Polskie Radio
Section05
Paweł Jabłoński

Ostrzał blisko Polski. Wiceszef MSZ: żaden obszar na Ukrainie nie jest bezpieczny

- Rosja cały czas od początku wojny atakuje różne miejsca, nie tylko przy linii frontu. Nie ma miejsca na Ukrainie, które jest wolne od tego ryzyka - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych, odnosząc się do wtorkowego ataku na obwód czerwonogrodzki, 15 km od granicy z Polską.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Paweł Jabłoński MSZ Ukraina Bałkany Chiny Tajwan Grzegorz Jankowski

Niespokojnie na granicy Serbii i Kosowa. Polskie MSZ apeluje do turystów o ostrożność

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński w Polsat News odniósł się sytuacji na granicy Serbii i Kosowa. - Dziś doradzamy przede wszystkim zachowanie szczególnej, nadzwyczajnej ostrożności wszystkim osobom, które mogą być w tym rejonie - apelował wiceminister. Dodał też, że na razie wciąż nie doszło tam do żadnych działań zbrojnych.
Zobacz więcej na temat:  Europa Serbia Kosowo Paweł Jabłoński Bałkany

Niespokojnie na granicy Serbii i Kosowa. Polskie MSZ apeluje do turystów o ostrożność

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński w Polsat News odniósł się sytuacji na granicy Serbii i Kosowa. - Dziś doradzamy przede wszystkim zachowanie szczególnej, nadzwyczajnej ostrożności wszystkim osobom, które mogą być w tym rejonie - apelował wiceminister. Dodał też, że na razie wciąż nie doszło tam do żadnych działań zbrojnych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Serbia Kosowo Paweł Jabłoński Bałkany

Polscy dyplomaci nie będą brać udziału w spotkaniach, w których uczestniczą przedstawiciele Rosji lub Białorusi

Oficjalni przedstawiciele Polski nie będą brać udziału w spotkaniach, w których uczestniczyć będą oficjalni przedstawiciele Rosji lub Białorusi, uważamy że Rosja i wspierająca ją Białoruś powinny być izolowane z wszystkich międzynarodowych formatów - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.
Zobacz więcej na temat:  dyplomacja Rosja Białoruś wojna na Ukrainie Paweł Jabłoński

Jabłoński: polscy dyplomaci nie będą brać udziału w spotkaniach, w których uczestniczą przedstawiciele Rosji

- Oficjalni przedstawiciele Polski nie będą brać udziału w spotkaniach, w których uczestniczyć będą oficjalni przedstawiciele Rosji lub Białorusi. Uważamy, że Rosja i wspierająca ją Białoruś powinny być izolowane z wszystkich międzynarodowych formatów - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych polityka Ukraina dyplomacja ŚWIAT Europa Polskie Radio 24 Polityka zagraniczna Polski Paweł Jabłoński

"Putin od samego początku używa gazu, jako broni". Paweł Jabłoński o zapowiedzi Gazpromu

- Władimir Putin od samego początku używa gazu, jako broni. Szantażuje państwa zachodniej Europy do tego, by doprowadziły do takiego zakończenia wojny na Ukrainie, które będzie korzystne dla Rosji - mówił wiceszef MSZ Paweł Jabłoński komentując zapowiedź Gazpromu ws. dostaw gazu rurociągiem Nord Stream 1.
Zobacz więcej na temat:  Władimir Putin Nord Stream Nord Stream 2 gaz ziemny Unia Europejska Paweł Jabłoński

Rosja chce odciąć Niemcy od gazu. Jabłoński: jest to szantaż

- Tutaj chodzi o szantaż, o zmuszenie państw zachodniej Europy zwłaszcza tych, które są bardzo uzależnione od rosyjskiego gazu i są też uzależnione od prowadzenia polityki zgodnej z celami Rosji lub mówiąc wprost prorosyjskiej (...) do tego, aby doprowadziły do zakończenia wojny, które będzie korzystne dla Putina - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych. 
Zobacz więcej na temat:  Paweł Jabłoński ŚWIAT Europa Niemcy Rosja Władimir Putin gaz ziemny Nord Stream 2 Nord Stream

Paweł Jabłoński: działania PO oparte są na sugestiach doradcy szkolonego przez KGB

Główna partia opozycji bagatelizuje wpływ Rosji i wywołanej przez nią wojny na globalny wzrost cen, winą obarcza instytucje polskiego państwa, twierdzi że nie mają legitymacji prawnej do działania; swoje działania opiera na sugestiach doradcy szkolonego przez KGB - wskazał wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Paweł Jabłoński Donald Tusk NBP KGB Platforma Obywatelska Tomasz Siemoniak ZSRR Rosja

Wiceminister Jabłoński jedzie do Botswany. Rozmowy o gospodarce i wojnie na Ukrainie

W poniedziałek i wtorek wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński przybędzie z wizytą do Botswany, gdzie spotka się z przedstawicielami tego kraju. Ministrowi towarzyszy misja gospodarcza. W planie są także rozmowy dotyczące wojny na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Afryka botswana Paweł Jabłoński dyplomacja Polityka zagraniczna Polski MSZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosja wojna 2022 GOSPODARKA

Białoruś znosi wizy dla Polaków. MSZ ostrzega przed podróżami do tego kraju

Od 1 lipca obywatele Polski mogą wjeżdżać na teren Białorusi bez wiz. Otwarcie granic potrwa co najmniej do końca grudnia. Polskie MSZ ostrzega jednak, że podróżowanie do tego kraju w obecnej sytuacji międzynarodowej jest ryzykowne. - Zalecamy dużą ostrożność i unikanie podróży na Białoruś; jest to państwo, które czynnie wspiera agresję rosyjską na Ukrainę - oświadczył w piątek we Lwowie wiceszef polskiego MSZ Paweł Jabłoński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Białoruś granica wojna 2022 Ministerstwo Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński

Jabłoński: wsparcie dla Ukrainy to dziś najważniejszy element działalności NATO

- Doskonale wiemy, że wojna, która toczy się na Ukrainie, to nie jest wojna z udziałem sojuszników NATO, ale bardzo istotnie wpływa na stabilność w całym regionie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych. Gość "Sygnałów dnia" poruszył też temat decyzji, które zapadły w Madrycie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia polityka Paweł Jabłoński wojna 2022 wojna na Ukrainie Ukraina Rosja NATO szczyt NATO

Wiceszef MSZ reaguje na słowa Tuska ws. szczytu NATO. "Mówi to samo, co rosyjska propaganda"

"W dniu kiedy Finlandia i Szwecja zostały formalnie zaproszone do NATO, Rosja - oficjalnie uznana za wroga, a USA przenoszą do Polski dowództwo V korpusu swojej armii, Donald Tusk twierdzi że »jesteśmy mniej bezpieczni«. W zasadzie to samo powtarza rosyjska propaganda" - napisał wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Dodał, że tego typu słowa to "skarb dla Putina". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Donald Tusk NATO polityka Paweł Jabłoński Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosja szczyt NATO 2022