X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Węgierskie media: odejście Fideszu może być końcem EPL. Partia odzyskała swobodę ruchu

04.03.2021 09:30
Odejście rządzącego na Węgrzech Fideszu z frakcji Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w Parlamencie Europejskim przywróciło Fideszowi swobodę ruchu, a jego wystąpienie z EPL może być końcem tej partii – ocenia w czwartek prasa węgierska.
Audio
  • Premier Viktor Orban zdecydował, że jego partia Fidesz opuści grupę chadeków w Parlamencie Europejskim, w której zasiadają europosłowie PO i PSL. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
Viktor Orban
Viktor OrbanPAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

"(…) wreszcie możemy zaczerpnąć świeżego powietrza! Fidesz odzyskał w ten sposób swobodę ruchu w polityce europejskiej. Nie musimy się dostosowywać do liberałów i lewicy! To wielka sprawa! Zwłaszcza w czasach, gdy trwa likwidacja tożsamości człowieka oraz tradycyjnych narodowych i europejskich wartości" – napisał na łamach dziennika "Magyar Nemzet" publicysta Zsolt Bayer.

Komentując środową zmianę regulaminu w grupie EPL w PE, po której Fidesz z tej frakcji wystąpił, Bayer podkreślił, że w obecnej sytuacji wszystkie siły polityczne – konserwatyści, chadecja, antyglobaliści i narodowa lewica - powinni byli się zjednoczyć, by zapobiec ostatecznemu rozpadowi, któremu "na imię globalizacja, Stany Zjednoczone Europy, bezmyślne przyjmowanie migrantów, plan (amerykańskiego finansisty George’a) Sorosa".

"EPL nieustannie karciła Fidesz"

Tymczasem – według Bayera - EPL nieustannie karciła Fidesz, "stawiając do kąta z Polakami, Włochami i Czechami". "Wreszcie, teraz możemy być trochę zadowoleni" – zakończył publicysta.

W osobnym artykule "Magyar Nemzet" pisze, powołując się na analityków, że wystąpienie Fideszu z frakcji EPL może przyspieszyć upadek tej rodziny partyjnej, wypierającej się swych niegdysiejszych wartości. Fidesz nadal do należy do EPL, choć jego członkostwo w niej zostało zawieszone.

"Ewentualne odejście Fideszu oznacza w istocie koniec Partii Ludowej, dla (węgierskiej) patii rządzącej może to być natomiast nowy początek czegoś udanego" – cytuje gazeta opinię Centrum na rzecz Praw Podstawowych.

EPL w stanie "swobodnego spadku"?

Inny przytaczany przez "Magyar Nemzet" analityk z Instytutu XXI Wieku Daniel Deak ocenia zaś, że wraz z wystąpieniem Fideszu z frakcji EPL "jeszcze się zmniejsza siła EPL w Parlamencie Europejskim, która i tak jest w stanie swobodnego spadku". Argumentuje to tym, że grupa ta nie tylko nie będzie mogła liczyć na głosy Fideszu, ale jeszcze jej przesunięcie się na lewo zmniejszy popularność jej partii członkowskich.

Dziennik "Nepszava" ocenia zaś, że odejście z frakcji EPL zaszkodzi Fideszowi, gdyż "znacznie straci na międzynarodowym znaczeniu politycznym", a obecna sytuacja geopolityczna nie sprzyja utworzeniu "antyimigranckiego, populistycznego, ultrakonserwatywnego bloku europejskiego, który z czasem mógłby stać się rywalem EPL".


PAP/dad

Była szefowa MSZ Austrii, która tańczyła z Putinem, weszła do władz Rosnieftu

04.03.2021 10:01
Była minister spraw zagranicznych Austrii Karin Kneissl, znana m.in. z tańca z prezydentem Rosji na swoim weselu, została w środę nominowana przez rosyjskie władze do rady dyrektorów państwowego giganta naftowego Rosnieftu - podała agencja TASS. Natomiast na kolejną kadencję wybrany został były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder.

FSB: mieszkaniec Kaliningradu szykował zamach z powodu "nienawiści do władzy"

04.03.2021 11:35
Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) poinformowała w czwartek, że w obwodzie kaliningradzkim zatrzymany został mężczyzna, który planował zamach terrorystyczny na obiekcie energetycznym. Motywem jego działania miała być - według służb - "nienawiść do obecnej władzy".