X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Ambasador RP w USA wydał przyjęcie z okazji 101 lat niepodległości

08.11.2019 11:39
W rezydencji ambasadora RP w USA odbyło się w czwartek przyjęcie z okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Świętowano też stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Warszawą i Waszyngtonem oraz dołączenie Polski do programu ruchu bezwizowego.
Audio
  • Chicago: z okazji Narodowego Święta Niepodległości wręczono odznaczenia państwowe. Materiał Piotra Orłowskiego (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjnepixabay

Na przyjęciu w prestiżowej dzielnicy Waszyngtonu Woodland Normanstone, wśród kilkuset gości obecni byli m.in. przedstawiciele władz federalnych USA, korpusu dyplomatycznego i oficerskiego oraz Polonii. Część z tych ostatnich wyróżniała się tradycyjnymi strojami krakowskimi i podhalańskimi.

Bankiet zdominowała radość z ogłoszenia w tym tygodniu przez amerykański rząd dołączenia Polski od 11 listopada do programu ruchu bezwizowego (Visa Waiver Program, VWP).

- Nie mogę wyobrazić sobie bardziej wymownego świętowania stulecia naszych dyplomatycznych relacji niż przez włączenie Polski do programu ruchu bezwizowego - zauważył w przemówieniu ambasador RP w Waszyngtonie Piotr Wilczek.Jego zdaniem sprawa ta była ostatnim punktem na polsko-amerykańskiej "liście zadań". - Możemy czuć satysfakcję z odhaczenia tej sprawy i przejścia do realizowania innych, nowych dziedzin współpracy - podkreślił. Za zaangażowanie w sprawę podziękował amerykańskim kongresmenom, przedsiębiorcom, środowiskom polonijnym oraz poprzednim szefom i pracownikom polskiej ambasady w Waszyngtonie.

Gość specjalny o polskich korzeniach

Gościem specjalnym przyjęcia był Stephen Biegun, specjalny przedstawiciel prezydenta USA Donalda Trumpa i zarazem nominowany przez niego na zastępcę amerykańskiego sekretarza stanu.

Przyznający się do polskich korzeni dyplomata zauważył, że Polacy i Amerykanie mają w tym roku więcej powodów do świętowania niż tylko stulecie nawiązania relacji dyplomatycznych. Wśród nich wymienił m.in. 15. rocznicę wejścia Polski do UE i 20. do NATO.

Resort bezpieczeństwa narodowego USA reprezentował jego wiceszef David Pekoske, który chwalił współpracę polsko-amerykańską w realizowaniu procedur koniecznych do zniesienia obowiązku wizowego. Ocenił też, że decyzja o włączeniu Polski do Visa Waiver Program wzmacnia bezpieczeństwo Polaków i Amerykanów.

Prezes PLL LOT o udogodnieniach dla turystów

Głos zabrał także prezes Polskich Linii Lotniczych LOT Rafał Milczarski, który zapewniał, że brak obowiązku wizowego spowoduje zwiększenie ruchu turystycznego z Polski do USA.

LOT był mocno zaangażowany w akcję wspierającą włączenie Polski do programu ruchu bezwizowego. W 2020 roku firma ta planuje otworzyć bezpośrednie połączenie lotnicze między Warszawą i San Francisco.

W środę pełniący obowiązki szefa resortu bezpieczeństwa narodowego USA Kevin K. McAleenan poinformował o włączeniu Polski do VWP. Od 11 listopada, kiedy w Polsce obchodzone jest Święto Niepodległości, Polacy bez wiz będą mogli podróżować do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych i biznesowych na okres do 90 dni.

IAR/PAP/dad