Polskie Radio
Section05
COVID-19

ANALIZA Chińska gospodarka spowalnia. Odczuje to również Europa

Chińska gospodarka o wartości 18 bilionów dolarów stoi przed wyzwaniami, takimi jak spadające ceny, malejący eksport i kryzys na rynku nieruchomości. Więcej niż jedna piąta młodych ludzi pozostaje bez pracy, a konsumenci są nastawieni pesymistycznie. Spowolnienie w Chinach wpłynie również na Europę.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT praca Chiny nieruchomości pkb strefa euro COVID-19 Rosja Unia Europejska USA

"W cieniu afer". Jarosław Pinkas o kulisach walki z COVID-19

- Mam przekonanie, że uratowaliśmy dziesiątki tysięcy ludzi w pierwszym roku pandemii poprzez to, że była ograniczona liczba kontaktów, że mieliśmy czas na to, żeby przygotować cały system opieki zdrowotnej do odpowiednich działań - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Pinkas, były Główny Inspektor Sanitarny.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Nisztor pandemia COVID-19 koronawirus Koronawirus w Polsce Główny Inspektor Sanitarny

Rada Przedsiębiorczości: Tarcza Finansowa skutecznie chroniła firmy przed skutkami COVID-19

Program Tarczy Finansowej (TF) realizowany przez Polski Fundusz Rozwoju był unikalnym w historii Polski skutecznym działaniem chroniącym sektor przedsiębiorstw i rynek pracy, realizowanym w nadzwyczajnych okolicznościach pandemii COVID-19 - wskazała w poniedziałkowym komunikacie Rada Przedsiębiorczości.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA tarcza antykryzysowa COVID-19 pracodawcy Najwyższa Izba Kontroli

Eksperci: perspektywa dłuższego utrzymywania się inflacji zamyka drogę do obniżania stóp procentowych

Pytanie kluczowe jest teraz takie: jak długo będziemy utrzymywać inflację na podwyższonym poziomie, bo od tego też zależy czy będzie przestrzeń do obniżania stóp procentowych. Porównywanie się w tej kwestii do dużych gospodarek światowych nie ma uzasadnienia bo np. w Stanach Zjednoczonych stopy podwyższano bardziej agresywnie w porównaniu do potencjału gospodarki i inflacji, ale prawdopodobnie zaczną one spadać szybciej niż w państwach naszego regionu - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Jakub Bińkowski ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA recesja COVID-19 inflacja 500+ NBP stopy procentowe

Іноземці, які перебували у Польщі на підставі так званого антиковідного закону, мають продовжити перебування

Іноземці, які перебували в Польщі на момент запровадження стану епідемічної загрози, і тому їм автоматично продовжили перебування, мають продовжити дозвіл на проживання або повернутися до своїх країн до кінця липня, — повідомили у Прикордонній службі Польщі. Це не стосується іноземців, перебування яких на території Республіки Польща вважається законним на підставі окремих положень законодавства, в тому числі громадян України
Zobacz więcej na temat:  іноземці Польща COVID-19 українці у Польщі українці

Symboliczny koniec pandemii COVID-19 w Polsce. Przestał obowiązywać stan zagrożenia epidemicznego

Od dziś zostaje zniesiony stan zagrożenia epidemicznego wprowadzony w związku z pandemią koronawirusa. Nie ma już więc obowiązku noszenia maseczek w szpitalach i przychodniach. To symboliczny moment, ponieważ oznacza on koniec wszelkich pandemicznych ograniczeń, a te po raz pierwszy zostały wprowadzone ponad 3 lata temu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA koronawirus zdrowie medycyna COVID-19 sars-cov-2 pandemia

Koronawirus. Minister Niedzielski: bieżąca sytuacja nie uzasadnia kontynuacji stanu zagrożenia epidemicznego

- Bieżąca sytuacja związana z COVID-19 nie uzasadnia kontynuacji stanu zagrożenia epidemicznego - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. - Cały czas jesteśmy przygotowani na ewentualne kryzysy, ale w tej chwili nie widać większego zagrożenia epidemicznego - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Zdrowia Adam Niedzielski COVID-19 pandemia wirus zdrowie

Польські науковці розробили тест, який виявляє ризик тяжкого перебігу COVID-19

Учені з Державного медичного інституту Міністерства внутрішніх справ та адміністрації у Варшаві розробили перший у світі діагностичний тест, який виявляє ризик важкого перебігу COVID-19
Zobacz więcej na temat:  здоров'я Польща COVID-19