X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Działalność w Polsce rozpoczęło wysunięte dowództwo V Korpusu armii USA

20.11.2020 15:13
W piątek w Poznaniu rozpoczęło działalność wysunięte dowództwo V Korpusu Sił Lądowych USA w Polsce. To jedyna struktura tego szczebla dowodzenia rozmieszczona w Europie; z Polski dowodzone będą amerykańskie siły lądowe na naszym kontynencie. Docelowo w jednostce będzie służyć ponad 200 żołnierzy amerykańskich, z dowódcą w randze generała dywizji.
Audio
  • Mariusz Błaszczak podkreślił, że lokalizacja dowództwa w Poznaniu przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa zarówno Polski, jak i innych państw Sojuszu Północnoatlantyckiego
Mariusz Błaszczak podczas inauguracji działalności wysuniętego dowództwa V Korpusu Sił Lądowych USA
Mariusz Błaszczak podczas inauguracji działalności wysuniętego dowództwa V Korpusu Sił Lądowych USAMON/Twitter

W inauguracji działalności dowództwa wzięli udział: minister obrony Mariusz Błaszczak, ambasador USA Georgette Mosbacher oraz zastępca dowódcy V. Korpusu gen. dyw. Terrence J. McKenrick. Powitani zostali także: dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. Jarosław Mika oraz zastępca dowódcy wojsk lądowych USA w Europie gen dyw. Joe Jarrard.

Wysunięte dowództwo V Korpusu Sił Lądowych USA w Polsce będzie jedyną strukturą tego szczebla dowodzenia rozmieszczoną w Europie. Jego głównym zadaniem będzie koordynacja działań i nadzór nad siłami lądowymi USA dyslokowanymi w Europie, planowanie operacyjne oraz współpraca i synchronizacja działań sił amerykańskich z wojskami innych państw NATO.

Z Polski dowodzone będą amerykańskie siły lądowe rozmieszczone w całej Europie. Dowództwo będzie też odgrywać kluczową rolę w integracji wojsk amerykańskich rozmieszczonych w Polsce oraz synchronizacji ich współdziałania z naszymi siłami zbrojnymi.

Konkretne decyzje

Jak powiedział w trakcie uroczystości w Poznaniu szef MON, obecność tego dowództwa w Polsce jest gwarancją odstraszania ewentualnego agresora. Przypomniał, że umowa między Polską a USA o wzmocnionej współpracy militarnej została ratyfikowana dwa tygodnie temu przez prezydenta Andrzeja Dudę. - Dziś jesteśmy świadkami tego, że ta umowa wchodzi w życie, jesteśmy świadkami realizacji postanowień tej umowy. Udowadniamy, że zarówno deklaracje podpisane przez prezydentów Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa, jak i umowa o wzmocnionej współpracy (...) nie są tylko kartkami papieru, ale są przekuwane w realne, konkretne decyzje - powiedział Błaszczak.

Podkreślił, że wspólne działania Polski i USA służą bezpieczeństwu nie tylko Polski, ale też państw NATO położonych na wschodniej flance Sojuszu i całego wolnego świata. Ocenił, że współpraca w ramach NATO jest "najlepszą gwarancją bezpieczeństwa i stabilności".

Szef MON: to modelowa współpraca

- Staliśmy się jednym z głównych sojuszników USA, ta współpraca przebiega modelowo - nie tylko korzystamy z bezpieczeństwa jakie daje NATO, ale sami gwarantujemy bezpieczeństwo poprzez nasz polski udział w całym systemie stworzonym w ramach NATO i bliską współpracę z liderem NATO - USA - powiedział Błaszczak.

Szef MON wspomniał o modernizacji polskiej armii; przypomniał, że kupiła ona amerykańskie uzbrojenie: samoloty F-35, system Patriot i rakiety HIMARS. - Wszystko to służy temu, żeby polskie wojsko mogło ściśle współpracować z armią USA i NATO - podkreślił.

Wraził radość z tego, że USA zdecydowały się odtworzyć V Korpus i ulokować wysunięte dowództwo tego korpusu w Poznaniu. Przypomniał też, że Polska jest gotowa do przyjęcia "nawet 20 tys. amerykańskich żołnierzy".

Mosbacher: to doniosły moment

Ambasador USA podkreśliła, że inauguracja działalności V Korpusu w Polsce jest ważnym krokiem wzmacniającym bilateralne relacje polsko-amerykańskie, ale też wzmacniającym bezpieczeństwo w Europie.

- Nie ma żadnej wątpliwości, że sojusznicy NATO i fakt obecności wojsk amerykańskich w Polsce przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa w regionie, odstraszania potencjalnych agresorów i wzmocnienia sojuszu - powiedziala Mosbacher. Amerykańska ambasador oceniła, że obecność dowództwa V Korpusu w Polsce wzmocni współpracę i integrację obu państw, ale też wpłynie na optymalizację działań.

- Nie ma żadnej przesady w stwierdzeniu, że to jest prawdziwie doniosły moment, który doprowadzi do łatwiejszego osiągnięcia celów strategicznych i operacyjnych w tym regionie - zaznaczyła.

Dumna tradycja służby V Korpusu

Gen. McKenrick przypomniał, że założony w 1918 roku V Korpus "może się pochwalić dumną tradycją służby na europejskim teatrze wojennym" podczas I i II wojny światowej.

Podziękował za wkład Polski w bezpieczeństwo NATO oraz wsparcie rotacyjnego udziału i obecności USA w ramach operacji Atlantic Resolve; wymienił w tym kontekście ministra Błaszczaka i generała Mikę. - Dzięki umożliwieniu Stanom Zjednoczonym służby w Polsce, dajecie możliwość zapewnienia wkładu w bezpieczeństwo i stabilność w regionie, to również wzmacnia sojusz NATO - mówił.

- Będziemy zwiększali naszą współpracę wojskową w przyszłości poprzez szkolenia i ćwiczenia; będziemy z dumą stali ramię w ramię z polskimi sojusznikami. Ta ceremonia, podczas której aktywujemy wysunięte dowództwo V. Korpusu Sił Lądowych USA w Polsce pokazuje siłę relacji pomiędzy USA a polskimi sojusznikami i potwierdza nasze zaangażowanie na rzecz współpracy wojskowej, bezpieczeństwa i stabilności w Europie - podkreślił zastępca dowódcy V. Korpusu.

Wysunięte Dowództwo V. Korpusu Sił Lądowych USA

Proces formowania Wysuniętego Dowództwa V. Korpusu Sił Lądowych USA z siedzibą w Poznaniu rozpoczął się w październiku. Pierwsza grupa personelu jest już w Polsce, sformowanie dowództwa i osiąganie gotowości operacyjnej będzie następować stopniowo - w ciągu kilkunastu miesięcy.

W sierpniu szef MON podpisał z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo umowę o wzmocnionej współpracy obronnej (Enhanced Defence Cooperation Agreement). 9 listopada prezydent Andrzej Duda ratyfikował tę umowę.

Polska w ramach umowy zobligowała się do zapewnienia infrastruktury, która w przypadku zagrożenia będzie mogła przyjąć do 20 tys. żołnierzy amerykańskich. Ustalono również zmianę formuły stacjonowania wojsk USA w Polsce, z rotacyjnej na trwałą, oraz wzrost liczby żołnierzy USA o ok. 1 tys. do co najmniej 5,5 tys.


PAP/IAR/dad

Będą kolejne sankcje Unii Europejskiej wobec reżimu Łukaszenki

19.11.2020 15:17
Jest zielone światło Unii Europejskiej dla rozszerzenia sankcji wobec białoruskiego reżimu - ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Zgodę dali ministrowie spraw zagranicznych 27 krajów podczas wideokonferencji. To odpowiedź na zabicie Ramana Bandarenki, artysty, aktywisty, jednego z białoruskich opozycjonistów. 31-latek został skatowany na śmierć.

Unijny wideoszczyt ws. pakietu budżetowego bez rozstrzygnięć. Będą dalsze negocjacje

20.11.2020 10:27
Bez rozstrzygnięć na unijnym wideoszczycie w sprawie pakietu budżetowego. Jest zapowiedź dalszych negocjacji, by znaleźć kompromis satysfakcjonujący wszystkich.

Bank Pekao: polski przemysł nie wykazuje żadnych oznak słabości

20.11.2020 15:04
Polski przemysł nie wykazuje żadnych oznak słabości; we wrześniu produkcja sprzedana przemysłu wzrosła o 1,0 proc. r/r - napisali w piątek analitycy Banku Pekao, odnosząc się do danych GUS.