X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
RCKL

Początki fenomenu rewelersów

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2018 11:31
Nazwa tego ruchu muzycznego bierze się od powstałego w 1918 roku zespołu The Shannon Four, który zmienił nazwę na The Revelers. Jak to się stało, że ich tytuł stał się synonimem nowego gatunku muzycznego? O tym opowiada Wojciech Ossowski.
Audio
  • Wojciech Ossowski zdradza, czym dla Polaków był zespół The Revelers i co ma to wspólnego z szantami (Poranek Dwójki)
  • Początki muzycznego ruchu rewelersów (Poranek Dwójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Everett Collection

Większość mód tanecznych z przełomu XIX i XX wieku ma ma rodowód amerykański. To stamtąd przyszedł styl, który tworzyły męskie zespoły wokalne, śpiewające lżejszy repertuar, zazwyczaj kwartety. Termin "relevelers" oznacza: hulaki, buntownicy. Pierwszeństwo w tworzeniu tej muzycznej tradycji przypada Afroamerykanom, a za pierwszy zespół tego typu uznaje się The Fisk Jubilee Singers, powstały w 1865 roku na Universytecie w Nashville.

Ci czarnoskórzy śpiewacy odwiedzali Europę i śpiewali na wszystkich dworach. Ich twórczość z charakterystycznym podziałem na głosy była wzorem dla wielu. Pierwszym zespołem stworzonym przez białych był Edison Male Quartet z 1898 roku.

Edison Male Quartet: Muzyka ich była chyba zbyt zawiła, skomplikowana, by pozwolić im odnieść seukces, choć repertuar nawoływał do prostej, folkowej tradycji, mianowicie do pieśni minstreli. Dariusz Michalski

Ten trend śpiewaczy szybko zjednywał sobie coraz większe zainteresowanie zarówno wśród publiczności, jak i artystów. Na tej fali powstał w 1918 roku kwintet The Shannon Four, który po interpersonalnych perturbacjach zmienił nazwę na The Revelers. Jako jeden z elementów wokalnej ewolucji, zapoczątkował nowy kierunek jej rozwoju. 

Przejawem tego było to, jak nauralnie owa tradycja muzyczna przyjęła się w Polsce. Pierwsi rewelersowi polscy śpiewacy zreszyli się w 1928 rou w Chórze Dana, za jego przykładem poszły chóry: Eryna, Juranda - premianowwany potem na Chór Orlanda, lwowski Chór Wesołej Piątki Zbigniewa Lipczyńskiego, a także Jazz Singers Henryka Warsa oraz rewelersi Mieczysława Wróblewskiego.

W czasach współczesnych rewelersi kojarzą się nam ze spektaklem poświęconemu Marianowi Hemarowi i wykonawstwem takich artystów, jak Marian Opania, Wiktor Zborowski, Jacek Borowski, Marian Kociniak. W Krakowie na tej fali wyrosła także dość egzotyczna, wąska odnoga muzyczna: sea shanties, którą obecnie wykonuje zespół Banana Boat.

Więcej ciekawostek z historii polskiej muzyki folkowej i kultury - w nagraniu tradycji.

***

Tytuł audycji: Historia Polskiego Folku

Prowadzi: Wojciech Ossowski

Data emisji: 2.06, 16.06.2018

Godzina emisji: 9.40

at


Zobacz więcej na temat: muzyka tradycyjna folklor