowań, kwitnie życie religijne i w jaki sposób ludzie tam żyjący przygotowują się do tegorocznych świąt Bożego Narodzenia.
play_arrow

czytaj więcej

Lwów Stanisława Lema

Poeta i prozaik Mariusz Olbromski i lwowska dziennikarka Anna Gordijewska,  pokazali w swej książce lwowskie ścieżki i zakamarki, które słynny w całym świecie autor powieści i opowiadań, wtedy nazywanych futurystycznymi, teraz since fiction, zapamiętał na całe życie.  Całe wielokulturowe miasto  ukształtowały go także duchowo poprzez swój specyficzny, niemal mistyczny klimat.
play_arrow

czytaj więcej

Życie religijne za kratami

Samotność i oddzielenie na długie lata  od świata to dla wielu okazja do głębszej refleksji nad swoim życiem. Dlatego czas pozbawienia wolności staje się często dla osadzonych czasem głębokich przemian. W audycji opowiemy o opowiemy o życiu religijnym za kratami i o głębokich metamorfozach, jakie tam się tam dokonują.
play_arrow

czytaj więcej

Zdążyć z pomocą

W niedzielę obchodzić będziemy po raz 23 Dzień pomocy Kościołowi na Wschodzie –  W tym roku 4 grudnia kierujemy nasze serca i środki materialne w stronę ogarniętej wojną Ukrainy. „Nie ma prądu, wody, ogrzewania , nie ma też jedzenia-ludzie maja drugi dom-piwnicę, gdzie potrzebne są środki do życia”-mówi Ludmiła Kostuszewicz prezes Klubu Kultury Polskiej w Energodarze w Ukrainie „Ale bez Polaków byśmy tę wojnę dawno przegrali”-dodaje. W „Śladach na piasku”-o aktualnej sytuacji i bieżących potrzebach Kościoła na Wschodzie.
play_arrow

czytaj więcej

Wiara. Nadzieja. Polityka

Relacje religii i polityki, polityka wyznaniowa UE a także przyczyny kłopotów Kościoła z prawami człowieka i demokracją to tylko niektóre kwestie, jakie w świetle katolickiej nauki społecznej stara się przybliżyć zbiór teksów <Wiara. Nadzieja. Polityka.> Gościem audycji jest ks. prof. Piotr Mazurkiewicz - autor książki.
play_arrow

czytaj więcej

Jak być współczesnym św. Mikołajem?

Święty Mikołaj to postać kojarzona z obdarowywaniem. I słusznie! Od czasów młodości, zanim jeszcze wybrał drogę powołania kapłańskiego, był bardzo wrażliwy na przejawy ludzkiej niedoli. Odwiedzał chorych, kupował im drogie i niezbyt szeroko wówczas dostępne medykamenty. Biednym i bezdomnym przekazywał pożywienie i odzież. Podrzucał biednym paczki nocami. Niekiedy przychodził do nich w przebraniu. Jako biskup kapłanom i diakonom polecił sporządzić listę najbardziej potrzebujących grup oraz konkretnych ludzi. Święty hierarcha działał w sposób zaskakująco nowoczesny.
play_arrow

czytaj więcej

100-lecie urodzin Józefa Ziutka Szczepańskiego

„ Za Boga, Honor i Ojczyznę”… w 100-lecie urodzin Józefa Ziutka Szczepańskiego odbędzie się koncert w Studiu A. Osieckiej opowiadający o postaci niezwykle uzdolnionego, a planowo zapomnianego młodego poety. Jego wiersze tchnące humanizmem, duchowością i antykomunistyczną wymową- po wojnie były skazane na zapomnienie, podobnie jak ich autor.
play_arrow

czytaj więcej

Section08
Section025