Section00
Nowa Tradycja 2019Muzyka Źródeł
Section01
Section05
22. Festiwal Folkowy Polskiego Radia

Nowa Tradycja

16-19 MAJA 2019

Czwartek, 16 maja 2019, godz. 19.30

- Koncert Muzyka Źródeł: Młoda Tradycja

Bartłomiej i Cezary Bursowie

Cmolaskie Chłopoki

Kapela Koźlarska Adama Kaisera z Przyprostyni

Młodzieżowa Kapela Góralska „Jutrzenka”

- Koncert Laureata Folkowego Fonogramu Roku 2018: Janusz Prusinowski Kompania

Section06
Section07
Section012

Cmolaskie Chłopoki

Kapela złożona z trzech nastolatków z Cmolasu i Kolbuszowej

Adam Dragan (skrzypce prym), Seweryn Kosiorowski (sekund), Filip Kosiorowski (basy) muzykują w tradycyjnym, lasowiackim składzie instrumentalnym. Do założenia zespołu w 2016 roku namówiła ich babcia braci Kosiorowskich, co było kontynuacją tradycji rodzinnych — dziadkowie i wujkowie młodych muzykantów tworzyli i tworzą różne kapele w okolicach Kolbuszowej. Cmolaskie Chłopoki wzorują się na grze skrzypcowych mistrzów z Puszczy Sandomierskiej: Jana Cebuli z Kolbuszowej, Bronisława Płocha z Widełki czy nieżyjących Jana Marka z Kamionki i Władysława Pogody z Huciny. W swoim repertuarze mają lasowiackie oberki, równe, krakowiaki, ale ich specjalnością są polki — przede wszystkim te wściekłe. Grywają do tańca na coraz częstszych w swoim regionie potańcówkach, m.in. w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Są laureatami wielu wyróżnień, w tym pierwszego miejsca w kategorii folklor — kontynuacja na 52. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą (2018). W koncercie, zamiast Seweryna Kosiorowskiego, tegorocznego maturzysty, zagra Aleksandra Siuzdak.

Bartłomiej i Cezary Bursowie

Taneczne melodie Radomszczyzny z rodziną

Bracia Bartłomiej i Cezary zamiłowanie do muzyki odziedziczyli po swoim ojcu, Jacku – harmoniście i akordeoniście, z którym tworzą na co dzień rodzinną Kapelę Bursów z Guzowa. Grywają głównie taneczne melodie z Radomszczyzny: ciągłe: mazury, oberki, polki. Regularnie grywają na weselach, zabawach, potańcówkach, przeglądach i regionalnych imprezach folklorystycznych. Bartłomiej (ur. 1999) od najmłodszych lat interesował się grą na skrzypcach. Będąc małym dzieckiem, chwytał sztućce i naśladował ruchy skrzypków. Ukończył I stopień Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu w klasie skrzypiec. Muzykę tradycyjną zaczął wykonywać w 2014 roku, gdy rozpoczął grę wraz z ojcem i bratem. Cezary (ur. 1991), gdy miał sześć lat, zaczął bębnić w kapeli, w której grał jego ojciec Jacek i skrzypek Tadeusz Maciejewski. Od pewnego czasu interesuje się tworzeniem instrumentów (głównie bębenków obręczowych) oraz wypalaniem obrazów.

Kapela Koźlarska Adama Kaisera z Przyprostyni

Najlepsze tradycje muzyczne Regionu Kozła

Kapelę, powstałą w 2009 r., tworzą Adam Kaiser grający na koźle oraz Martyna Żurek, która śpiewa oraz gra na skrzypcach i mazankach. Adam (ur. 1988) jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Zbąszyniu. To właśnie tam zaczęła się jego przygoda z muzyką ludową. Grę na koźle ślubnym i weselnym rozpoczął w 1999 roku, pod okiem mistrza Henryka Skotarczyka. Umiejętności rozwijał pod okiem Mistrza Leonarda Śliwy. Martyna (ur. 1989) pochodzi z Kościana. W 2000 roku rozpoczęła nauki pod okiem Mistrza Tomasza Kicińskiego w kapeli dudziarskiej Sokoły. Z biegiem lat coraz częściej odwiedzała Zbąszyń i ostatecznie w nim zamieszkała. Koźlarskiej muzyki uczył ją Mistrz Leonard Śliwa. Kapela zdobywała nagrody m.in. w konkursie Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą, w konkursie Kapel Dudziarskich w Bukówcu Górnym czy Turnieju Muzyków Prawdziwych oraz i Wojewódzkim Przeglądzie Folklorystycznym w Szreniawie.

Młodzieżowa Kapela Góralska „Jutrzenka”

Zrzesza uczniów i absolwentów kół muzyki góralskiej

Kapela Jutrzenka działa od 25 lat przy Tatrzańskim Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka”. Została utworzona przez Krzysztofa Trebunię-Tutkę, dyplomowanego nauczyciela muzyki tradycyjnej, który prowadzi na kilku poziomach zaawansowania zajęcia według autorskiego programu. Od 1994 roku w zajęciach uczestniczyło ponad trzystu młodych muzykantów. Kilka kapel dziecięcych i młodzieżowych tworzy razem kilkudziesięcioosobową Młodzieżową Orkiestrę Góralską „Jutrzenka”. Prezentuje ona tradycyjną, podhalańską muzykę graną na dawnych, pasterskich instrumentach: złóbcokach, skrzypcach, basach, dwojnicach, piszczałkach, fujarach pasterskich, kozie — dudach podhalańskich, rogu, trombicie. Podczas koncertu wystąpią: Andrzej Gut-Mostowy, Anna Trebunia-Tutka, Katarzyna Stasik, Regina Gąsienica-Giewont, Karol Murzydło, Jan Trebunia-Tutka.