Polskie Radio
Section05
wybory prezydenckie

Program wyborczy PiS. Mosiński: zanim powstanie, uważnie wysłuchamy Polaków

- Rozpoczynamy spotkania z Polakami. Będziemy w każdej gminie i małej miejscowości, aby z pokorą wysłuchiwać uwag mieszkańców, również tych krytycznych [...], wówczas będzie powstawał nasz program wyborczy - mówił w Polskim Radiu 24, Jan Mosiński z Prawa i Sprawiedliwości. Dodał, że dziś jeszcze jest za wcześnie, aby mówić o leitmotivie kampanii wyborczej jego partii.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Antoni Trzmiel Jan Mosiński Prawo i Sprawiedliwość rząd wybory parlamentarne wybory prezydenckie Polskie Radio 24

Emmanuel Macron ponownie prezydentem Francji. Ta kadencja będzie dużo trudniejsza niż pierwsza

Francuskie MSW podało ostateczne wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich. Po przeliczeniu danych ze wszystkich lokali wyborczych poinformowano, że  w niedzielnym głosowaniu najwięcej głosów otrzymał urzędujący prezydent Emmanuel Macron, który wyprzedził o ponad 17 punktów procentowych liderkę partii Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen.
Zobacz więcej na temat:  Francja wybory prezydenckie Unia Europejska

Macron ponownie prezydentem Francji. Eryk Mistewicz: społeczeństwo odetchnęło z ulgą

- Większość Francuzów zagłosowała nie tyle na Emmanuela Macrona, co przeciwko klanowi Le Pen, który szykował się do władzy od 30 lat. Na szczęście dla Polski i dla Europy Wschodniej, dla kwestii ukraińskiej, Marine Le Pen nie uzyskała władzy - mówił w Polskim Radiu 24 Eryk Mistewicz (dziennikarz, publicysta we Francji, "Wszystko Co Najważniejsze"). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Unia Europejska ŚWIAT Francja wybory prezydenckie Emmanuel Macron

Wybory we Francji. Prof. Grosse: Macron musi się liczyć z tym, że ta kadencja będzie trudniejsza

- Wszystko wskazuje na to, że ta kadencja prezydenta Macrona będzie dużo trudniejsza niż pierwsza. (...) Chociaż już w czasie tej pierwszej obserwowaliśmy bardzo wiele problemów, chociażby słynne protesty "żółtych kamizelek" - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse (politolog, Uniwersytet Warszawski).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Unia Europejska Magdalena Złotnicka ŚWIAT Francja wybory prezydenckie Emmanuel Macron

Wybory we Francji. Marek Balt: trzymałem kciuki za euroentuzjastę Macrona

- Wiele jego (E. Macrona - przyp. red.) działań mi się nie podoba, ale przy Marie Le Pen, która brała kredyt na kampanię w rosyjskim banku, jawnie solidaryzuje się z Władimirem Putinem, to Macron, w mojej ocenie, był mniejszym złem i elementem stabilizującym politykę Francji na przyszłość - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Balt (europoseł Lewicy).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Unia Europejska Magdalena Złotnicka ŚWIAT Francja wybory prezydenckie Emmanuel Macron

Macron wygrywa z Le Pen. Kożuszek: nie sądzę, by zmienił kierunek swojej polityki

- Nie wierzyłbym w to, że teraz Emmanuel Macron radykalnie zmieni swoją politykę, ponieważ nie będzie miał nad sobą wyborczego bata: że musi różnym środowiskom we Francji, także mniej skrajnym, a jednak prawicowym, dogadzać - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska"). Gośćmi "Debaty poranka" byli także Jędrzej Lipski (zastępca redaktora naczelnego "Dziennika Zachodniego") i Jerzy Mosoń (Fundacja FIBRE).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT wybory prezydenckie Europa Francja Emmanuel Macron Mirosław Skowron

Wybory we Francji. Kasprzak: oczekuję na zmianę stosunku Macrona do wojny na Ukrainie

- Myślę, że Emmanuel Macron będzie zdecydowanym Europejczykiem i nie będzie pchał się w kierunku Rosji. Mam taką nadzieję, chociaż w orędziu powyborczym, mówiąc o wojnie i pokoju, nie wymienił, o jakie kraje chodzi - mówił w Polskim Radiu 24 Mieczysław Kasprzak (PSL).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT wybory prezydenckie Europa Francja Emmanuel Macron Mirosław Skowron PSL

Zamieszki we Francji po ogłoszeniu wyników wyborów. Aktywiści starli się z policją

W Paryżu, Lyonie, Nantes i Rennes lewicowi aktywiści manifestowali przeciwko wynikom II tury wyborów prezydenckich we Francji. Tłum składający się głównie z młodych ludzi zgromadził się w centralnej dzielnicy miasta Chatelet. Doszło do zamieszek z policją, a relacje w mediach społecznościowych pokazują, że policja użyła przeciwko demonstrantom gazu łzawiącego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa wybory prezydenckie wybory prezydenckie we Francji Emmanuel Macron Marine Le Pen Francja demonstracje

"Staniemy się narodem ekologii". Emmanuel Macron w przemówieniu po ogłoszeniu wyników wyborów

Staniemy się wielkim narodem ekologii; dziękuję, że mi zaufaliście i wybraliście projekt humanistyczny, europejski, republikański, socjalny i ekologiczny – oświadczył w niedzielę prezydent Emmanuel Macron w przemówieniu na Polach Marsowych w Paryżu na tle wieży Eiffla po ogłoszeniu sondażowych wyników II tury wyborów prezydenckich.
Zobacz więcej na temat:  Emmanuel Macron Francja wybory prezydenckie sondaże ekologia Paryż ŚWIAT Europa

Finisz kampanii prezydenckiej we Francji. Ekspert wskazuje faworyta II tury

- Ubiegający się o reelekcję prezydent Francji Emmanuel Macron jest faworytem drugiej tury wyborów prezydenckich - powiedział w rozmowie z Polskim Radiem dyrektor międzynarodowy w instytucie Kantar Public Emmanuel Riviere. Według ostatnich sondaży około 57 proc. wyborców zagłosuje na obecnego przywódcę. Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się w niedzielę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja wybory prezydenckie Paryż Emmanuel Macron Marine Le Pen

"Wszystko zależy od mobilizacji społecznej". Publicyści o drugiej turze wyborów we Francji

- Różnica pomiędzy kandydatami jest stosunkowo niewielka, wystarczy wahanie o parę punktów procentowych i może się wszystko odmienić. Wynik zależy od mobilizacji społecznej - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Marcin Wojciechowski z "Liberte!", komentując zbliżające się wybory prezydenckie we Francji. Gościem "Debaty dnia" był również Maciej Kożuszek z "Gazety Polskiej". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Francja wybory prezydenckie wybory prezydenckie we Francji Marine Le Pen Emmanuel Macron

Druga tura wyborów we Francji. Stefan Foltzer: widać wyraźną przewagę Macrona nad Le Pen

- Po pierwsze potwierdza się wyraźna przewaga Emmanuela Macrona nad Marine Le Pen. Według ostatnich sondaży uzyskałby on 57 procent głosów. Po drugie widać, że kandydaci starają się jednak prowadzić kampanię do końca - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Stefan Foltzer, komentując zbliżającą się drugą turę wyborów we Francji. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński ŚWIAT Europa Francja wybory wybory prezydenckie wybory we Francji polityka Emmanuel Macron Marine Le Pen wybory prezydenckie we Francji

SONDAŻ Po debacie telewizyjnej Macron wygrywa w sondażach. Ile brakuje Marine Le Pen?

Urzędujący prezydent Emmanuel Macron po zaciętej debacie telewizyjnej niezmiennie prowadzi w sondażach (53 proc.). Na konkurującą z nim liderkę Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen chce w niedzielę w II turze wyborów głosować 47 proc. respondentów - wynika z sondażu Odoxa-Mascaret dla tygodnika "L 'Obs".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja wybory prezydenckie wybory we Francji wybory polityka Marine Le Pen Emmanuel Macron debata sondaż

Najnowszy sondaż wyborczy. Kto zostanie prezydentem Francji? Sprawdź

Z opublikowanego sondażu instytutu BVA dla stacji RTL i Orange, wynika, że "na 54 proc. głosów może liczyć urzędujący prezydent Francji Emmanuel Macron w II turze wyborów prezydenckich 24 kwietnia". Na jego rywalkę, liderkę skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen, chce zagłosować 46 proc. Francuzów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Francja Europa Emmanuel Macron Marine Le Pen wybory prezydenckie polityka