Polskie Radio
Section05
szczepionka

Papież Franciszek o szczepionkach na COVID-19: najbiedniejsi i najsłabsi powinni mieć pierwszeństwo

- Najbiedniejsi i najsłabsi powinni jako pierwsi otrzymać szczepionki na COVID-19 - stwierdził w ONZ papież Franciszek. W nagranym w Watykanie i odtworzonym w trakcie szczytu ONZ przemówieniu papież podkreślił, że "pandemia pokazała konieczność zadbania o sprawiedliwe systemy ochrony zdrowia na świecie".
Zobacz więcej na temat:  COVID-19 koronawirus pandemia szczepionka papież Franciszek ŚWIAT

"Realnie będzie dostępna wiosną". Minister zdrowia o szczepionce na koronawirusa

Realnie szczepionka na koronawirusa będzie dostępna wiosną i to wiosną niezbyt wczesną - poinformował we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski. Podkreślił, że "niezależnie od tego, ile ten proces będzie trwał, to jesteśmy, jako Polska, bardzo dobrze zabezpieczeni".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo koronawirus Koronawirus w Polsce Ministerstwo Zdrowia Adam Niedzielski szczepienia szczepionka zdrowie choroby zakaźne

Minister zdrowia: zwróciliśmy się do dostawców o ściągnięcie zapasów szczepionek na grypę

- Zwróciliśmy się do przedstawicieli największych dostawców szczepionek o zweryfikowanie możliwości ściągnięcia dodatkowych zapasów z całej Europy - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Podał, że do spotkania doszło w poniedziałek w siedzibie resortu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo zdrowie Ministerstwo Zdrowia Adam Niedzielski Koronawirus w Polsce szczepionka

Problemy z dostępem do szczepionek przeciw grypie. Do aptek dotarło kilka procent zaplanowanych dostaw

- Na rynek trafiło dotąd ok. 10 proc. zaplanowanych dostaw szczepionek przeciw grupie, mogą więc być czasowe trudności z ich zakupem - powiedział rzecznik Naczelnej Izby Aptekarskiej Tomasz Leleno. Jego zdaniem, sytuacja poprawi się wraz z kolejnymi dostawami, najpewniej na przełomie września i października.
Zobacz więcej na temat:  szczepionka szczepienia grypa apteka Ministerstwo Zdrowia zdrowie POLSKA

"Bezpieczne i skuteczne". Chiny i USA chwalą swoje szczepionki przeciwko COVID-19

Z pierwszych badań klinicznych wynika, że szczepionka przeciwko COVID-19 chińskiej firmy Sinovac jest bezpieczna u osób starszych, najbardziej narażonych na koronawirusy. Amerykańska firma Moderna zapewnia z kolei, że jej preparat u seniorów okazał się równie skuteczny, jak u osób starszych.
Zobacz więcej na temat:  szczepionka COVID-19 Chiny Azja Azja Wschodnia USA Stany Zjednoczone Ameryka Północna pandemia ŚWIAT infografika