Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Era Osjana cz. 2

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 14:28
Osjan wymyka się próbom zaszufladkowania - gdy zaczynał działalność nie istniało jeszcze pojęcie Muzyki Świata. Swoją muzyczną wyobraźnią wyprzedził nie tylko parę pokoleń twórców, ale wręcz całą epokę.
Audio
  • Osjan cz.2 (Poranek Dwójki/Historia Polskiego Folku)
Osjan, okładka płyty Rytuał dźwięku i ciszy.
Osjan, okładka płyty "Rytuał dźwięku i ciszy".Foto: mat. promocyjne

To czas, gdy Zachód spotyka się ze Wschodem, a swoje przygody z Indiami mają zespoły rockowe. Koniec dekady lat 60. i początek następnej to w historii światowej muzyki osobny rozdział, okres prób i muzycznych eksperymentów, odkrywania całych muzycznych kontynentów.

Trwa odkrywanie Maroka i tamtejszej tradycji. Muzyka rockowa poszukuje nie tylko inspiracji, ale również rozszerzaczy wyobraźni. Wszystko to się dzieje i... powstaje Osjan, również zafascynowany Indiami i Azją i również poszukujący inspiracji pozamuzycznych np. w buddyzmie. Ale Osjan nie idzie ścieżką wyznaczona przez rockmanów, tworzy muzykę intuicyjną, rodzaj zbiorowej improwizacji.

Jak wspominał występujący z Osjanem na trasie "Rytuał dźwięku i ciszy" irlandzki perkusista David Hopkins, nigdy nie mógł być pewny, co za chwilę nastąpi i w która stronę potoczy się muzyczna narracja. Nigdy nie było dwóch takich samych wykonań tego samego utworu.

- Sadzę, że Osjan jest konsekwencją grechiutowskiego Korowodu, ale pozbawioną gorsetu pieśni. To, co w Korowodzie było progresywne wiodło wprost nie do progresywnego rocka, ale do osjanowskiego dziania się - mówił w Historii Polskiego Folku Wojciech Ossowski.

***

Tytuł audycjiHistoria polskiego folku

Prowadził: Wojciech Ossowski

Data emisji: 7.03.2020

Godzina emisji: 7.50


gs

Zobacz więcej na temat: folklor folk Wojciech Ossowski