Polskie Radio
Section05
opozycja

Dr Onasz o jednej liście wyborczej opozycji: strategia umacniania pozycji Platformy Obywatelskiej

- Abstrahując od tego, jakie efekty faktyczne dla procesu wyborczego może przynieść pełne zjednoczenie sił opozycyjnych, to bez najmniejszych wątpliwości tego rodzaju rozwiązanie wpisuje się w strategię umacniania pozycji Platformy Obywatelskiej względem pozostałych sił opozycji - mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Onasz, politolog (Uniwersytet Łódzki).
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk POLSKA polityka PSL Polskie Radio 24 Prawo i Sprawiedliwość sondaż społeczeństwo opozycja koalicja obywatelska lewica Polska 2050

"To paliwo, którego PiS bardzo potrzebuje". Tomasz Żółciak o odblokowaniu KPO

- Wydaje się, że przed PiSem trochę lepsze dni, bo za chwile będzie odblokowanie KPO, będzie można ogłosić sukces. Może te pieniądze zaczną płynąć na jesieni, a to jest takie paliwo, którego PiS bardzo potrzebuje - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Żółciak ("Dziennik Gazeta Prawna"). Gośćmi audycji byli także Bogumił Łoziński ("Gość Niedzielny") i Wojciech Pokora ("Kurier Lubelski"). 
Zobacz więcej na temat:  Krajowy Plan Odbudowy POLSKA fundusze unijne sądownictwo Sejm opozycja premier polityka Komisja Europejska Polska w Unii Europejskiej

Konfederacja Polski Niepodległej – historia i przesłanie dla współczesności

Współzałożona w 1979 roku przez Leszka Moczulskiego Konfederacja Polski Niepodległej była pierwszą po ponad trzydziestu latach partią polityczną mającą charakter opozycyjny wobec władzy. O historii, działalności i przesłaniu dla współczesności jednej z ważniejszych organizacji opozycyjnych PRL w "Klubie Trójki" mówił dr Grzegorz Wołk, badacz najnowszej historii Polski, przygotowujący książkę na temat działalności Konfederacji Polski Niepodległej.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Klub Trójki Trójka piotr gontarczyk Konfederacja Polski Niepodległej (KPN) PRL historia Polski komunizm Leszek Moczulski Solidarność opozycja kpn

"Zupełny absurd i jedyny pomysł Tuska". Michał Piękoś o wspólnej liście opozycji

- Jedynym pomysłem, jaki Donald Tusk ma, jest połączenie wszystkich na opozycji w jeden pomarańczowy słupek - to jest zupełny absurd - podkreślił na antenie Polskiego Radia 24 Michał Piękoś z portalu wpunkt.online. Gośćmi "Debaty poranka" byli również prezes Fundacji Republikańskiej Marek Wróbel oraz Jerzy Mosoń z fundacji FIBRE. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka sondaż Prawo i Sprawiedliwość koalicja obywatelska opozycja PSL Polska 2050 lewica społeczeństwo Donald Tusk

Prof. Andrzej Gil: opozycja nie ma jednego lidera

- Gdyby po powrocie do Polski Donald Tusk rzeczywiście stał się niekwestionowanym liderem opozycji, człowiekiem, który łączy doświadczenie europejskie z tym, co potrzebne w Polsce, gdyby miał ciekawy projekt polityczny, nie byłoby problemu, wszyscy uznaliby jego autorytet, nawet ci, którzy mają swoje ambicje polityczne - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Gil, historyk (KUL).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Platforma Obywatelska Donald Tusk opozycja

"Anty-PIS to trochę za mało". Sławomir Jastrzębowski o wspólnej liście wyborczej opozycji

- Myślę, że nie jest w interesie żadnej partii politycznej, poza PO, aby skupiać się przed wyborami wokół Platformy Obywatelskiej - mówił w Polskim Radiu 24 Sławomir Jastrzębowski (Salon24). Gościem audycji był także Andrzej Rafał Potocki ("Sieci").
Zobacz więcej na temat:  PO Platforma Obywatelska Donald Tusk POLSKA polityka wybory w Polsce opozycja Rafał Trzaskowski Szymon Hołownia PiS Polska 2050

"Polityczna prehistoria". Marcin Piasecki o ewentualnym odrodzeniu się POPiS-u

- Proszę zauważyć, że to już niedługo będzie 17 lat. Nie, wydaje mi się, że nie jest to możliwe w obecnej konfiguracji politycznej przy tych wszystkich emocjach politycznych, które mamy i tak dalej, aby utworzyć POPiS - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Piasecki ("Rzeczpospolita"). Gośćmi audycji byli także Adam Jakuć, redaktor naczelny "Gazety Współczesnej" i "Kuriera Porannego", oraz Miłosz Lodowski, publicysta.
Zobacz więcej na temat:  PiS PO POLSKA polityka Prawo i Sprawiedliwość Platforma Obywatelska sondaż opozycja Polskie Radio 24

"Społeczeństwo tego najbardziej od nas wymaga". Wicemarszałek Senatu o wspólnej liście opozycji

- Jeśli teraz byłyby przyspieszone wybory, to najważniejsze jest, żeby była jak najszersza wspólna lista. Badania pokazują, że społeczeństwo tego najbardziej od nas wymaga i wtedy powinni iść wszyscy razem - mówiła w Polskim Radiu 24 Gabriela Morawska-Stanecka, wicemarszałek Senatu (Lewica).
Zobacz więcej na temat:  wybory w Polsce POLSKA polityka PSL Polskie Radio 24 PO wybory opozycja lewica

"Nie do końca rozumie epokę, w której ponownie działa". Prof. Konarski o Donaldzie Tusku

- Niektóre złe cechy PO, skłonność do manipulowania innymi i tworzenie kartelu czynią pomysły Donalda Tuska niewiarygodnymi z punktu widzenia poszczególnych partii. Żadna z nich nie chce być zjedzona przez PO - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wawrzyniec Konarski, rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka wybory w Polsce Donald Tusk Platforma Obywatelska opozycja