Historia

Jan Ołdakowski, dyrektor MPW, o "Sosence": "zarażała entuzjazmem i pasją"

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2024 05:40
Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski wspomina Zofię Czekalską pseudonim "Sosenka" jako osobę wyjątkowo ciepłą, pełną entuzjazmu oraz zaangażowania w budowanie więzi pomiędzy pokoleniami. Uczestniczka Powstania Warszawskiego odeszła 14 maja 2024 roku w wieku stu lat.
Jan Ołdakowski i Zofia Czekalska ps. Sosenka
Jan Ołdakowski i Zofia Czekalska ps. SosenkaFoto: Polskie Radio

Jan Ołdakowski podkreśla, że "Sosenka" zawsze była dumna z udziału w Powstaniu Warszawskim. Choć o samych walkach opowiadała niewiele, chętnie wspominała, jak ludzie radzili sobie z codziennymi problemami w czasie okupacji.

- Zarażała entuzjazmem i pasją, jeszcze nie tak dawno była wolontariuszką w Muzeum Powstania Warszawskiego, w sali edukacyjnej. Zawsze czuła potrzebę, by robić coś ważnego dla świata. Nauczyła nas wiele - podkreśla Jan Ołdakowski w rozmowie z Polskim Radiem.

Zofia Czekalska urodziła się w Tomaszowie Mazowieckim w rodzinie zajmującej się haftem, który później stał się dla niej sposobem na budowanie relacji z ludźmi. Przez wiele lat jako wolontariuszka w Muzeum Powstania Warszawskiego prowadziła warsztaty wykonywania ozdób z włóczki i z haftowania dla dzieci. Dorosłych uczyła też jak można twórczo spędzać czas z najmłodszymi.

Czytaj i posłuchaj: 

"Sosenka" - łączniczka "Radwana"

Zofia Czekalska "Sosenka" w Powstaniu Warszawskim walczyła w Śródmieściu. Była łączniczką I Obwodu AK "Radwan" w kompanii łączności zgrupowania "Chrobry II". Po powstaniu trafiła do obozu jenieckiego w Zeithain w Saksonii, skąd po wyzwoleniu wróciła do Polski.

W 2018 roku za zasługi w działalności na rzecz upamiętniania prawdy o najnowszej historii Polski została odznaczona przez prezydenta Złotym Krzyżem Zasługi.

Zofia Czekalska "Sosenka" w Powstaniu Warszawskim walczyła w Śródmieściu. Była łączniczką I Obwodu AK "Radwan" w kompanii łączności zgrupowania "Chrobry II". Po powstaniu trafiła do obozu jenieckiego w Zeithain w Saksonii, skąd po wyzwoleniu wróciła do Polski. W 2018 roku za zasługi w działalności na rzecz upamiętniania prawdy o najnowszej historii Polski została odznaczona przez prezydenta Złotym Krzyżem Zasługi.

IAR/Przemysław Lis/bm

Zobacz więcej na temat: HISTORIA