Polskie Radio
Section05
szczepionka

"WHO krytykuje to, co robią USA i Europa". Dr Kowalski o szczepionkach

Szef unijnej dyplomacji przestrzega, że Europa niewystarczająco wspiera Afrykę i Amerykę Łacińską w zakresie szczepionek przeciwko COVID-19 i będzie to miał geopolityczne konsekwencje. - WHO twierdzi, że te szczepionki powinny być najpierw skierowane właśnie na rynki, gdzie nie ma ich w ogóle - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Paweł Kowalski z Uniwersytetu SWPS.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT USA Magdalena Skajewska Unia Europejska Afryka koronawirus szczepionka

Ponad 17,3 mln Polaków w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19. Znamy nowe dane

W Polsce od końca grudnia, gdy rozpoczęto szczepienia przeciw COVID-19, wykonano ponad 34,2 mln zastrzyków. W pełni zaszczepionych jest 17,3 mln osób - wynika z ostatnich danych rządowych. Szef KPRM Michał Dworczyk przekazał w piątek, że do tej pory na promocję szczepień wydano ponad miliard złotych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Koronawirus w Polsce społeczeństwo COVID-19 szczepienia szczepionka

"Jedyna i bardzo skuteczna metoda walki z koronawirusem". Premier apeluje, by się szczepić

- Do dziś wykonano ok. 33 milionów szczepień. To tempo zależy wyłącznie od liczby osób, zgłaszających się do szczepień. Widząc to, co dzieje się na Zachodzie Europy, bądźmy mądrzy przed szkodą - mówił podczas piątkowej konferencji premier Mateusz Morawiecki. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki polityka zdrowie koronawirus Koronawirus w Polsce COVID-19 pandemia sars-cov-2 szczepienia szczepionka

Izrael wprowadza szczepienia trzecią dawką. Jako pierwsi otrzymają ją seniorzy

Izrael, jako pierwszy kraj na świecie, będzie podawał trzecią dawkę szczepionki przeciw koronawirusowi seniorom po sześćdziesiątym roku życia - poinformował o tym premier tego kraju Naftali Bennett. Wcześniej podjęcie takich działań zarekomendował zespół ekspertów przy izraelskim resorcie zdrowia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Bliski Wschód Izrael koronawirus COVID-19 sars-cov-2 szczepienia Pfizer szczepionka

Włochy: w 12 miastach manifestacje przeciwko wymogowi przepustek COVID-19

W 12 miastach Włoch, od Trydentu na północy po Palermo na Sycylii, odbyły się w środę wieczorem manifestacje przeciwników przepustek COVID-19 (określanych jako włoski Green Pass), które od 6 sierpnia będą wymagane przy wstępie do restauracji w zamkniętych pomieszczeniach i wielu innych miejsc, także muzeów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT szczepienia COVID-19 koronawirus szczepionka Europa Włochy zdrowie

"To działanie przeciw obywatelom". Winnicki o obostrzeniach dla niezaszczepionych

My dzisiaj, jeśli chodzi o te półtora roku pandemii COVID-19, naprawdę jeszcze mnóstwa rzeczy nie wiemy. Nie są zbadane do końca skutki tych szczepień: krótkofalowe, długofalowe. (...) Dlatego ludzie mają prawo mieć swoje obawy - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Konfederacji Robert Winnicki, odnosząc się do pomysłu restrykcji i ograniczeń dla osób niezaszczepionych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Winnicki Adrian Klarenbach POLSKA społeczeństwo zdrowie szczepienia szczepionka pandemia COVID-19 Koronawirus w Polsce

"Wstęp tylko dla zaszczepionych" . Kto może weryfikować takie informacje?

"Wstęp tylko dla zaszczepionych" – z taką informacją można spotkać się w coraz większej liczbie restauracji i obiektów sportowych. Dotyczy to również festiwali, które szczególnie często odbywają się w okresie letnim. W jaki sposób właściciele i organizatorzy chcą weryfikować tego typu dane? Czy mają do tego prawo?  
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo szczepienia szczepionka COVID-19 koronawirus Mateusz Drozda Martyna Masztalerz

Zagrożenie nowymi wariantami SARS-CoV-2. Wirusolog: poziom wyszczepienia musi być wyższy niż 70 proc.

- Ze względu na rozprzestrzenianie się nowych, bardziej zakaźnych wariantów koronawirusa, by zatrzymać ich rozprzestrzenianie się, trzeba w pełni zaszczepić więcej niż zakładany obecnie poziom 70 proc. dorosłej populacji UE - ocenia belgijski wirusolog Marc Van Ranst, cytowany przez Euronews.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT szczepienia szczepionka Europa pandemia COVID-19 koronawirus

Nowe zachęty do szczepień? Müller: być może zostaną zaprezentowane jeszcze dziś

– Chcemy podsumować szereg działań, które zostały podjęte, a nie wszystkie mogą być szerzej znane opinii publicznej – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia o zachętach do szczepień Piotr Müller, rzecznik rządu. Dodał, że nowe propozycje możemy poznać jeszcze dziś.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Müller Trójka POLSKA zdrowie szczepienia szczepionka społeczeństwo koronawirus Koronawirus w Polsce COVID-19 pandemia

Mosiński: im więcej zaszczepionych, tym mniejsze żniwo nowej mutacji wirusa

- Każda osoba zaszczepiona to szansa na to, aby ta mutacja koronawirusa zbierała jak najmniejsze żniwo, żeby tych zachorowań było jak najmniej, a zgonów wcale - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Mosiński z PiS. Gościem "Dwóch stron" był również Grzegorz Napieralski (KO).     
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PiS lewica koalicja obywatelska Grzegorz Napieralski Jan Mosiński Koronawirus w Polsce COVID-19 społeczeństwo pandemia szczepionka szczepienia