Polskie Radio
Section05
budżet UE 2021-2027

Unijny budżet jest pusty. Kuźmiuk: przewodnicząca PE apeluje do szefów rządów o uzupełnienie dochodów

"Na zakończonym w ostatni piątek posiedzeniu Rady Europejskiej w Brukseli przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola w dramatycznym wystąpieniu apelowała do szefów rządów o uzupełnienie dochodów 7-letniego unijnego budżetu, ponieważ jak to ujęła »nasze zasoby są napięte do granic możliwości«" - napisał Zbigniew Kuźmiuk na łamach portalu wPolityce.pl.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska budżet ue budżet unijny Rada Europejska GOSPODARKA

W Rumunii rozmowy o budżecie UE. Jarosińska-Jedynak: polityka spójności musi być bardziej elastyczna

Na konferencji w rumuńskim Sybinie przedstawiciele polskich władz i polscy samorządowcy przekonywali o potrzebie wzmocnienia polityki spójności w przyszłym budżecie Unii Europejskiej. - Polityka spójności UE po 2027 roku powinna mieć wbudowaną elastyczność, która pozwoliłaby na programowanie dostosowane do potrzeb regionów - mówiła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Jarosińska-Jedynak Rumunia ŚWIAT Europa Europa Środkowo-Wschodnia GOSPODARKA

Negocjacje ws. KPO. Grzegorz Puda: finalizujemy rozmowy z Komisją Europejską

- Jasno deklarujemy stanowisko dot. Izby Dyscyplinarnej, odpowiednie ustawy w tej chwili są procedowane i mogę powiedzieć, że finalizujemy rozmowy ws. Krajowego Planu Odbudowy i liczymy na to, że sporne kwestie w ten sposób zostaną zamknięte - mówił w Polskim Radiu 24 minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Dorota Kania Grzegorz Puda ŚWIAT Europa Unia Europejska fundusze ue Krajowy Plan Odbudowy

Anna Milczanowska: na początku maja Polska powinna otrzymać pieniądze na KPO

- Wydaje się, że KE jest wrogo do nas nastawiona, ale to się powoli zmienia. Być może na początku maja Polska otrzyma unijne pieniądze na KPO i wsparcie dla uchodźców ukraińskich, których jest w Polsce ponad 2 miliony - mówiła w Polskim Radiu 24 poseł PiS Anna Milczanowska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 polityka budżet ue fundusze unijne Krajowy Plan Odbudowy Komisja Europejska Ursula von der Leyen

Premier o ustawie ws. Funduszu Odbudowy: liczę, że PSL i KO zagłosują "za"

- Liczę, że głosowanie nad projektem ustawy w sprawie ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE będzie poza podziałami politycznymi, że zwycięży racja stanu. Liczę, że posłowie PSL i KO także zagłosują "za" - powiedział premier Mateusz Morawiecki. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki Krajowy Plan Odbudowy Polska w Unii Europejskiej Unia Europejska fundusze unijne infografika

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy ratyfikującej Fundusz Odbudowy, czyli o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej. Zakłada on rozdysponowanie do państw członkowskich Wspólnoty 672 i pół miliarda euro w formie dotacji i pożyczek. Jest to odpowiedź Wspólnoty na kryzys wywołany pandemią koronawirusa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polska w Unii Europejskiej fundusze unijne Rada Europy COVID-19

"Werdykt będzie najwcześniej za kilka miesięcy". Dr Bonikowska o skardze Polski do TSUE

- Takie sprawy mogą trwać nawet 2-3 lata, więc dąży się do tego, żeby ten werdykt był w miarę szybko podjęty. Myślę, że "najszybciej" oznacza w tym wypadku kilka miesięcy - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska, odnosząc się do skargi Polski do TSUE ws. rozporządzenia wiążącego fundusze UE z praworządnością. - Im szybciej, tym lepiej - podkreśliła.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ryszard Gromadzki ŚWIAT Europa Unia Europejska fundusze unijne fundusze europejskie

Kończy się prezydencja Niemiec w UE. Czym może się pochwalić Berlin?

Niemcy kończą dziś półroczne przewodnictwo w Unii Europejskiej. Od jutra do końca czerwca pracami Wspólnoty będzie kierować Portugalia. Uzgodnienia w sprawie budżetu Unii na najbliższych siedem lat oraz funduszu odbudowy po pandemii to Berlin zapisuje na liście sukcesów. Niemcy zabiegały też o porozumienie z Chinami w sprawie umowy inwestycyjnej, ale w tej sprawie posypała się krytyka. Zastrzeżenia ma między innymi Polska.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Niemcy Chiny Beata Płomecka

Około 60 mld euro poza regularnym budżetem. Polska trzecim beneficjentem planu finansów UE

Unia Europejska zgodziła się kilka tygodni temu na bezprecedensowy pakiet finansowy w historii. Oprócz budżetu Wspólnoty na najbliższych siedem lat opiewającego na ponad bilion euro, zapadła też decyzja o utworzeniu funduszu odbudowy po pandemii w wysokości 750 miliardów euro, którego Polska jest jednym z największych beneficjentów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej budżet ue

"Przed tym ostrzegała Solidarna Polska". Kaleta o wypowiedzi Jourovej ws. Polski i Węgier

Grillowanie Polski wchodzi w nowy etap, przed którym - jako Solidarna Polska - przestrzegaliśmy. Musimy dalej walczyć, jednak warunki są o wiele gorsze niż przed dwoma ostatnimi szczytami RE - ocenił na Twitterze wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta zapowiedź wiceszefowej KE Very Jourovej, która chce "zbadać" Węgry i Polskę za pomocą nowego mechanizmu praworządności na początku przyszłego roku.
Zobacz więcej na temat:  Vera Jourova POLSKA polityka Europa Unia Europejska Trybunał Sprawiedliwości UE Sebastian Kaleta Solidarna Polska

NASZ WYWIAD Rok pod znakiem nacisków UE na Polskę. Prof. Żurawski vel Grajewski: im chodzi po prostu o rząd PiS

Rok 2020 minął pod znakiem nacisków Unii Europejskiej na Polskę. Z czego wynikają te działania europejskich elit? Według prof. Przemysława Żurawskiego vel Grajewskiego problemem jest przede wszystkim postawa polskiego rządu, który postawił na opcję proamerykańską, a nie proniemiecką. - Niemcy chciałyby, żeby znowu rząd w Warszawie orientował się na Berlin, a nie na Waszyngton i nie pociągał za sobą mniejszych państw naszego regionu - tłumaczył w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl politolog z Uniwersytetu Łódzkiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska UE budżet unijny dyplomacja Niemcy Europa

Ziobro: to spór o przyszłość kraju, nie o praworządność

- Nie jest to spór o kwestie praworządności, ale o przyszłość Europy i przyszłość Polski. To spór o to czy w ogóle Polska będzie czy zostanie sprowadzona do roli jakiegoś landu, województwa, regionu w państwie europejskim, w którym decydujące głosy nie będą już należały do Polaków - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prezes Solidarnej Polski. 
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Ziobro Solidarna Polska Unia Europejska zjednoczona prawica polityka POLSKA Polska w Unii Europejskiej Małgorzata Raczyńska-Weinsberg