Polskie Radio
Section05
szczepienia

100 mln szczepionek na COVID-19 do końca 2020 roku? "Szybka ścieżka" rejestracji dla dwóch firm

Dwie szczepionki przeciwko COVID-19 opracowane przez niemiecką firmę biotechnologiczną oraz koncern amerykański w poniedziałek uzyskały w USA status przyśpieszonej rejestracji, nazywanej "szybką ścieżką" - podały firmy w komunikacie. Badania kliniczne muszą jednak potwierdzić, że preparaty są skuteczne i bezpieczne.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone koronawirus szczepienia szczepionka pandemia

Arthur Conan Doyle. 10 mniej znanych faktów z życia twórcy Sherlocka Holmesa

Arthur Conan Doyle zmarł 7 lipca 1930 roku, przeżywszy 71 lat wypełnionych lekturą książek, praktyką lekarską, a przede wszystkim pracą pisarską, której najtrwalszym śladem jest cykl powieści i opowiadań o Sherlocku Holmesie. Lecz Doyle miał także inne pasje, a do tego spotkało go kilka interesujących przygód.
Zobacz więcej na temat:  Arthur Conan Doyle Sherlock Holmes kryminał proza medycyna szczepienia szczepionka lekarz motoryzacja Piłka nożna samochody pisarz książki Robert Koch detektyw Edgar Allan Poe Anglia Wielka Brytania architektura

"Ujawnia się to, co się chce ujawnić". Dr Grzesiowski o pracach nad szczepionką przeciw COVID-19

- To, co słyszymy w mediach na temat szczepionki to jedna milionowa tego, co dzieje się w rzeczywistości. Większość firm strzeże swoich projektów, a więc ujawnia się to, co się chce ujawnić. Gdyby prześledzić rodzaje szczepionek przeciwko COVID-19, mamy 5 odległych od siebie o lata świetlne technologii - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Paweł Grzesiowski, immunolog.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA koronawirus Koronawirus w Polsce pandemia wirus choroby zakaźne zdrowie szczepienia Paweł Grzesiowski Krzysztof Grzybowski

"Można bezpiecznie szczepić". Nowe zalecenia ekspertów w czasie pandemii

Obowiązkowe i zalecane szczepienia powinny być uzupełnione po dwumiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Przekonywali o tym specjaliści podczas konferencji prasowej w Warszawie. Większość przychodni podstawowej opieki zdrowotnej już na początku maja wznowiła szczepienia z zachowaniem zalecanych środków ostrożności.
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce POLSKA szczepienia szczepionka zdrowie

Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego: populacja ma szansę uzyskać odporność na wirusa

- Nie spoglądajmy w stronę szczepionki, która być może nie będzie nam w ogóle potrzebna, jeżeli przechorujemy to jako populacja. Wykorzystujmy wszystkie narzędzia, którymi dziś dysponujemy do walki z wirusem - mówił w wywiadzie dla portalu wPolityce.pl dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego Grzegorz Gielerak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Koronawirus w Polsce pandemia choroba choroby zakaźne wirus wirusy zdrowie społeczeństwo szczepionka szczepienia

Prof. Piotr Religa: na szczepionkę przeciwko koronawirusowi poczekamy przynajmniej rok

- Stworzenie szczepionki w laboratorium to 3 do 6 miesięcy pracy. Mamy w Polsce możliwość stworzenia takiej szczepionki, ale podstawowym problemem są badania kliniczne zajmujące więcej czasu, a później produkcja - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Religa z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Koronawirus w Polsce choroba choroby zakaźne wirus wirusy zdrowie pandemia medycyna szczepionka szczepienia Piotr Nisztor