Polskie Radio
Section05
szczepienia

TYLKO U NAS Czy Polsce grozi epidemia? To możliwe przez odmowy szczepień

Wracają ogniska chorób zakaźnych, które były opanowane w naszym kraju. Lekarze alarmują o kolejnych przypadkach m.in. krztuśca czy odry, ale równocześnie gwałtownie wzrasta liczba uchylania się od obowiązku szczepień. Nie wszyscy jednak wiedzą, że kara za unikanie szczepień ochronnych może wynieść 10 tys. zł i może być nakładana wielokrotnie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zdrowie dzieci dziecko młodzież społeczeństwo STYL ŻYCIA medycyna Przemysław Goławski edukacja lekarz choroba szczepienia

Szczepionka przeciw fentanylowi? To możliwe! Trwają prace, wyniki są obiecujące

Pomysł wdrożenia szczepień do walki z uzależnieniami nie jest nowy: już wcześniej badacze próbowali stworzyć antidotum na niektóre z nich. Chodziło o amfetaminę, heroinę czy nikotynę, jednak bez skutku. Obecnie trwają prace nad szczepionkami przeciwko fentanylowi. Szczepionka taka nie ma chronić przed uzależnieniem, ale zapobiegałaby nawrotom u osób, które starają się z nim walczyć.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo uzależnienia narkotyki fentanyl nikotyna zdrowie szczepionka szczepienia nałóg Radosław Nałęcz Trójka

Szczepionka może powodować powikłania. Producent przyznaje

AstraZeneca przyznała po raz pierwszy w sądzie, że jej szczepionki na COVID-19 mogą powodować rzadkie efekty uboczne związane z zatorami w krwiobiegu – informuje "The Telegraph". Farmaceutyczny gigant podkreślił w oświadczeniu, że bezpieczeństwo pacjentów jest dla nich priorytetowe, jego preparaty spełniają wszystkie standardy, a korzyści ze szczepień przewyższają ryzyko "ekstremalnie rzadkich" efektów ubocznych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT COVID-19 szczepienia szczepionka AstraZeneca Koronawirus w Polsce

Krztusiec, odra i różyczka wracają do Europy. "Powinny działać edukacja i rozsądek"

Choroby, które od lat nie były widziane w Europie, wracają na Stary Kontynent. To m.in. krztusiec, odra i różyczka. W wielu krajach odnotowywane są kolejne przypadki zakażenia. Według lekarzy powodem może być rosnąca liczba osób uchylających się od szczepień. - Zawodzimy w temacie szczepień - podkreśla dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych i wykładowca Uczelni Łazarskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Robert Grzędowski zdrowie szczepienia szczepionka Odra

POLSKIE RADIO 24 Coraz więcej przypadków odry. Lekarze apelują o szczepienia

- Upowszechnienie szczepień pozwalało sądzić, że choroby takie jak odra przestaną być powszechne, jednak ruchy antyszczepionkowe spowodowały, że coraz więcej dzieci jest nieszczepionych, co powoduje ich zachorowania, a w konsekwencji także przekazywanie infekcji dalej - mówiła w Polskim Radiu 24 internistka i hematolog dr Karolina Pyziak-Kowalska. Przypomniała, że odra może dopaść także dorosłych, a szczepienie daje dużą szansę na uniknięcie zachorowania. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 szczepienia zdrowie społeczeństwo Odra choroby POLSKA Błażej Prośniewski

Powraca zagrożenie. "Wirus się przeobraża"

- Musimy zdawać sobie sprawę, że ten wirus jest coraz bliżej człowieka. Nie potrafi przenosić się między ludźmi, dlatego nie straszymy pandemią, natomiast musimy tego wirusa obserwować, żeby nie zaskoczył nas tak jak koronawirus - mówił w Polskim Radiu 24 dr n.med. Paweł Grzesiowski, lekarz, pediatra, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo zdrowie szczepienia choroby zakaźne Paweł Grzesiowski ptasia grypa

Dlaczego szczepimy się coraz rzadziej? Wpływ na to ma dezinformacja

- Problem odchodzenia od szczepień, szczególnie tych obowiązkowych, istniał już od bardzo dawna. Według statystyk z roku na rok przybywało osób uchylających się od szczepień. COVID-19 spowodował, że to zjawisko znacząco przyspieszyło - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Filip Raciborski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Czym to jest spowodowane?
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski szczepienia szczepionka Warszawski Uniwersytet Medyczny Filip Raciborski Michał Marcinkowski

Szczepienia piętą Achillesa w medycynie?

Polska należy do krajów o najniższym poziomie szczepień przeciw COVID-19 w Europie (dane z raportu: GOSPOSTRATEG II -/0007/2020-00). Z innymi szczepieniami jest podobnie. Eksperci z Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy ubolewają nad tym, że w tym sezonie poziom wyszczepialności zamknie się na poziomie 5,7 proc. i będzie o blisko jedną piątą niższy niż w sezonie 2021/2022. 
Zobacz więcej na temat:  kobieta Artur Wolski szczepienia szczepionka medycyna COVID-19