Polskie Radio
Section05

szczepienia

Szczepionki: czego ci nie powiedzą w gabinecie

Dlaczego niektórzy lekarze mówią jedno przed kamerą, a co innego prywatnie? Czy teorie spiskowe o koncernach farmaceutycznych mogą mieć w sobie ziarno prawdy? Kto naprawdę zyskuje na szczepieniach, a kto może na tym tracić? Co, jeśli przestaniemy się szczepić? Jakie są skutki uboczne, kto jest najbardziej narażony i czy naprawdę znamy wszystkie fakty? Szczepić dzieci czy nie? Czy po szczepionce można zachorować? W tym odcinku Roman Czejarek rozmawia z dr. Michałem Sutkowskim, prezesem Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce. Pytania są proste. Odpowiedzi – już niekoniecznie. Fakty kontra mity. Nauka kontra teoria spisku. Bez tabu. Bez filtra. Bez kompromisów.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA Roman Czejarek Michał Sutkowski podcast

Szczepionki ratują życie

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie 154 milionom osób. Potwierdzają to najnowsze badania naukowe. Od 27 kwietnia do 3 maja Europa poświęca szczególną uwagę znaczeniu szczepień w ochronie zdrowia. Dzięki nim możliwe jest skuteczne zapobieganie groźnym chorobom zakaźnym, takim jak m.in. błonica, krztusiec, półpasiec czy meningokoki. 
Zobacz więcej na temat:  zdrowie Artur Wolski szczepionka WHO

Dlaczego polio wciąż nie daje nam spokoju? Trwa Europejski Tydzień Szczepień

Co roku w ostatnim tygodniu kwietnia przypada Europejski Tydzień Szczepień. Wśród chorób, które dzięki szczepieniom udało się niemal całkowicie powstrzymać, jest polio. Jednak, mimo postępów, walka z tą chorobą wcale się jeszcze nie skończyła. - Miejscami tracimy odporność populacyjną - alarmuje w Trójce epidemiolożka Iwona Paradowska-Stankiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Trójka polio choroba dzieci

Szczepienia ratują życie. Polscy podróżnicy wciąż nieprzygotowani do wyjazdu w tropiki

Tajlandia, Indie, Brazylia, Meksyk, Madagaskar, Tanzania to nie tylko popularne kierunki podróży, ale i miejsca, gdzie występują poważne choroby zakaźne, takie jak malaria, dur brzuszny czy żółta febra. Badania pokazują, że Polacy wciąż nie przywiązują należytej wagi do profilaktyki zdrowotnej przed wyjazdem do krajów tropikalnych. 
Zobacz więcej na temat:  zdrowie medycyna turystyka Tajlandia Indie Meksyk WHO infografika

POLSKIE RADIO 24 Co powoduje niechęć do szczepień dzieci? "Mówimy o infodemii"

- Mamy wątpliwości, boimy się o swoje dziecko, natomiast największym problemem jest chyba to, że żyjemy w czasach epidemii fake newsów. Mówimy o infodemii. Bardzo trudno jest znaleźć rzetelną wiedzę dot. szczepień - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Waszczewski. Rzecznik GIS skomentował w ten sposób spadającą wyszczepialność dzieci w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  błonica choroba zdrowie POLSKA społeczeństwo GIS dzieci

Czy nieszczepieni powinni płacić za swoje leczenie?

W czasie gdy idee odrzucające przyjęcie nawet obowiązkowych szczepień są coraz popularniejsze, do szpitalnej codzienności mogą wrócić choroby, które przez ostatnie dekady praktycznie się nie pojawiały. W "Bez tabu" rozmawialiśmy o tym, czy niezaszczepione osoby powinny ponosić koszty leczenia, gdy hospitalizacja wynika z braku obowiązkowych szczepień ochronnych.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka zdrowie zdrowie dziecka szpital Jakub Jamrozek Zobacz także

Zarządzono szczepienia przeciw błonicy. Sanepid zdecydował

Ponad 60 osób, w większości lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie, zostało zaszczepionych tzw. szczepionką poekspozycyjną. Są to osoby, które miały kontakt z pacjentem, wobec którego istnieje podejrzenie zakażenia błonicą, ale - jak przekazał warmińsko-mazurski inspektor sanitarny - niektórzy sami zgłaszają się do zaszczepienia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Olsztyn zdrowie błonica choroby zakaźne