X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Szczyt w Porto zakończony bez porozumienia w sprawie uwolnienie produkcji szczepionek

09.05.2021 09:40
Uwolnienie produkcji szczepionek, ochrona miejsc pracy, planowanie wydatków z Funduszu Odbudowy - o tym między innymi rozmawiali podczas nieformalnego szczytu unijnego w Porto przywódcy krajów Wspólnoty
Audio
  • Bez porozumienia w UE w sprawie zawieszenia patentów na szczepionki [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne PAP/EPA/ANTONIO PEDRO SANTOS/POOL

Nie ma porozumienia wśród unijnych krajów w sprawie zawieszenia patentów na szczepionki, by w krótkim czasie zaopatrzyć w preparaty cały świat. Przywódcy 27 krajów na szczycie w Porto ustalili, że dyskusja w tej sprawie będzie kontynuowana. 

Z propozycją zawieszanie patentów wystąpił przed kilkoma dniami prezydent USA. W grupie krajów, które poparły ten pomysł jest Polska. Wczorajszą dyskusję wieczorem na szczycie zrelacjonował premier Mateusz Morawiecki. "Gorący dyskutowany temat, gdzie były różnice zdań, gdzie ja zdecydowanie opowiadałam się za tym, żeby doszło do uwolnienia patentów, do uwspólnotowienia patentów, do wzmocnienia produkcji wszystkich szczepionek, które tylko mogą być w Unii Europejskiej w sposób bezpieczny produkowane" - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Ten pomysł popiera też między innymi Hiszpania, ale Francja i Niemcy są sceptyczne. "Są różne zdania na ten temat. Jesteśmy natomiast zdeterminowani poprzeć każde wysiłki, które spowodują zwiększenie produkcji i dostaw szczepionek. Jednak wielu z nas uważa, że w krótkiej perspektywie to nie jest magiczne rozwiązanie. Będziemy o tym jeszcze dyskutować" - powiedział szef Rady Europejskiej Charles Michel

Zdaniem krajów, które są sceptyczne, w krótkiej perspektywie roku, czy półtora zawieszenie patentów nie przyniesie oczekiwanych rezultatów i nie rozwiąże problemu braku szczepionek w świecie i że przede wszystkim konieczne jest zniesienie blokady eksportu preparatów. Na wywóz szczepionek nie pozwalają na przykład Stany Zjednoczone i Wielka Brytania.

IAR/ks