Redakcja Polska

Prezydenci Polski i Litwy podkreślają rolę Trójmorza i UE w wychodzeniu z kryzysu

18.11.2020 13:47
Bezprecedensowe działania UE to szansa na budowę po kryzysie silniejszej Unii - oceniał prezydent Litwy, Gitanas Nauseda, otwierając w środę w Wilnie polsko-litewskie forum biznesu. Dla prezydenta Andrzeja Dudy instrumentem odbudowy jest Inicjatywa Trójmorza.
Audio
  • Dzisiaj drugi dzień wizyty prezydenta Andrzeja Dudy na Litwie. Polski przywódca i prezydent Gitanas Nauseda wezmą udział w polsko-litewskim forum biznesowym. Materiał Kamila Zalewskiego
Prezydent RP Andrzej Duda (L) oraz prezydent Litwy Gitanas Nauseda (2L) podczas wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu w Wilnie
Prezydent RP Andrzej Duda (L) oraz prezydent Litwy Gitanas Nauseda (2L) podczas wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu w WilniePAP/Jakub Szymczuk

- UE podjęła bezprecedensowe działania, by walczyć z kryzysem spowodowanym pandemią. Znakomicie, że znacząca część tych wysiłków jest skierowana na transformację naszych gospodarek - mówił Nauseda podczas inauguracji forum.

Jak dodał, "prawdziwie historyczne" porozumienie liderów Unii z lipca przekłada się na 750 mld euro inwestycji w długoterminowy wzrost. - To szansa stworzenia Unii nowej generacji, bardziej zielonej, innowacyjnej, silniejszej - ocenił.

Według prezydenta Litwy, zielona transformacja to największy i najbardziej ambitny projekt w UE od długiego czasu, a biznes i politycy muszą w nim połączyć siły.

Odbudowa gospodarek musi iść razem z transformacją społeczną, wolne, otwarte, zróżnicowane społeczeństwa to nasze najcenniejsze aktywa - mówił Nauseda. Jego zdaniem, z bezprecedensowych inwestycji w ramach unijnych funduszy na odbudowę, muszą korzystać całe społeczeństwa. Tylko wtedy staniemy się państwami dobrobytu - oceniał prezydent Litwy.

Duda: przedsiębiorcy bezpośrednio korzystają z akcesji do UE

Z kolei prezydent Andrzej Duda stwierdził, że przedsiębiorcy bezpośrednio korzystają z akcesji do UE, dodając swój wkład w tworzenie dobrobytu naszych narodów, jednak firmy z regionu cierpią na skutek gorszych niż na zachodzie Europy dróg, infrastruktury cyfrowej czy sieci energetycznych.

Duda przypomniał, że Polska w ciągu ostatnich pięciu lat mocno promowała Inicjatywę Trójmorza. Jak oświadczył, wierzy, że ta inicjatywa, "jako projekt o ściśle gospodarczym charakterze, komplementarny do procesu integracji europejskiej", może być odpowiedzią na problemy przedsiębiorców.

Trójmorze "musi stać się przykładem europejskiej jedności"

Jak stwierdził, Inicjatywa Trójmorza została zbudowana wokół solidarnego działania, a dziś, gdy stoimy przed bezprecedensowym kryzysem spowodowanym pandemią, solidarność narodów "musi stać się przykładem europejskiej jedności".

Prezydent Polski ocenił, że wielu przedsiębiorców nie jest dziś optymistami, a wiele europejskich firm rozważa ogłaszanie bankructw, jeżeli sytuacja gospodarcza się nie poprawi.

Wyraził jednak przekonanie, że współpraca w ramach Inicjatywy Trójmorza może przynieść wymierną pomocy dla biznesu. Przypomniał, że istnieje Fundusz Inwestycyjny Trójmorza, są też coraz to nowe platformy współpracy. - Jestem przekonany, że Inicjatywa Trójmorza może być instrumentem odbudowy naszych gospodarek - ocenił Andrzej Duda.


PAP/IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Litwa Andrzej Duda