Redakcja Polska

Wiceszef MSZ Marcin Przydacz: wierzę, że osiągniemy porozumienie ws. budżetu UE

02.12.2020 08:36
Wierzę głęboko, że porozumienie ws. unijnego budżetu zostanie osiągnięte; czy będzie to na najbliższym szczycie przywódców UE tego zagwarantować nie mogę i tego nie wiem, ale chcielibyśmy, żeby to wydarzyło się jak najszybciej - powiedział wiceszef MSZ Marcin Przydacz.
Marcin Przydacz
Marcin PrzydaczFoto: Marcin Dławichowski/IAR

Marcin Przydacz pytany był w środę w Polskim Radiu 24, czy jego zdaniem na najbliższym szczycie przywódców Unii Europejskiej 10-11 grudnia może zostać osiągnięte porozumienie ws. unijnego budżetu, czy raczej nie należy się na to nastawiać.

- Wszystko będzie zależało od postawy części państw europejskich, głównie od tej tak zwanej grupy skąpców, jak ich się publicystyczne określa. Tych państw, które z własnego przekonania chcą ograniczania budżetu europejskiego. My uważamy, że on powinien być maksymalnie szeroki, nie powinno się stosować żadnych restrykcyjnych metod do jego ograniczenia - powiedział wiceszef MSZ.


Posłuchaj
00:20 10772443_1.mp3 Marcin Przydacz podkreślił, że Polska jest zwolennikiem ambitnego budżetu i jednocześnie chce porzucenia prac nad mechanizmem praworządności (IAR)

 

Podkreślił, iż wierzy głęboko, że to porozumienie finalnie zostanie osiągnięte. - Czy zostanie osiągnięte na najbliższym szczycie, tego zagwarantować nie mogę i tego nie wiem. Natomiast chcielibyśmy, żeby to wydarzyło się jak najszybciej. My jesteśmy oczywiście gotowi do wszelkich decyzji pod warunkiem, że ten mechanizm pozatraktatowy, niebezpieczny dla samej UE zostanie wstrzymany, że prace nad nim nie będą kontynuowane - zaznaczył Przydacz.


Szczyt przywódców UE

W dniach 10 i 11 grudnia odbędzie się szczyt przywódców Unii Europejskiej, na którym dyskutowane będą między innymi możliwe rozwiązania obecnej sytuacji, w której Polska i Węgry zapowiadają zawetowanie projektu długofalowego budżetu Unii na lata 2021-2027. Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności. Na listopadowym posiedzeniu ambasadorów państw UE rozporządzenie przyjęto większością kwalifikowaną państw członkowskich.

W zeszły piątek premier Mateusz Morawiecki rozmawiał telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Po rozmowie premier poinformował, że oświadczył kanclerz Niemiec, iż Polska oczekuje dalszych prac pozwalających na znalezienie rozwiązania, które zagwarantuje prawa wszystkich państw UE i potwierdził gotowość do zawetowania nowego budżetu.

Szef polskiego rządu zapowiedział wcześniej, że Polska na pewno skorzysta z prawa do sprzeciwu, jeśli nie będzie satysfakcjonującego Warszawę porozumienia w sprawie powiązania kwestii praworządności z budżetem UE. Premier Węgier skierował list do niemieckiej prezydencji i szefów unijnych instytucji, w którym zagroził zawetowaniem budżetu UE i funduszu odbudowy, jeśli wypłata środków będzie powiązana z kwestią praworządności.


PAP/IAR/PR24/dad

Żurawski vel Grajewski: Polska i Węgry odporne na nacisk UE. "Nam się nie spieszy"

30.11.2020 08:58
W wymiarze finansowym Polska i Węgry są odporne na nacisk Unii Europejskiej, głównie bogatej unijnej północy. Nam się nie spieszy, a kraje południa UE nie mogą czekać na nowy budżet – powiedział politolog z Uniwersytetu Łódzkiego prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski.

Na spotkaniu ambasadorów UE ws. USA Polska podnosi kwestię Nord Streamu 2

30.11.2020 12:06
Na spotkaniu ambasadorów w Brukseli Polska przekazała, że nowe otwarcie w stosunkach UE-USA nie może być zakładnikiem promowanego przez Rosję gazociągu Nord Stream 2, który zagraża bezpieczeństwu energetycznemu wielu państw unijnych - przekazało PAP wysokie źródło unijne.

Prof. Krasnodębski w "Die Welt": "My, Polacy, chcemy sami decydować, jak żyć"

01.12.2020 07:51
"Różnie można oceniać reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Ale każdy, kto zna nasz kraj, dostrzeże wolność, wielość, różnorodność naszego życia - pisze Zdzisław Krasnodębski, poseł do Parlamentu Europejskiego w tekście zamieszczonym w poniedziałek w dzienniku "Die Welt".

Jan Dziedziczak: nasze stanowisko dotyczące funduszy unijnych jest głosem rozsądku

01.12.2020 09:51
Nasze stanowisko dotyczące funduszy unijnych jest głosem rozsądku. Nasze argumenty jednoznacznie wskazują na to, że łączenie praworządności z finansami jest niezgodne z traktatami - powiedział sekretarz stanu w KPRM, pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak.