Redakcja Polska

Kolejne sankcje gospodarcze UE wobec Białorusi? Debata szefów MSZ

27.05.2021 14:27
Sankcje wobec białoruskiego sektora naftowego i systemu transakcji finansowych - takie między innymi propozycje padały przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych unijnych krajów w Lizbonie. We Wspólnocie rozpoczynają się prace nad sektorowymi restrykcjami gospodarczymi. Zgodę na ich nałożenie dali przywódcy 27 krajów w poniedziałek na unijnym szczycie i zlecili Komisji Europejskiej przygotowanie pakietu.
Audio
  • Ministrowie spraw zagranicznych UE o sankcjach gospodarczych wobec Białorusi. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
Przywódca Białorusi Aleksander Łukaszenka
Przywódca Białorusi Aleksander ŁukaszenkaPAP/EPA/MAXIM GUCHEK / POOL

To reakcja na porwanie samolotu przez białoruskie władze relacji Ateny-Wilno i przymusowe lądowanie w Mińsku, a następnie aresztowanie znajdującego się na pokładzie Ramana Pratasiewicza, dziennikarza krytykującego reżim w Mińsku i jego narzeczonej.

Unijni ministrowie spraw zagranicznych zgodnie mówili, że możliwości dialogu się skończyły i że sankcje powinny być dotkliwe dla białoruskich władz. - Powinny objąć firmy, które finansują reżim - mówiła minister spraw zagranicznych Estonii Eva-Maria Liimets. Szef litewskiej dyplomacji uważa, że należy iść dalej. - Objąć sankcjami całe sektory, które przynoszą największe korzyści reżimowi, to mógłby być na przykład sektor naftowy - dodał Gabrielius Landsbergis.

Także szef niemieckiego MSZ-tu mówił, że Unia nie może się zadowolić małymi krokami i że trzeba objąć znaczącymi sankcjami również sektor transakcji finansowych. Podkreślił, że pierwsze żądanie wobec reżimu w Mińsku to zwolnienie ponad 400 politycznych więźniów. - Jeśli do tego nie dojdzie, Unia Europejska nie zrezygnuje z presji i wprowadzenia dodatkowych sankcji - powiedział Heiko Maas. Minister spraw zagranicznych Luksemburga Jean Asselborn mówił z kolei o możliwości zablokowania importu z Białorusi soli potasowych.

Założenie w Unii Europejskiej jest takie, aby do lata uzgodnić pakiet sankcji gospodarczych. Przygotowanie restrykcji uderzających w gospodarkę jakiegoś kraju zawsze jest czasochłonne, bo poprzedza je najpierw analiza wpływu na unijną gospodarkę. Szybciej zapadać będą decyzje dotyczące rozszerzenia sankcji dyplomatycznych, czyli wpisania na czarną listę kolejnych funkcjonariuszy białoruskiego reżimu z zakazem wjazdu do Unii i zamrożonym majątkiem i kolejnych firm z zablokowanymi aktywami w Europie.

Obecnie na czarnej, unijnej liście jest 88 osób na czele z prezydentem Aleksandrem Łukaszenką i 7 przedsiębiorstw państwowych.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Białoruś

Szef MON: Nord Steram 2 destabilizuje sytuację w Europie, decyzja USA - błędna

27.05.2021 09:11
Nord Stream 2 jest przedsięwzięciem, które destabilizuje sytuację w Europie i daje prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi bardzo mocny oręż - ocenił w czwartek szef MON Mariusz Błaszczak. Decyzję Stanów Zjednoczonych o wycofaniu się z sankcji w związku z budową Nord Stream 2 nazwał błędną.

Wiceszef MSZ: kilka państw nieco później wprowadza zakaz lotów z Białorusi

27.05.2021 10:27
Rzeczywiście kilka krajów, m.in. Niemcy, Holandia i również Polska, nieco później wdrożyła wprowadzony na nasz wniosek przez Radę Europejską zakaz lotów z Białorusi nad Unią Europejską - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.