Redakcja Polska

Polska zgłosiła pierwszy projekt w ramach polityki obronnej UE

12.11.2019 16:54
Unijni ministrowie odpowiedzialni za kwestie obronności zainicjowali we wtorek w Brukseli 13 projektów w ramach stałej współpracy strukturalnej PESCO. Wśród nich jest też pierwszy polski projekt - centrum zapewniające wsparcie medyczne dla sił specjalnych.
Audio
  • Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański podkreślił dziś w Salonie Politycznym Trójki, że Polska przy unijnych projektach wojskowych zawsze będzie kierowała się jedną zasadą (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneshutterstock.com

Dzięki przyjęciu przez Radę UE trzeciej transzy projektów ich całkowita liczba wzrosła do 47. Jak zapowiedziała na konferencji prasowej w Brukseli szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini, teraz przez około dwa lata nie będzie już nowych projektów, a jedynie monitorowanie i wdrażanie tych do tej pory uzgodnionych.

Pięć z nowych projektów koncentruje się na szkoleniach dotyczących cyberbezpieczeństwa, nurkowania, kwestii taktycznych i medycznych, a także na szkoleniach z zakresu obrony przed zagrożeniami chemicznymi, biologicznymi, radiologicznymi i jądrowymi. Celem pozostałych projektów jest poprawa wspólnych unijnych działań i rozwijanie zdolności na morzu, w powietrzu i w przestrzeni kosmicznej. - W nadchodzących miesiącach skupimy się przede wszystkim na wdrażaniu tych projektów, aby spełniały one swoje cele - powiedziała Mogherini po zakończeniu spotkania ministrów.

Wspólny projekt z Węgrami

Projekt, którego liderem jest Polska, będzie realizowany razem z Węgrami. Jego głównym założeniem jest utworzenie centrum szkolenia medycznego i doskonałości skoncentrowanego na wsparciu medycznym dla operacji specjalnych. Chodzi o zwiększenie możliwości medycznych jednostek wspierających misje operacji specjalnych.

Polska ma już podwaliny pod ten projekt. W Łodzi działa Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego, w którym szkolą się siły specjalne. W ramach PESCO Centrum miałoby zostać zmodyfikowane, by zwiększyć profesjonalną współpracę uczestniczących państw członkowskich w tej dziedzinie.

Z założenia w każdym z projektów muszą uczestniczyć co najmniej dwa kraje grupy PESCO. Większość projektów to wspólne przedsięwzięcia od trzech do sześciu państw. Polska wcześniej zgłosiła już swój udział m.in. w największym projekcie, mającym na celu poprawę mobilności wojsk i sprzętu na terenie Wspólnoty.

Mogherini poinformowała, że państwom członkowskim nie udało się wypracować porozumienia w sprawie otwarcia PESCO na kraje spoza UE. - Jesteśmy bliżej tego celu niż kiedykolwiek, ale nie ma jeszcze porozumienia - zaznaczyła. Szefowa unijnej dyplomacji zastrzegła, że celem PESCO nie są partnerstwa z krajami trzecimi, ale zachęcenie do współpracy na płaszczyźnie wojskowej państw należących do UE.

Polacy współtworzą też projekt sieci taktyczno-szkoleniowej działającej w chmurze

Z przyjętych we wtorek projektów Polska bierze też udział w Zintegrowanym Wspólnym Europejskim Centrum Treningowym i Symulacji. Z inicjatywą wystąpiły Węgry, a przystąpiły do niej także Francja, Niemcy i Słowenia. Celem jest utworzenie sieci taktyczno-szkoleniowej działającej w chmurze, która miałaby połączyć odległe od siebie centra szkoleniowe.

Z kolei Francja wspólnie z Finlandią, Włochami, Holandią i Hiszpanią chce powołać centrum wczesnego ostrzegania i przechwytywania, oparte na nadzorze z przestrzeni kosmicznej. Koncepcja ta ma promować samodzielne europejskie zdolności do wspierania obrony przeciwrakietowej NATO.

PESCO umożliwia państwom UE ściślejszą współpracę w zakresie bezpieczeństwa i obrony, wspólne rozwijanie potencjału obronnego, inwestowanie w te same projekty lub zwiększenie udziału i gotowości operacyjnej sił zbrojnych.

25 państw uczestniczących w PESCO to: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry i Włochy.

IAR/PAP/dad