Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Piotr Damasiewicz ‘Into The Roots’

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 08:15
Laureat Grand Prix w Konkursie Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja" 2022. Dodatkowo Piotr Damasiewicz otrzymał Nagrodę specjalną im. Czesława Niemena, a perkusista zespołu, Paweł Szpura - Złote Gęśle.
Audio
  • Piotr Damasiewicz o płycie "Watra" (Poranek Dwójki)
Piotr Damasiewicz Into the Roots laureatem Grand Prix KMF 2022.
Piotr Damasiewicz "Into the Roots" laureatem Grand Prix KMF 2022.Foto: Danuta Naugolnyk

Grand Prix zespół otrzymał za porywająca muzyczną opowieść, brawurowe wykonanie i stworzenie przestrzeni do wrażliwego, organicznego współistnienia muzycznych światów.

Program konkursowy zawierał utwory z albumu ‘Watra‘ Piotra Damasiewicza & Into the Roots z udziałem suskich muzyków z Zespołu Regionalnego Ziemia Suska i z Kapeli Mała Ziemia Suska. Piotr Damasiewicz to muzyk od lat swoją działalnością z Suchą Beskidzką. Od 2006 roku oprócz występów w kawiarni Cofeina Jazz Cafe, regularnie brał udział w muzycznych spotkaniach na os. Śpiwle, w których uczestniczyli także artyści z powiatu suskiego. Jazzman uczył się od nich melodii ludowych, a oni zasłuchiwali się w muzyce jazzowej. I tak z połączenia tych dwóch nurtów powstała płyta ,,Śpiwle’’ z udziałem zespołu Into the Roots i suszanina Jana Ryta, grającego na dudach i piszczałce w Kapeli Mała Ziemia Suska.

Następnie jazzman podjął współpracę z kolejnymi suskimi muzykami. Połączyło ich zamiłowanie do muzyki góralskiej, tradycji oraz podróży. Krzysztof od wielu lat uczestniczył w muzycznych spotkaniach organizowanych na oś. Śpiwle i w krótkim czasie wraz z Pawłem Rytem dołączył do kolejnych nagrań z „Into the Roots”. Śpiewaczki z Zespołu Regionalnego „Ziemia Suska” Natalię, Alicję i Kamilę oprócz zainteresowań muzycznych połączyło także zamiłowanie do podróży i pielgrzymowanie. Siostry, podobnie jak Piotr Damasiewicz w 2019 roku odbyły pielgrzymkę Drogą św. Jakuba docierając do Santiago de Compostela. Ich drogi w tym czasie nie połączyły się, jednak kilka miesięcy później w marcu, wokalistki uczestniczyły w koncercie online Piotra Damasiewicza, który był inspirowany pielgrzymką. Wspominają, że słuchając wariacji na trąbce poczuły się dokładnie tak jak na szlaku i zafascynowane twórczością muzyka jazzowego chętnie przystały na propozycję stworzenia wspólnych nagrań utworów w klimacie etnojazzu, wraz z kapelą prezentując folklor z regionu Podbabiogórza. Efektem tej współpracy jest właśnie płyta „Watra”. Tytuł płyty oznacza duże ognisko, palone przed wiekami, by przywołać pamięć o przodkach i wspominać dawne czasy.

SKŁAD:

Piotr Damasiewicz – trąbka, harmonium, perkusjonalia, głos,

Zbigniew Kozera – gitara basowa, guimbri, harfa afrykańska,

Paweł Szpura – perkusja, bęben obręczowy,

Alicja Krzeszowiak – śpiew,

Natalia Krzeszowiak – śpiew,

Kamila Krzeszowiak – śpiew,

Krzysztof Ryt – skrzypce, altówka pięciostrunowa,

Paweł Ryt – śpiew, skrzypce,

Jan Ryt – dudy, fujarka