X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Section00
Nowa Tradycja 2019Muzyka Źródeł
Section01
Section05
22. Festiwal Folkowy Polskiego Radia

Nowa Tradycja

16-19 MAJA 2019

Czwartek, 16 maja 2019, godz. 19.30

- Koncert Muzyka Źródeł: Młoda Tradycja

Bartłomiej i Cezary Bursowie

Cmolaskie Chłopoki

Kapela Koźlarska Adama Kaisera z Przyprostyni

Młodzieżowa Kapela Góralska „Jutrzenka”

- Koncert Laureata Folkowego Fonogramu Roku 2018: Janusz Prusinowski Kompania

Section06
Section07
Section012

Cmolaskie Chłopoki

Kapela złożona z trzech nastolatków z Cmolasu i Kolbuszowej

Adam Dragan (skrzypce prym), Seweryn Kosiorowski (sekund), Filip Kosiorowski (basy) muzykują w tradycyjnym, lasowiackim składzie instrumentalnym. Do założenia zespołu w 2016 roku namówiła ich babcia braci Kosiorowskich, co było kontynuacją tradycji rodzinnych — dziadkowie i wujkowie młodych muzykantów tworzyli i tworzą różne kapele w okolicach Kolbuszowej. Cmolaskie Chłopoki wzorują się na grze skrzypcowych mistrzów z Puszczy Sandomierskiej: Jana Cebuli z Kolbuszowej, Bronisława Płocha z Widełki czy nieżyjących Jana Marka z Kamionki i Władysława Pogody z Huciny. W swoim repertuarze mają lasowiackie oberki, równe, krakowiaki, ale ich specjalnością są polki — przede wszystkim te wściekłe. Grywają do tańca na coraz częstszych w swoim regionie potańcówkach, m.in. w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Są laureatami wielu wyróżnień, w tym pierwszego miejsca w kategorii folklor — kontynuacja na 52. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą (2018). W koncercie, zamiast Seweryna Kosiorowskiego, tegorocznego maturzysty, zagra Aleksandra Siuzdak.

Bartłomiej i Cezary Bursowie

Taneczne melodie Radomszczyzny z rodziną

Bracia Bartłomiej i Cezary zamiłowanie do muzyki odziedziczyli po swoim ojcu, Jacku – harmoniście i akordeoniście, z którym tworzą na co dzień rodzinną Kapelę Bursów z Guzowa. Grywają głównie taneczne melodie z Radomszczyzny: ciągłe: mazury, oberki, polki. Regularnie grywają na weselach, zabawach, potańcówkach, przeglądach i regionalnych imprezach folklorystycznych. Bartłomiej (ur. 1999) od najmłodszych lat interesował się grą na skrzypcach. Będąc małym dzieckiem, chwytał sztućce i naśladował ruchy skrzypków. Ukończył I stopień Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu w klasie skrzypiec. Muzykę tradycyjną zaczął wykonywać w 2014 roku, gdy rozpoczął grę wraz z ojcem i bratem. Cezary (ur. 1991), gdy miał sześć lat, zaczął bębnić w kapeli, w której grał jego ojciec Jacek i skrzypek Tadeusz Maciejewski. Od pewnego czasu interesuje się tworzeniem instrumentów (głównie bębenków obręczowych) oraz wypalaniem obrazów.

Kapela Koźlarska Adama Kaisera z Przyprostyni

Najlepsze tradycje muzyczne Regionu Kozła

Kapelę, powstałą w 2009 r., tworzą Adam Kaiser grający na koźle oraz Martyna Żurek, która śpiewa oraz gra na skrzypcach i mazankach. Adam (ur. 1988) jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Zbąszyniu. To właśnie tam zaczęła się jego przygoda z muzyką ludową. Grę na koźle ślubnym i weselnym rozpoczął w 1999 roku, pod okiem mistrza Henryka Skotarczyka. Umiejętności rozwijał pod okiem Mistrza Leonarda Śliwy. Martyna (ur. 1989) pochodzi z Kościana. W 2000 roku rozpoczęła nauki pod okiem Mistrza Tomasza Kicińskiego w kapeli dudziarskiej Sokoły. Z biegiem lat coraz częściej odwiedzała Zbąszyń i ostatecznie w nim zamieszkała. Koźlarskiej muzyki uczył ją Mistrz Leonard Śliwa. Kapela zdobywała nagrody m.in. w konkursie Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą, w konkursie Kapel Dudziarskich w Bukówcu Górnym czy Turnieju Muzyków Prawdziwych oraz i Wojewódzkim Przeglądzie Folklorystycznym w Szreniawie.

Młodzieżowa Kapela Góralska „Jutrzenka”

Zrzesza uczniów i absolwentów kół muzyki góralskiej

Kapela Jutrzenka działa od 25 lat przy Tatrzańskim Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka”. Została utworzona przez Krzysztofa Trebunię-Tutkę, dyplomowanego nauczyciela muzyki tradycyjnej, który prowadzi na kilku poziomach zaawansowania zajęcia według autorskiego programu. Od 1994 roku w zajęciach uczestniczyło ponad trzystu młodych muzykantów. Kilka kapel dziecięcych i młodzieżowych tworzy razem kilkudziesięcioosobową Młodzieżową Orkiestrę Góralską „Jutrzenka”. Prezentuje ona tradycyjną, podhalańską muzykę graną na dawnych, pasterskich instrumentach: złóbcokach, skrzypcach, basach, dwojnicach, piszczałkach, fujarach pasterskich, kozie — dudach podhalańskich, rogu, trombicie. Podczas koncertu wystąpią: Andrzej Gut-Mostowy, Anna Trebunia-Tutka, Katarzyna Stasik, Regina Gąsienica-Giewont, Karol Murzydło, Jan Trebunia-Tutka.