X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Federico Fellini: Kino jest moją ojczyzną

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2013 07:00
31 października 1993 roku zmarł Federico Fellini, uznawany za jednego z najbardziej wpływowych i najważniejszych reżyserów w historii kina.
Audio
  • Audycja z cyklu "Małe kino - Federico Fellini", Polskie Radio 1983 r.
Drugi z lewej Federico Fellini, obok niego aktorka Giulietta Masina. Włochy,  8.02.1958 r.
Drugi z lewej Federico Fellini, obok niego aktorka Giulietta Masina. Włochy, 8.02.1958 r.Foto: PAP/EPA

- Równolegle z twórczością Felliniego trzeba rozpatrywać "robienie zdarzenia” z samego artysty. Fellini pilnie tworzy własny wizerunek. Jest równie ważny jak jego filmy. Gdyby Fellini przestał robić filmy, byłoby to równie wielkie wydarzenie,  jak to, że on robi filmy – mówił Krzysztof Teodor Toeplitz w rozmowie z Anną Fuksiewicz w Trójce w1983 roku w audycji z cyklu "Małe kino".
Fellini urodził się w 1920 roku. Należał do twórców neorealizmu w kinie. Jego filmowy debiut to "Światła variété” z 1950 roku. Kolejny film, znany w Polsce jako "Wałkonie”, powstał w 1953 roku i zdobył wiele międzynarodowych nagród, m.in. na festiwalu w Wenecji.
- On jednak zamknął tę epokę neorealizmu, odszedł od głównych tematów swoich poprzedników w kierunku psychologii, obserwowania nastrojów - mówił gość Polskiego Radia.
Realizm magiczny w kinie
Według krytyków filmowych klucz do Felliniego znajduje się w filmie "La strada". Jest jednym z największych i najbardziej poruszających filmów Felliniego. To właśnie on przyniósł reżyserowi pierwszego Oscara. "La Strada”, osobliwa przypowieść w klimacie realizmu magicznego o potrzebie miłości to, zanim wykształcił się ten gatunek kina, film drogi, który przez topos wędrówki ukazuje ludzkie doświadczenia. Obłąkana Gelsomina, wierna w miłości, doświadczy cierpienia, a brutalny Zampano już po jej śmierci rozpozna (w finale filmu kamera skierowana w dół ukaże go szlochającego nocą na plaży) moc jej uczucia.
- "Słodkie życie" przyniosło mu wielki sukces komercyjny. Uznane zostało wtedy za skandal obyczajowy, który pokazał rozpustne życie włoskiej burżuazji i jednocześnie pustkę duchową – mówił Krzysztof Toeplitz.
Film zakończony jest metaforą  - analizowaną do dzisiaj – obrazem wyrzuconego na brzeg, zdychającego potwora-wielkiej ryby, która wyrzucona na brzeg zdycha.
- Tą metaforą z rybą wprowadził do swojej sztuki ten element, który może drażnić i może zachwycać, taką prowokację w stosunku do widowni. Przekazuje jakąś myśl, za którą niektórzy krytycy uważali, że nic się nie kryje - mówił gość Anny Fuksiewicz.

Posłuchaj audycji, w której analizowane są najsłynniejsze filmy włoskiego reżysera - "Słodkie życie” ("La dolce Vita”) z 1960 r. , "Osiem i pół” z 1963 r. , pierwszy pełnometrażowy barwny film fabularny "Giulietta od duchów” z 1965 r., "Miasto kobiet”, "Rzym”.

im

Zobacz więcej na temat: Federico Fellini kino
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak