Polskie Radio
Section05
kancelaria premiera

Spotkanie ministra Jana Dziedziczaka z mediami polonijnymi i polskimi na Wschodzie

Przeciwdziałanie rosyjskiej propagandzie i budowanie dobrego wizerunku Polski za granicą to zdaniem ministra Jana Dziedziczaka jedne z głównych zadań mediów polonijnych i polskich na Wschodzie. Pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą spotkał się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z uczestnikami VI Światowego Forum Mediów Polonijnych i X Zjazdu Federacji Mediów Polskich na Wschodzie.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Polacy za granicą Jan Dziedziczak kancelaria premiera media

Startuje program "Bon Pierwszaka" – wsparcie dla tysięcy polskich uczniów z zagranicy

W nowym roku szkolnym niemal 2000 pierwszoklasistów ze 100 polskich szkół z Litwy, Łotwy, Czech, Ukrainy i Węgier otrzyma od państwa polskiego wyprawki szkolne oraz jednorazowe stypendia finansowe. Z początkiem września 2023 r. rusza ósma edycja "Bonu Pierwszaka", programu realizowanego przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" im. Jana Olszewskiego, a finansowanego przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji i Nauki.
Zobacz więcej na temat:  Litwa Łotwa Estonia Polacy za granicą kancelaria premiera

Premier: 12,3-proc. podwyżka wynagrodzeń dla zatrudnionych w budżetówce, służbach mundurowych

- Osoby zatrudnione w budżetówce, służbach publicznych, służbach mundurowych mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie o 12,3 proc. - zapowiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do projektu budżetu na 2024 r.  Jego słowa cytuje tvp.info. Zapewnił, że będzie to wzrost znacząco przekraczający inflację. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA budżet Polski kancelaria premiera Sejm polityka

W Białymstoku spoczną doczesne szczątki generała Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego

26 sierpnia br. w Białymstoku odbędą się uroczystości związane ze sprowadzeniem z Wielkiej Brytanii do Polski doczesnych szczątków generała Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego. Żołnierz Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego, dowódca Brygady Kawalerii „Białystok”, przewodniczący Białostockiego Związku Harcerstwa Polskiego po latach emigracji, dzięki inicjatywie rodziny, wspartej przez Rząd RP, IPN i instytucje państwowe, spocznie na Polskiej Ziemi. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Wielka Brytania kancelaria premiera Ministerstwo Obrony Narodowej Instytut Pamięci Narodowej Polonia

Renowacja 80 polskich nagrobków w Wielkiej Brytanii. "Nie zapominamy o swoich obywatelach"

Ponad 80 nagrobków zasłużonych Polaków pochowanych w Wielkiej Brytanii - polskich działaczy społecznych, politycznych, wojskowych, a także ludzi nauki i kultury - zostanie objętych pracami renowacyjnymi. Przedsięwzięcie na zlecenie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów realizuje Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" imienia Jana Olszewskiego. Tegoroczny projekt jest kontynuacją zeszłorocznych działań.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania kancelaria premiera Londyn II wojna światowa okupacja niemiecka okupacja sowiecka