X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio
Section05
zbrodnie wojenne

Historyk: Ukraińcom trudno przyznać się do wielkich zbrodni

- Ukraińcom bardzo trudno przyznać się do zbrodni dokonanych na polskim narodzie w czasie wojny, dlatego chcieliby pomniejszyć liczbę ofiar – powiedziała na antenie radiowej Jedynki w audycji "W samo południe" historyk Ewa Siemaszko, odnosząc się do weryfikacji i ekshumacji ofiar zbrodni wołyńskiej przez Ukraińców bez udziału strony polskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zbrodnie wojenne Ukraina Wołyń IPN HISTORIA

Wiceminister kultury: źle walczyliśmy o Mauthausen-Gusen

- W Austrii brakuje głębokiej, mentalnej denazyfikacji i powiedzenia, że nazizm był zbrodniczą ideologią. Działa mechanizm wyparcia. Nigdzie poza Polską nie ma obozu koncentracyjnego, który jest zachowany jako integralny zabytek - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 prof. Magdalena Gawin, wiceminister kultury.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa HISTORIA II wojna światowa inteligencja Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zbrodnie wojenne

Adam Redzik: ludobójstwo godzi w istotę człowieczeństwa

- W 1933 roku Rafał Lemkin zaproponował, żeby uregulować zbrodnie, które godzą w prawa człowieka, w istotę człowieczeństwa, jako elementu grupy. W efekcie tego pojawił się termin ludobójstwa - mówił w Polskim Radiu 24 profesor Adam Redzik, sędzia Sądu Najwyższego, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA ludobójstwo zbrodnie wojenne prawa człowieka Ormianie kodeks karny Agnieszka Kamińska

Strażnik z KL-Stutthof: nie wiedziałem o masowych mordach

Dziś w Muenster w Niemczech odbył się trzeci dzień procesu dawnego esesmana Johanna Rehbogena. Obrońca oskarżonego odczytał oświadczenie podsądnego. Były strażnik niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof zeznał, że nic nie wiedział o masowych morderstwach. Prokuratura zarzuca mężczyźnie współodpowiedzialność za zamordowanie co najmniej 100 polskich, 77 rosyjskich i kilkuset żydowskich więźniów. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy nazizm zbrodnie wojenne

„Zarysy Pamięci” – wyjątkowy zapis relacji ofiar zbrodni nazizmu i komunizmu

Instytut Pileckiego wydał książkę „Zarysy Pamięci”, która stanowi zbiór świadectw osób będących ofiarami i świadkami zbrodni zarówno sowieckich, jak i niemieckich podczas II wojny światowej. W publikacji zamieszczono również ilustracje wybitnych polskich grafików, ilustratorów, twórców komiksów i plakatów. Na temat wydawnictwa mówił w Polskim Radiu 24 dr Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski II wojna światowa nazizm zbrodnie sowieckie zbrodnie wojenne literatura

Nos Kleopatry. Trudna historia Szwedzkich Gór

W Warszawie, na granicy Bielan i Bemowa, do końca lat 40. XX wieku istniały Szwedzkie Góry. Dziś w ich miejscu zlokalizowane jest Lotnisko Warszawa-Babice. W audycji Nos Kleopatry o historii Szwedzkich Gór opowiadali dr Anna Jagodzińska z Instytutu Pamięci Narodowej i Piotr Grzybowski, historyk i publicysta, zajmujący się zbrodniami niemieckimi w latach 1939-1940. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa Warszawa zbrodnie wojenne