Polskie Radio
Section05
Paweł Jabłoński

MSZ intensyfikuje działania ws. zablokowania zmian traktatów w UE. Jabłoński: ważne jest budowanie koalicji państw

Ministerstwo Spraw Zagranicznych intensyfikuje działania ws. zmiany unijnych traktatów. Przegłosowana w ubiegłym tygodniu propozycja Parlamentu Europejskiego w tej kwestii ma trafić na Radę ds. Ogólnych, czyli spotkanie ministrów ds. europejskich państw członkowskich. Zaplanowano ją na 12 grudnia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Bruksela Parlament Europejski Paweł Jabłoński Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ dyplomacja

"Rząd kieruje się przede wszystkim polskim interesem". Jabłoński o protestach na granicy i rozmowach z Ukrainą

Minister infrastruktury Alvin Gajadhur spotka się dziś z reprezentantami branży transportowej, a wiceminister Rafał Weber będzie rozmawiał m.in. z przedstawicielami ukraińskiego rządu oraz Komisji Europejskiej. Po południu w Sejmie przedstawiciele rządu mają przedstawić informację w sprawie protestów polskich transportowców i rolników na granicy polsko-ukraińskiej.
Zobacz więcej na temat:  rolnictwo protest blokada przejście graniczne Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ministerstwo infrastruktury Paweł Jabłoński polityka

PiS wzywa Sejm do rozpatrzenia uchwały ws. zmian traktatów UE. Jabłoński: projekt jest blokowany

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości wzywają sejmową większość do rozpatrzenia projektu uchwały, w którym Sejm wyraża sprzeciw wobec zmian traktatów unijnych. Do izby został wniesiony w ubiegłym tygodniu. Trafił do komisji do spraw Unii Europejskiej. PiS domaga się jego procedowania.
Zobacz więcej na temat:  Parlament Europejski Unia Europejska UE Europa POLSKA polityka Paweł Jabłoński PiS Prawo i Sprawiedliwość

Politycy PiS przypominają, kto wprowadził standardy przejrzystości w KRS. To odpowiedź na słowa poseł KO

- Krajowa Rada Sądownictwa pod rządami poprzedniej ustawy była ciałem całkowicie zamkniętym. Standardy przejrzystości zostały wprowadzone w ustawie, którą dzisiaj trzy partie sejmowe chcą unieważnić uchwałą - powiedział we wtorek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Krzysztof Szczucki zaznaczył, że "KRS w nowej odsłonie działa już drugą kadencję, jest legalna, działa zgodnie z konstytucją".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Krzysztof Szczucki Paweł Jabłoński Krajowa Rada Sądownictwa krs

PiS złożyło w Sejmie projekt uchwały w sprawie zmian w traktatach unijnych

Klub Prawo i Sprawiedliwość złożył w Sejmie projekt uchwały w sprawie zatrzymania niebezpiecznych dla Polski zmian traktatów unijnych. Posłowie PiS chcą, aby izba zajęła się nim jeszcze dziś. Projekt wyraża sprzeciw wobec zmian, nad którymi będzie głosował w środę Parlament Europejski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Prawo i Sprawiedliwość Paweł Jabłoński MSZ Szymon Hołownia Unia Europejska Parlament Europejski Sejm

Polityczny spór o Karpińskiego. Jabłoński: jego sprawa stanowi symbol praworządności nowej ekipy

Ogromne emocje wśród polityków budzi sprawa Włodzimierza Karpińskiego, który wprost z aresztu trafił do Parlamentu Europejskiego. Pokazała to dyskusja w niedzielnym programie Polsat News. Zdaniem polityka PiS Pawła Jabłońskiego "w Polsce zabrakło refleksji". Z kolei Michał Kobosko z Polski 2050 uznał, że nadużywano "aresztu wydobywczego". W tym samym duchu wypowiadał się też Przemysław Wipler, którego zdaniem prawa polityka PO są łamane.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polska 2050 koalicja Zbigniew Ziobro Przemysław Wipler Michał Kobosko Parlament Europejski Paweł Jabłoński

Wiceszef MSZ: rozmawialiśmy z rodzinami Polaków ze Strefy Gazy o możliwościach wsparcia i ewakuacji kolejnych osób

- Rozmawialiśmy o działaniach polskich służb dyplomatycznych podjętych od czasu ataku w Izraelu, możliwościach wparcia przysługujących Polakom w trudnej sytuacji i o kwestii ewakuacji kolejnych osób ze Strefy Gazy - przekazał wiceszef MSZ Paweł Jabłoński po spotkaniu z rodzinami obywateli polskich ze Strefy Gazy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ Paweł Jabłoński atak Hamasu na Izrael Strefa Gazy

Wojna w Izraelu. Wiceszef MSZ: rząd robi wszystko, aby każdy Polak mógł się wydostać ze Strefy Gazy

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński powiedział, że rząd robi wszystko, aby każdy obywatel Polski mógł wydostać się ze Strefy Gazy. W Sejmie odbyła się konferencja Polaków, których rodziny wciąż przebywają w tej części Autonomii Palestyńskiej. Apelowali oni do MSZ o pomoc dla swoich rodzin.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Paweł Jabłoński Bliski Wschód Hamas Izrael

Ewakuacja Polaków ze Strefy Gazy. Wiceszef MSZ: zrobimy wszystko, by okazać pomoc naszym obywatelom

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński zapowiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że wszyscy polscy obywatele przebywający w strefie Gazy otrzymają pomoc i możliwość powrotu do kraju. W poniedziałek wojskowy samolot przetransportował ze strefy konfliktu do Polski 18 polskich obywateli, w tym dzieci.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Paweł Jabłoński media Grzegorz Jankowski Strefa Gazy atak Hamasu na Izrael MSZ

PiS bez wicemarszałka Sejmu. Jabłoński: demokracja ma być dla nich totalną dominacją

- Nie chodzi o argumenty merytoryczne, a o całkowite wykluczenie Prawa i Sprawiedliwości z gremiów, które są w takich ciałach kolegialnych, jak Sejm, jak komisje [...]. Bo oni tak rozumieją demokrację - demokracja ma być dla nich totalną dominacją - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Jabłoński, wiceszef MSZ, odnosząc się do tego, że Elżbieta Witek, zgłoszona przez PiS, nie została wybrana wicemarszałkiem Sejmu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Paweł Jabłoński media polityka opozycja Platforma Obywatelska Grzegorz Jankowski Sejm Elżbieta Witek Senat

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński: ewakuacja polskich obywateli ze Strefy Gazy cały czas trwa

Ewakuacja polskich obywateli ze Strefy Gazy przez przejście graniczne w Rafah cały czas trwa; wiemy, że na razie przekroczyło je kilkanaście osób - podkreślił wiceszef resortu spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Dodał, że wcale nie jest pewne, że wszyscy w niedzielę to przejście przekroczą.
Zobacz więcej na temat:  Izrael Hamas Jacek Siewiera Biuro Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Jabłoński Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Co z ewakuacją Polaków ze Strefy Gazy? Wiceszef MSZ: będziemy naciskać na ambasadorów Izraela, Egiptu i Palestyny

W poniedziałek do MSZ zostali w pilnym trybie zaproszeni ambasadorowie Izraela, Egiptu i Palestyny. Będziemy naciskać na nich, aby ludność cywilna, przede wszystkim nasi obywatele, mogli bezpiecznie wydostać się ze Strefy Gazy - podał w poniedziałek wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ Paweł Jabłoński Strefa Gazy Izrael Hamas atak Hamasu na Izrael