Redakcja Polska

"Atak na Odessę to zbrodnia wojenna". Szef unijnej dyplomacji jednoznacznie o działaniach Rosjan

23.07.2023 15:01
Szef dyplomacji Unii Europejskiej Josep Borell oświadczył, że rosyjski atak na Odessę to zbrodnia wojenna. W nocnym ataku rakietowym na Odessę zginęły dwie osoby, a 22, w tym czworo dzieci, zostały ranne. Zbrodnię potępiło też polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Rosjanie nieustannie bombardują Odessę
Rosjanie nieustannie bombardują OdessęPAP/EPA/IGOR TKACHENKO

"Ciągły rosyjski terror rakietowy w chronionej przez UNESCO Odessie stanowi kolejną zbrodnię wojenną Kremla" - napisał Josep Borell na Twitterze.

Przypomniał, że w trakcie ataku został zniszczony prawosławny Sobór Przemienienia Pańskiego - budowla wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. "Rosja zniszczyła już setki miejsc kultury, próbując zniszczyć Ukrainę" - napisał Josep Borell.

Stanowisko polskiego MSZ

"Rosja atakuje nie tylko łańcuchy dostaw żywności, powodując głód i cierpienie, ale także dąży do podważenia tożsamości narodowej Ukrainy" - napisano na profilu MSZ na Twitterze.

"Ataki wymierzone w historyczne centrum i świątynie w Odessie to pogarda dla historii i kultury, w tym pomników światowego dziedzictwa UNESCO" - czytamy w stanowisku MSZ.

Nocny atak

W nocnym ataku rakietowym na Odessę zginęły dwie osoby, a 22 zostały ranne. Wśród rannych jest czworo dzieci w wieku od 11 do 17 lat. Rosyjskie rakiety spadły na historyczne centrum miasta. Zniszczone zostały budynki mieszkalne, obiekty infrastruktury cywilnej, a także zabytki, w tym największa w mieście cerkiew prawosławna - Sobór Przemienienia Pańskiego - wpisana na listę UNESCO.


IAR/dad