Środki mają zostać przeznaczone na cztery główne obszary: budowę infrastruktury ochrony cywilnej, rozwój przemysłu zbrojeniowego, modernizację infrastruktury dual-use (m.in. dróg i lotnisk) oraz inwestycje w cyberbezpieczeństwo. Wiceminister Szyszko podkreślił, że inwestycje przyniosą także nowe miejsca pracy, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach.
"Dwa miesiące temu obiecaliśmy Funduszu Bezpieczeństwa i Obrony, dziś dowozimy tę obietnicę!" - napisał Szyszko na portalu X, informując o zakończeniu negocjacji z Komisją Europejską.
Wzmocni polski potencjał odstraszania
Fundusz ma stanowić istotny element zwiększania odporności państwa na zagrożenia i wzmacniania potencjału obronnego Polski.
Środki przeznaczone na Funduszu Bezpieczeństwa i Obrony pochodzą z przesunięć w ramach KPO, a dokładnie z części dedykowanej wcześniej zielonej transformacji miast. Zakończenie całego procesu rewizji Krajowego Planu Odbudowy, obejmującej m.in. Fundusz Bezpieczeństwa i Obrony, spodziewane jest po posiedzeniu Rady Unii Europejskiej zaplanowanym na 20 czerwca.
Finansowanie w ramach funduszu będzie udzielane w formie preferencyjnych pożyczek o niskim oprocentowaniu lub jako inwestycje kapitałowe, które w niektórych przypadkach mogą być częściowo umarzane - zależnie od rodzaju i lokalizacji inwestycji. O wsparcie będą mogły ubiegać się m.in. samorządy, przedsiębiorstwa (w tym spółki należące do Skarbu Państwa), jednostki naukowe oraz konsorcja tych podmiotów.
IAR/dad