Redakcja Polska

Recep Tayyip Erdogan zwycięzcą drugiej tury wyborów prezydenckich w Turcji

28.05.2023 20:43
Obecny szef państwa Recep Tayyip Erdogan zwyciężył w niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich w Turcji, zdobywając 52 proc. głosów.
Audio
  • Turcja - koniec wyborów prezydenckich [posłuchaj]
Druga tura wyborów prezydenckich w Turcji.
Druga tura wyborów prezydenckich w Turcji. PAP/EPA

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, który w niedzielę najpewniej wywalczył sobie reelekcję, powiedział do swoich zwolenników w Stambule, że "Turcja jest jedynym wygranym w wyborach".

Jak relacjonuje agencja Reutera Erdogan stwierdził, że dostał od Turków nowy mandat prezydencki i odpowiedzialność za rządzenie krajem przez pięć kolejnych lat.

Prezydent podziękował za wsparcie, które pozwoliło mu pokonać kandydata opozycji Kemala Kilicdaroglu

Oficjalne rezultaty wyborów nie zostały jeszcze ogłoszone, ale według tureckich mediów Erdogan zdobył 52 proc. głosów. 

Obecny szef państwa Recep Tayyip Erdogan zwyciężył w niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich w Turcji, zdobywając 52 proc. głosów - wynika z rezultatów opublikowanych przez agencje Anatolia i ANKA po otwarciu 99 proc. urn z lokali wyborczych. Oznacza to trzecią kadencję prezydencką Erdogana.

Jego rywal, wspierany przez większość opozycji przewodniczący Republikańskiej Partii Ludowej (CHP) Kemal Kilicdaroglu, zdobył poparcie 48 proc. głosujących.

Frekwencja wyniosła 85 procent, cztery punkty procentowe mniej niż podczas pierwszej tury zorganizowanej 14 maja równolegle z wyborami parlamentarnymi. Do wzięcia udziału w niedzielnych wyborach upoważnionych było ponad 64 mln obywateli Turcji. 

Recep Tayyip Erdogan zapewnił sobie najwyższe stanowisko w państwie po raz trzeci z rzędu. Jego kadencja potrwa pięć lat. W niedzielę po raz pierwszy w historii Turcji prezydenta wybrano w drugiej turze wyborów.

W lipcu 2018 roku Turcja przeszła z systemu parlamentarnego na prezydencki. W nowym systemie prezydent wybierany jest bezpośrednio, a stanowisko premiera zostało zniesione.

W stolicy trwa święto zwolenników Recepa Tayyipa Erdogana.

IAR/PAP/ks

Turcja wybiera prezydenta w najważniejszych wyborach ostatnich dekad

14.05.2023 15:30
Wybory prezydenckie określane są mianem najważniejszych w tym stuleciu. Opozycja po raz pierwszy od 20 lat ma realną szansę odsunąć od władzy potężnego Recepa Tayyipa Erdogana.