Redakcja Polska

Media w Rosji: zabicie Sulejmaniego zmienia reguły wojen hybrydowych

09.01.2020 10:04
Eskalacja napięcia między USA i Iranem po śmierci generała Kasema Sulejmaniego pokazała, że wykorzystywanie formacji paramilitarnych i niewypowiedzianych wojen do osiągnięcia celów politycznych nie zawsze jest skuteczne - ocenia rosyjski dziennik "Wiedomosti".
Pogrzeb irańskiego generała Ghasema Solejmaniego w Teheranie
Pogrzeb irańskiego generała Ghasema Solejmaniego w TeheraniePAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

W komentarzu redakcyjnym, opublikowanym w środę wieczorem na stronie internetowej, gazeta wskazuje, że cechą wojny hybrydowej jest to, że zadania wagi państwowej pełnią formacje zbrojne niemające oficjalnego statusu. Takie praktyki - piszą "Wiedomosti" - "pozwalały na rozwiązanie delikatnych kwestii, nie wywołując poważnych komplikacji w polityce zagranicznej i konfliktów pomiędzy państwami". Jednak śmierć Sulejmaniego w wyniku ataku amerykańskiego samolotu bezzałogowego budzi pytania o skuteczność technologii wojen hybrydowych. Zdaniem rosyjskiego dziennika "poważnie rośnie ryzyko przerodzenia się ich w prawdziwe" wojny.

Gazeta opisuje Sulejmaniego jako "jednego z kluczowych organizatorów proirańskich formacji zbrojnych w krajach Bliskiego Wschodu: Iraku, Syrii i Libanie". Generała podejrzewano o związki ze strukturami, których celem było rozszerzenie politycznych i wojskowych wpływów Teheranu w regionie i przeciwdziałanie USA i Izraelowi. Dziennik wyraża jednocześnie przypuszczenie, że "inicjatorzy likwidacji (czy też zabójstwa) irańskiego generała (...) prawdopodobnie nie przewidzieli skutków politycznych i wojskowych precyzyjnego uderzenia".

Przy czym, Sulejmani, choć był najznaczniejszym, to nie był jedynym "autorem irańskich operacji hybrydowych na Bliskim Wschodzie" - wskazują "Wiedomosti". Ich zdaniem nie wiadomo, czy śmierć irańskiego generała będzie ostatnią likwidacją organizatora "tajnych wojen". Piszą, że nie wiadomo też, "jak na śmierć »własnych Sulejmanich« zareagują władze i wojskowi innych krajów", bowiem "po zmianie reguł gry również one mogą zadecydować, że otrzymały moralne prawo do ciosów odwetowych".


PAP/dad

Forum Żydów Polskich: w Jerozolimie będą przemawiać główni sprawcy Zagłady

08.01.2020 13:51
W Jerozolimie będą przemawiać reprezentanci państw, które podpisały pakt Ribbentrop-Mołotow, a także Francji, która wydała Żydów Niemcom - zauważa Forum Żydów Polskich, wskazując, że polski prezydent, reprezentujący kraj, którego rząd zaalarmował świat o masowej eksterminacji Żydów, nie zostanie usłyszany.

Ukraina: jest śledztwo ws. katastrofy Boeinga w Iranie

08.01.2020 17:07
Ukraina wszczyna śledztwo w sprawie katastrofy Boeinga w Iranie. Kijów wstrzymał też loty do tego kraju. Samolot ukraińskich linii lotniczych MAU rozbił się w Teheranie. Zginęło 176 osób.

Polska najbardziej proamerykańska spośród członków Unii Europejskiej

09.01.2020 09:25
Podczas gdy Europa bardziej ceni kanclerz Niemiec Angelę Merkel i prezydenta Francji Emmanuela Macrona, w Polsce trzeci rok z rzędu wzrosło zaufanie do prezydenta USA Donalda Trumpa - wynika z badań amerykańskiego think tanku Pew Research Center.