X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Propozycja uwolnienia patentów szczepionek dzieli unijnych przywódców

08.05.2021 14:00
Każdy miesiąc przyspieszenia produkcji szczepionek przybliża na do pozbycia się pandemii - mówił w Portugalii premier Mateusz Morawiecki.
Audio
  • Polska należy do krajów, które popierają uwolnienie praw własności intelektualnej do szczepionek, tak by łatwiej było je produkować i by dotarły również do biedniejszych regionów świata. "Szczepionka powinna zostać uwspólnotowiona" - mówił dziś premier Mateusz Morawiecki [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneФото: PAP/EPA/LUIS VIEIRA / POOL

Różnice zdań w Unii Europejskiej w sprawie zawieszenia patentów na szczepionki przeciw COVID-19. Zwolennikiem takiego rozwiązania są na przykład Polska i Hiszpania, sceptycznie patrzą na to między innymi Francja i Niemcy. Komisja Europejska argumentuje, że zniesienie patentów nie rozwiąże problemów z zaopatrzeniem w szczepionki całego świata. Ta sprawa była jednym z tematów wieczornej kolacji w Porto z udziałem przywódców 27 krajów. 

Z propozycją zawieszenia patentów na szczepionki wystąpił kilka dni temu prezydent USA. Pomysł poparł premier Mateusz Morawiecki. „To temat, który podnieśliśmy już parę miesięcy temu. W obliczu takich wyzwań, tak fatalnej choroby, jaką jest COVID-19, szczepionki powinny być dobrem wspólnym. Uwspólnotowienie patentów to powinno być kwestią szybko przedyskutowaną i zrealizowaną” - powiedział w Porto szef polskiego rządu. 

Z kolei prezydent Francji Emmanuel Macron przekonywał, że problemem z dostępem do szczepionek nie jest kwestia własności intelektualnej. „Kluczowa jest dystrybucja dawek i zgoda na eksport, a dziś 100 procent szczepionek wyprodukowanych w Stanach Zjednoczonych jest przeznaczonych na amerykański rynek” - mówił francuski prezydent. Do USA, ale też i Wielkiej Brytanii o nieblokowanie eksportu szczepionek zaapelowała przewodnicząca Komisji Europejskiej. Argumentowała, że zawieszenie patentów nie przyniesie rezultatów w krótkiej perspektywie, jeśli nie będzie także transferu technologii.

IAR/ks