X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

W Wilnie litewscy posłowie do PE i polska ambasador uczcili pamięć Witolda Pileckiego

25.05.2020 15:57
W Wilnie litewscy europarlamentarzyści oraz polska ambasador na Litwie uczcili pamięć rotmistrza Witolda Pileckiego. Przy budynku, w którym przed wojną mieszkał słynny Polak, zostały złożone kwiaty i wieńce.
Audio
  • W Wilnie litewscy posłowie do PE i polska ambasador uczcili pamięć Witolda Pileckiego. Materiał Kamila Zalewskiego
  • O związkach Witolda Pileckiego z Wilnem i o znaczeniu tej postaci dla Litwy, Kamil Zalewski rozmawiał z posłem do litewskiego Sejmu, Emanuelisem Zingierisem [posłuchaj]
Kwiaty złożono przed domem przy ulicy Uupio 7 Wilnie, w którym mieszkał Pilecki.
Kwiaty złożono przed domem przy ulicy Užupio 7 Wilnie, w którym mieszkał Pilecki.Źródło: Twitter/ PL in Lithuania/ @PLinLithuania

W 1918 roku Witold Pilecki brał udział w walkach Samoobrony Wileńskiej, która wyparła z miasta Niemców. W latach dwudziestych przyszły rotmistrz przez krótki czas studiował też na Uniwersytecie Stefana Batorego. W miejscu, w którym mieszkał, oprócz wieńców i kwiatów, na ścianie zostało umieszczone jego zdjęcie z napisem po polsku i litewsku "Syn Polski. Mieszkał w Wilnie. Bohater ludzkości". W przyszłości zostanie w tym miejscu prawdopodobnie umieszczona tablica pamiątkowa.

Polska ambasador na Litwie Urszula Doroszewska przypomniała, że Pilecki jest ważną postacią nie tylko dla Polaków, ale też dla Litwinów, Żydów i innych narodowości, które zamieszkiwały te tereny. - Ucieleśnia walkę naszego regionu. Jest wielkim bohaterem dla nas wszystkich - zaznaczyła ambasador.

Poseł do PE, były premier Litwy, Andrius Kubilius, w rozmowie z dziennikarzami zaznaczył, że symboliczne jest to, iż pamięć Witolda Pileckiego można dziś uczcić przed budynkiem, w którym mieszkał. - Jego życie jest odzwierciedleniem wydarzeń XX wieku. Od skomplikowanej historii Wilna, przez Auschwitz, aż po zbrodnie stalinizmu - oznajmił polityk. Na jednym z wieńców parlamentarzysta litewski, Emanuelis Zingieris napisał: "Litwa jest dumna z pańskich dziejów". - Dla nas Pilecki jest osobą, która jednoczy historię Obojga Narodów - powiedział Polskiemu Radiu litewski poseł.

Dziś przypada 72 rocznica zamordowania rotmistrza Witolda Pileckiego. Parlament Europejski chce, aby tego dnia obchodzony był Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Witold Pilecki Wilno Litwa