Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Pod patronatem świętych - Jerzy i Wojciech

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2018 09:00
- Postaci te w kulturze słowiańskiej, a także na Bałkanach mają szczególny status. 23 kwietnia przypada ich święto - mówiła w "Abecadle Etnografa" dr Barbara Ogrodowska.
Audio
  • Święci Jerzy i Wojciech, opiekunowie gospodarstw (Poranek Dwójki)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: pexels/pixabay/domena publiczna

Święci ci żyli w różnych epokach i odległych od siebie miejscach - św. Jerzy czczony był już w IV wieku, Wojciech natomiast, biskup praski, zginął w wieku X na terenie Prus. Wokół jego śmierci osnuta jest piękna polska legenda o wdowim groszu.

23 kwietnia to dzień ważny zwłaszcza w tradycji słowiańskiej, ale i na Węgrzech czy Bałkanach. Jerzy i Wojciech są tam patronami wszelkich prac gospodarskich i rolniczych, opiekunami zwierząt, szczególnie bydła.

W Białostockiem na przykład był zwyczaj, że młodzi kawalerowi siłowali się w to święto z bykiem na wssomnienie walki św. Jerzego ze smokiem. Jura czczono bowiem przede wszystkiem w centralnej Polsce i na jej wschodnich rubieżach. Kult Wojciecha silny był w całej Polsce, ale najsilniejszy - na Pomorzu. 

Czym w kulturze ludowej zjednywano sobie przychoylność patronów? Od czego konkretniego mieli chronić? Jak pomagali swoim wyznawcom? O tym można słuchać w kolejnym odcinku "Abecadła entografa".

***

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Gość: dr Barbara Ogrodowska

Data emisji: 21.04.2018 

Godzina emisji: 8.50

at


Zobacz więcej na temat: antropologia
Czytaj także

Ptaki i ich znaczenie w kulturze ludowej

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2018 09:00
"Zwierzęta dla człowieka reprezentowały świat pełen magicznych i symbolicznych możliwości" - pisała prof. Anna Zadrożyńska. Dlaczego?
rozwiń zwiń