X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
RCKL

Na bretońskim fest-noz

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 09:00
W audycji "TransEuropa" odwiedziliśmy fest-noz, czyli "święto nocy" - tradycyjną bretońską potańcówkę. 
Audio
  • Fest-noz - muzyczne tradycje Bretanii (Dwójka/TransEuropa)
Bretania, Francja
Bretania, FrancjaFoto: Charlotte Pothuizen

Kategoria "fest-noz" w 2012 roku wpisana została na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa ludzkości jako element kulturowej tożsamości mieszkańców bretońskiego regionu Francji. Fest-noz łączy się z muzyką tradycyjną oraz charakterystycznymi tańcami, do których należą gawoty, an dro czy hanter dro. 

Muzyka bretońska charakteryzuje się powtarzalną strukturą, którą w śpiewie najlepiej oddaje tradycja "kan ha diskan", polegająca na grupowym śpiewaniu z podziałem na głosy. Najbardziej znanymi jej reprezentantkami w XX wieku był siostry Goadec.

Do tradycyjnych bretońskich instrumentów zaliczamy przede wszystkim dudy bretońskie oraz piszczałki, głównie pomort. W audycji wspomnieliśmy również kilku ważnych bretońskich artystów - oprócz sióstr Goadec są to Annie Ebrel, Yann-Fañch Kemener, Erwan Hamon czy Alan Stivell.

***

Tytuł audycji: TransEuropa

Prowadziła: Aleksandra Tykarska

Data emisji: 27.01.2019

Godzina emisji: 15.30

at/gs