Polskie Radio
Section05
szczepienia

Koronawirus w Korei Północnej: skok zachorowań. "Kraj może stać się wylęgarnią nowych, groźnych wariantów"

Władze Korei Płn. zgłosiły w piątek ponad 260 tys. przypadków "gorączki", a ich łączna liczba przekroczyła 2 miliony. Kraj nie dysponuje wystarczającą ilością testów na COVID-19. Władze odrzuciły wcześniej szczepionki i lekarstwa oferowane przez inne państwa, ale w tym tygodniu w tajemnicy sprowadziły podstawowe zaopatrzenie medyczne z Chin. Pojawiają się też doniesienia o brakach lekarstw i żywności dla osób objętych kwarantanną.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Korea Północna koronawirus COVID-19 społeczeństwo pandemia Azja Wschodnia szczepienia

Zniesienie stanu epidemii na terenie Polski. Dr Sutkowski: koronawirus z nami pozostanie

- Trzecią dawką szczepionki nie zaszczepiło się blisko 70 proc. społeczeństwa. Żeby nasza odporność "populacyjna", ale przede wszystkim indywidualna, trwała i była na większym poziomie, powinniśmy - ci, którzy tego nie zrobili - jak najszybciej się zaszczepić - mówił w Polskim Radiu 24 dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus Koronawirus w Polsce pandemia szczepienia sars-cov-2 COVID-19 szczepionka Michał Sutowski społeczeństwo POLSKA Antoni Trzmiel

USA udostępnią innym krajom kluczowe technologie. Biden o walce z COVID-19

W czwartek prezydent USA Joe Biden podczas drugiego globalnego szczytu ws. pandemii, zorganizowanego przez USA powiedział, że "Stany Zjednoczone udostępnią innym krajom kluczowe technologie związane z walką z COVID-19". Uczestnicy spotkania zadeklarowali przeznaczenie dodatkowych 3 mld na walkę z obecną i przyszłymi pandemiami.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus ŚWIAT szczepienia COVID-19 szczepionka społeczeństwo pandemia epidemia sars-cov-2 USA

Czwarta dawka szczepionki przeciw COVID-19

Europejska Agencja Leków i Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób poinformowały w pierwszych dniach kwietnia, że rekomendują czwartą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 dla osób w wieku 80 lat i starszych. Od wczoraj, 20 kwietnia, osoby po 80. roku życia, decyzją ministra zdrowia, będą mogły przyjąć kolejną dawkę przypominającą szczepionki. 
Zobacz więcej na temat:  COVID-19 Koronawirus w Polsce szczepienia społeczeństwo zdrowie senior

Szczepionkowy spór Polska-KE. Müller: chcemy renegocjacji kontraktu na kolejne dawki przeciw COVID-19

Kolejne szczepionki przeciw Covid-19 w tej chwili nie są już potrzebne, nasze magazyny są pełne; naciskamy na KE, aby renegocjowała kontrakt - mówił rzecznik rządu Piotr Müller nawiązując do odmowy przez Polskę przyjmowania i płacenia za kolejne dawki szczepionki przeciw COVID-19.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka COVID-19 szczepionka Komisja Europejska Ministerstwo Zdrowia szczepienia koronawirus Pfizer zdrowie Adam Niedzielski

TYLKO U NAS Rząd odmawia przyjmowania kolejnych szczepionek Pfizera. Müller: mamy w tej chwili duże obciążenia

Rzecznik rządu Piotr Müller przekazał w Polskim Radiu 24, że Polska, odmawiając przyjmowania kolejnych szczepionek przeciwko COVID-19 firmy Pfizer i płatności za nie, powołuje się na klauzulę nadzwyczajnej zmiany okoliczności wywołanej przez wojnę na Ukrainie. O odmowie - jak wskazał we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski - Polska powiadomiła Komisję Europejską i firmę Pfizer pod koniec ubiegłego tygodnia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Müller Pfizer szczepienia koronawirus

Problem z nadmiarem szczepionek. Niedzielski: skorzystaliśmy z klauzuli siły wyższej

- Pod koniec zeszłego tygodnia skorzystaliśmy z klauzuli siły wyższej i poinformowaliśmy Komisję Europejską oraz firmę Pfizer, że odmawiamy przyjmowania kolejnych szczepionek przeciw COVID-19, a także odmawiamy wykonywania płatności - poinformował na antenie TVN24 minister zdrowia Adam Niedzielski. Przyznał, że obecnie ma miejsce "konflikt prawny". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA szczepienia szczepionka Adam Niedzielski Ministerstwo Zdrowia Koronawirus w Polsce COVID-19 polityka Pfizer uchodźcy Komisja Europejska