X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Litewski politolog: w nadchodzącej kadencji Sejmu możliwe przyjęcie ustawy o nazwiskach

26.10.2020 12:09
Na Litwie wybory parlamentarne wygrał konserwatywny Związek Ojczyzny - Litewscy Chrześcijańscy Demokraci. Litewski politolog, Andrzej Pukszto, wskazuje, że w nadchodzącej kadencji możliwe będzie przyjęcie ustawy ważnej dla litewskich Polaków.
Audio
  • Litewski politolog: w nadchodzącej kadencji Sejmu możliwe przyjęcie ustawy o nazwiskach [posłuchaj]
  • Andrzej Pukszto, politolog z Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie o wyborach parlamentarnych na Litwie. Rozmowa Kamila Zalewskiego [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjnelitwa.msz.gov.pl

Na Litwie wybory parlamentarne wygrał konserwatywny Związek Ojczyzny - Litewscy Chrześcijańscy Demokraci. Litewski politolog, Andrzej Pukszto, wskazuje, że w nadchodzącej kadencji możliwe będzie przyjęcie ustawy ważnej dla litewskich Polaków. 

Wstępne wyniki wskazują, że w 141-osobowym Sejmie, Litewscy Chrześcijańscy Demokraci zdobyli 50 mandatów. Prawdopodobnie ugrupowanie to wraz z dwiema partiami liberalnymi utworzy koalicję rządową. Akcja Wyborcza Polaków na Litwie - Związek Chrześcijańskich Rodzin do parlamentu wprowadzi trzech swoich posłów, którzy zwyciężyli w okręgach jednomandatowych. Jednak w porównaniu z mijającą kadencją polska partia straciła pięć mandatów. 

Jak powiedział Polskiemu Radiu politolog Andrzej Pukszto z Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie, mniejsza liczba polskich posłów raczej nie przełoży się na zaniedbanie spraw Polaków na Litwie. "W nadchodzącej kadencji możemy spodziewać się przyjęcia ustawy o oryginalnej pisowni nazwisk i mniejszościach narodowych. Tak zapowiadają liderzy potencjalnej koalicji" - zaznacza. Zdaniem politologa litewskie społeczeństwo postanowiło odmłodzić parlament Republiki Litewskiej. "Ten odchodzący Sejm był już jakby z minionej epoki" - zwraca uwagę Pukszto. Rządzący w mijającej kadencji Litewski Związek Chłopów i Zielonych do parlamentu wprowadzi prawdopodobnie 32 deputowanych.

IAR/ks

Zobacz więcej na temat: Litwa