Redakcja Programów Katolickich Programy dla wszystkich
Section04

Programy | Dla wszystkich

Karol Wojtyła – Jan Paweł II. Człowiek Soboru Watykańskiego II

Jan Paweł II jako biskup krakowski uczestniczył we wszystkich czterech sesjach Soboru Watykańskiego II. Należał również do zespołu przygotowującego Konstytucję duszpasterską o Kościele w świecie współczesnym <Gaudium et spes>. Przekonany o doniosłości tego wszystkiego, co dokonuje się na Soborze, popularyzował idee soborowe na polskim gruncie i starał się wcielać je w życie swojego Kościoła. Gościem audycji jest prof. Michał Białkowski redaktor pracy zbiorowej <Karol Wojtyła – Jan Paweł II. Człowiek Soboru Watykańskiego II
play_arrow

czytaj więcej

Post czy dieta? Boża operacja uzdrawiania

Czym post różni się od diety? Czy z pomysłu odchudzania może w życiu przyjść odnowa psychiczna i duchowa, a nawet nawrócenie? Czy w świecie, który proponuje nieograniczoną konsumpcję można celowo chcieć odczuwać głód? Rozmowy o przemieniającej mocy postu, który oczyszczając ciało może uzdrowić duszę człowieka.
play_arrow

czytaj więcej

Medytacja czy modlitwa... szansa na wewnętrzną wolność.

Chcesz się na chwilę zatrzymać? Czujesz, że życie ucieka, a Ty nie wiesz do czego dążysz? a może walczysz z nałogiem? …na początek weź oddech i…pomyśl, pomedytuj, pomódl się? Czy medytacja to dobry kierunek dla chrześcijanina? Czy może być modlitwą i co daje człowiekowi? W Wielkim Poście zapraszam na …podróż w głąb siebie i spotkanie Malwiną Okrzesik i Tomaszem Zontkiem ze Światowej Wspólnoty Medytacji Chrześcijańskiej.
play_arrow

czytaj więcej

Boskie oblicze

Pierwsze relacje o tajemniczym wizerunku widocznym na niewielkim kawałku przezroczystego  materiału sięgają VI w. Otoczona legendą chusta, zwana Chustą św. Weroniki, stała się wzorem dla niezliczonych malarskich przedstawień Jezusa. Na przestrzeni wieków ginęła i pojawiała się znowu.  Czy chusta, która dziś znajduje się w Manopello jest tą właśnie chustą? - zastanawia się Paul Badde w książce <Boskie oblicze>. Gościem audycji jest ks. dr Jan Nowak.
play_arrow

czytaj więcej

Kobiety zmieniają Kościół

O roli i miejscu kobiet w Kościele powiedziano wiele na przestrzeni wieków. A czego jeszcze nie powiedziały same o sobie kobiety będące w Kościele? Czy w zmieniającym się świecie trwanie przy tradycyjnym podziale ról ma jeszcze rację bytu? Dlaczego mówiąc o kryzysie współczesnego Kościoła tak mało mówi się o roli kobiet, która być może powinna się zmieniać? I w jakim kierunku te zmiany powinny iść? Papież Franciszek próbuje małymi krokami dopuszczać kobiety do stanowisk, do tej pory dla nich nieosiągalnych, ale czy to zmienia zasadnicze widzenie kobiet w Kościele?
play_arrow

czytaj więcej

Beznadzieja tamtych dni…

Pomoc obywatelom Ukrainy, którzy schronili się w naszym kraju po wybuchu wojny 24.02.2022 roku, już od pierwszych dni płynęła z każdej strony Polski. Niemalże każda parafia i zakon dawały schronienie uciekinierom wojennym, głównie mamom z dziećmi.
play_arrow

czytaj więcej

Przeminą dymy, rozkwitną róże

Książka „Przeminą dymy, rozkwitną róże. Wiersze o walczącej Ukrainie” Mariusza Olbromskiego to sejsmograf serca, pełna empatii reakcja na tragedię wojny za naszą wschodnią granicą. Większość utworów opatrzona została datami, tworząc swoisty dziennik cierpienia, miłości, oporu i walki. 
play_arrow

czytaj więcej

Niedziela Ad Gentes - Misje to sprawa Miłości

II niedziela Wielkiego Postu w Kościele w Polsce jest przeżywana jako Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Ofiary zbierane tego dnia do puszek są przeznaczone na pomoc polskim misjonarzom za pośrednictwem Dzieła Pomocy „Ad Gentes”, które wspiera działalność ewangelizacyjną, charytatywną, społeczną i kulturową.
play_arrow

czytaj więcej

40 dni Wielkiego Postu – czas na rekolekcje

Samo słowo "rekolekcje" pochodzi od łacińskiego recolere – zbierać na nowo, powtórnie. To okazja, by uporządkować nieco swój świat, zobaczyć sprawy z pewnego dystansu, nabrać świeżości w wierze i modlitwie. Rekolekcje to od wieków w Kościele  akt pokutny–  duchowych ćwiczeń. Odprawiają je wszyscy: papież, biskupi, kapłani, zakonnicy i zakonnice, małżonkowie, rodzice, dziadkowie, studenci, uczniowie, osoby chore i niepełnosprawne, osoby samotne i rozwiedzione…
play_arrow

czytaj więcej

Kresowa bałagułka

Do rąk Czytelników trafia druga część „Kresowej bałagułki”. Poprzednia ukazała się w roku 2020 i zawierała osiem wywiadów udzielonych polskiej dziennikarce prasowej i telewizyjnej Annie Gordijewskiej, zamieszkałej we Lwowie, przez Mariusza Olbromskiego, literata i muzealnika z Polski.
play_arrow

czytaj więcej

Section08
Section025