Redakcja Polska

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina: stosunki Polska-USA są nadzwyczajne

08.12.2022 11:47
Stosunki pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi są bardzo nadzwyczajne, ale jest też stały roboczy kontakt pomiędzy dwoma szefami dyplomacji - powiedział w czwartek rzecznik polskiego MSZ Łukasz Jasina.
Łukasz Jasina
Łukasz Jasinaфота: Program 1 Polskiego Radia

Łukasz Jasina na antenie Polskiego Radia 24 był m.in. pytany o wizytę szefa resortu dyplomacji Zbigniewa Raua w Stanach Zjednoczonych. - Stosunki pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi są z jednej strony bardzo nadzwyczajne, ale jest też stały roboczy kontakt pomiędzy dwoma szefami dyplomacji - pomiędzy Antonym Blinkenem i Zbigniewem Rauem - wskazał rzecznik MSZ.

Jak zaznaczył Jasina, "te spotkania odbywają się bardzo często". Przypomniał, że "Antonego Blinkena nie było kilka dni temu w Łodzi na szczycie OBWE". - To spotkanie, które będzie miało miejsce w piątek, jest swego rodzaju uzupełniającym spotkaniem do tego, co w Łodzi mogło nastąpić - wyjaśnił rzecznik MSZ.

Jasina podkreślił, że "polscy i amerykańscy politycy po prostu spotykać się powinni". - I to robią, rozmawiają. Mamy taką a nie inną sytuację - zaznaczył.

- Trzeba czasami bardzo racjonalnie porozmawiać, aby powstrzymać czasami irracjonalne działania, które się zdarzają w Europie. Mamy wojnę, agresję Putina. Powodów jest aż nadto - powiedział Łukasz Jasina.

Zbigniew Rau przebywa w Waszyngtonie od środy do soboty i weźmie udział w edycji waszyngtońskiej Aspen Security Forum (ASF). Rau ma wziąć udział w panelu: "Nadeszła zima: obrona i bezpieczeństwo w Europie w stanie wojny". Organizatorzy podkreślają, że Aspen Security Forum to najważniejsza konferencja poświęcona bezpieczeństwu narodowemu i polityce zagranicznej w Stanach Zjednoczonych.

Szef polskiej dyplomacji odbędzie ponadto w Waszyngtonie szereg spotkań dwustronnych, w tym z sekretarzem stanu Antonym Blinkenem.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Łukasz Jasina USA dyplomacja