X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Unijny wideoszczyt ws. pakietu budżetowego bez rozstrzygnięć. Będą dalsze negocjacje

20.11.2020 10:27
Bez rozstrzygnięć na unijnym wideoszczycie w sprawie pakietu budżetowego. Jest zapowiedź dalszych negocjacji, by znaleźć kompromis satysfakcjonujący wszystkich.
Audio
  • Bez przełomu na wideoszczycie UE ws pakietu budżetowego, jest zapowiedź dalszych negocjacji. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
Szef Rady Europejskiej Charles Michel
Szef Rady Europejskiej Charles MichelPAP/EPA/OLIVIER MATTHYS / POOL

Kilkanaście minut trwała dyskusja europejskich przywódców na temat unijnego budżetu na lata 2021-2027 oraz funduszu odbudowy po pandemii. Polska i Węgry potwierdziły swój sprzeciw w związku z dołączonymi do pakietu budżetowego przepisami uzależniającymi wypłatę pieniędzy ze wspólnej kasy od stanu praworządności. Według Warszawy i Budapesztu mechanizm jest nieprecyzyjny, uznaniowy i pozwala na motywowane politycznie decyzje.

Premierzy Polski i Węgier, którzy zabrali głos podczas wideoszczytu, powtórzyli krótko swoje stanowiska i argumenty. Po nich wypowiedział się jeszcze premier Słowenii, który zaapelował o porozumienie.

Charles Michel: będziemy szukać porozumienia

Szef Rady Europejskiej nie chciał dopuścić do szerszej i pogłębionej dyskusji na ten temat, bo uznał, że to nie jest odpowiednie miejsce do prowadzenia negocjacji. Po wideoszczycie, na konferencji prasowej Charles Michel powiedział, że będą poszukiwane w Unii próby porozumienia w sprawie pakietu budżetowego, które będą do zaakceptowania przez wszystkich. - Magia Unii polega na tym, że udaje się znaleźć pozytywne rozwiązania nawet wtedy, gdy wydaje się to niemożliwe - dodał szef Rady. Nadzieję na porozumienie, mimo obecnej patowej sytuacji, wyraziła przewodnicząca Komisji Europejskiej. - Siłą Unii jest to, że zawsze umiała przezwyciężać trudności i kryzysy. Będziemy ciężko pracować, z zaangażowaniem, by osiągnąć wkrótce porozumienie - powiedziała Ursula von der Leyen.

Kiedy rozstrzygnięcie?

Wiele wskazuje na to, że rozstrzygający będzie unijny szczyt w połowie przyszłego miesiąca, na który do Brukseli mają przylecieć przywódcy 27 krajów. Na razie nie ma żadnej konkretnej propozycji, która miałaby przełamać impas, ale jest kilka możliwości. Mówi się między innymi o możliwym dołączeniu do pakietu budżetowego deklaracji unijnych liderów, że mechanizm warunkowości nie będzie ani uznaniowy, ani dyskryminujący, i będzie stosowany na podstawie obiektywnych kryteriów. Mówi się o dokładnych wytycznych Komisji Europejskiej, czy o wprowadzeniu wymogu jednomyślności przy podejmowaniu decyzji o uruchomieniu mechanizmu warunkującego. Jeden z unijnych dyplomatów powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej także o możliwym odłożeniu zastosowania mechanizmu i na przykład odesłaniu go najpierw do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. Miałby on sprawdzić jego zgodność z europejskim prawem, a część unijnych prawników miała co do tego wątpliwości. Sprawy przed unijnym Trybunałem Sprawiedliwości są średnio rozpatrywane przez dwa lata.


IAR/dad

Internetowy przewodnik prawny dla polskich rodzin za granicą

20.11.2020 09:07
Z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka Rzecznik Praw Dziecka i Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomili internetowy przewodnik po 29 europejskich państwach. Podróżujące po nich polskie rodziny z dziećmi znajdą tam najważniejsze informacje i kontakty prawne.