Redakcja Polska

Szef MSZ: w polskim interesie jest wspieranie społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi

28.09.2020 09:29
W polskim interesie jest wspieranie rodzącego się społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi - powiedział w poniedziałek szef MSZ Zbigniew Rau. Jak ocenił, kwestie demokratyzacji tego kraju należy całkowicie pozostawić Białorusinom.
Niedziela była 50. dniem protestów przeciwko władzy Alaksandra Łukaszenki
Niedziela była 50. dniem protestów przeciwko władzy Alaksandra ŁukaszenkiPAP/EPA/STR

W Programie 1 Polskiego Radia minister Rau mówił, że na rozwój sytuacji na Białorusi Polska musi patrzeć także z perspektywy wschodniej flanki NATO. "Ostatnia rzecz, która jest nam potrzebna w tej części Europy, to zwiększona obecność wojskowa na Białorusi" - podkreślił.

Jak zaznaczył, im słabszy wobec Federacji Rosyjskiej jest prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka, tym taki scenariusz staje się coraz bardziej możliwy.


Posłuchaj
00:22 10652715_1.mp3 Zbigniew Rau ocenił, że głos Polski w sprawie Białorusi jest na arenie unijnej bardzo znaczący (IAR)

 

Szef MSZ wskazał, że w polskim interesie jest wspieranie rodzącego się społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi. - Demokratyzacja tego kraju jest gwarantem w dłuższym okresie stabilizacji politycznej i harmonijnego rozwoju na Białorusi. Natomiast trzeba pozostawić to całkowicie Białorusinom - ocenił.

Minister Rau tłumaczył, że do Białorusinów muszą należeć kwestie natury ustrojowej, politycznej i struktury społecznej. - To musi być ich wybór, ale jak to będzie ich wybór, to - zawsze powtarzam to partnerom europejskim - na Białorusi zatriumfują wspólne, uniwersalne, ale także europejskie wartości - podkreślił szef MSZ.

Od 9 sierpnia na Białorusi trwają protesty przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich. Oficjalnie z wynikiem 80,1 proc. wygrał je Łukaszenka. Jego kontrkandydatka Swiatłana Cichanouska miała, według Centralnej Komisji Wyborczej, zdobyć zaledwie 10,1 proc. głosów. Obywatele sprzeciwiający się reżimowi Łukaszenki są represjonowani.


IAR/PAP/PR1/dad