Redakcja Polska

Niemcy dostarczą na Ukrainę ok. 40 wozów bojowych Marder. Pierwsze z nich jeszcze w tym kwartale

06.01.2023 14:54
Niemcy dostarczą Ukrainie w pierwszym kwartale bieżącego roku około 40 bojowych wozów piechoty Marder – przekazał w piątek rzecznik rządu Steffen Hebestreit. Na Ukrainę trafi ponadto system obrony przeciwrakietowej Patriot. Według ekspertów, planowane szkolenie ukraińskich żołnierzy z nowych systemów potrwa w Niemczech ok. 8 tygodni - dodał rzecznik niemieckiego rządu.
Bojowy wóz piechoty Marder
Bojowy wóz piechoty Marderhttps://twitter.com/GermanAmbUSA/status/1611074496621846528

W czwartek rządy w Waszyngtonie i Berlinie ogłosiły we wspólnym oświadczeniu, że USA przekażą Ukrainie wozy bojowe Bradley, a Niemcy - Marder. Decyzja została przypieczętowana podczas rozmowy telefonicznej prezydenta Joe Bidena z kanclerzem Scholzem. We wspólnym komunikacie dodano, że Berlin dostarczy również Ukrainie kolejną baterię systemu obrony powietrznej Patriot.

W środę prezydent Francji Emmanuel Macron poinformował, że jego kraj przekaże Ukrainie kilkadziesiąt lekkich czołgów bojowych AMX-10 RC.

Francja ogłosiła swoją decyzję przed ogłoszeniem USA i Niemiec, ale były one wzajemnie skoordynowane - zapewnił w piątek Hebestreit. - Niemcy powinny udostępnić Ukrainie wszystkie funkcjonujące, sprawne wozy bojowe typu Marder - skomentował w piątek przebywający w Norwegii wicekanclerz Robert Habeck (Zieloni).

Jak tłumaczył w piątek podczas wywiadu w w RBB Inforadio Nils Schmid, rzecznik ds. polityki zagranicznej grupy parlamentarnej SPD, zwłoka w podjęciu decyzji o dostawie ciężkiej broni dla Ukrainy wynikała z potrzeby "ścisłej koordynacji z partnerami z sojuszu".

Dodał, że wezwania do dostarczenia czołgów Leopard na Ukrainę są całkowicie zrozumiałe, ale "wspólnie z pozostałymi sojusznikami ustalono, że chcemy ponownie ocenić każdy krok możliwości eskalacji". - Istnieją dwa systemy uzbrojenia, które niewątpliwie mają większy potencjał eskalacyjny. Jednym z nich są myśliwce, a drugim czołgi - wyjaśnił polityk SPD


IAR/dad