Redakcja Polska

Słowacja: sprawca zamachu na premiera mógł nie działać sam

19.05.2024 17:59
Sprawca zamachu na premiera Słowacji Roberta Ficę mógł nie działać sam - to jedna z wersji przyjętych przez śledczych. Dotąd służby informowały, że zamach został przeprowadzony przez "samotnego wilka", który nie miał wspólników i działał z pobudek politycznych.
Słowacki wicepremier i szef MON Robert Kalinak, szef Komitetu Obrony i Bezpieczeństwa Tibor Gaspar, szef policji Lubomir Solak, szef MSW Matus Sutaj Estok i p.o. dyrektora słowackiego serwisu informacyjnego Pavol Gaspar
Słowacki wicepremier i szef MON Robert Kalinak, szef Komitetu Obrony i Bezpieczeństwa Tibor Gaspar, szef policji Lubomir Solak, szef MSW Matus Sutaj Estok i p.o. dyrektora słowackiego serwisu informacyjnego Pavol GasparPAP/EPA/JAKUB GAVLAK

Minister spraw wewnętrznych Matúš Šutaj Eštok powiedział, że dwie godziny po zamachu doszło do wykasowania historii internetowej aktywności zamachowca. Dodał, ze nie mógł tego dokonać sprawca, ani prawdopodobnie jego żona. Minister dodał, że Juraj C. miał rozmawiać o planach zamachu w kręgu znajomych.

Wicepremier, minister obrony Robert Kaliňák powiedział, że mężczyzna, który zaatakował w środę w miejscowości Handlová, pojawiał się na wcześniejszych wyjazdowych posiedzeniach rządu i prawdopodobnie czekał na odpowiednią okazję.

Słowackie służby poinformowały o pogorszeniu sytuacji bezpieczeństwa w kraju. Po zamachu na premiera wzmocniono ochronę polityków, niektórych redakcji oraz szpitali. Zaostrzono monitoring miejsc, w których gromadzą się ludzie. Policja zajmuje się też dziewięćdziesięcioma przypadkami pochwalania w internecie ataku na premiera.

Wobec Juraja C. podejrzanego o usiłowanie zabójstwa premiera Słowacji, sąd zastosował wczoraj tymczasowy areszt. Grozi mu do 25 lat więzienia lub dożywocie.

Premier Robert Fico po środowym ataku przeszedł dwie operacje. Przebywa na oddziale intensywnej opieki medycznej szpitala w Bańskiej Bystrzycy, a jego stan nie jest już zagrażający życiu.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Słowacja zamach Robert Fico

Eksperci o zamachu na Roberta Fico: zawiniła ochrona premiera Słowacji

16.05.2024 09:20
Dyrektor Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas, Andrzej Mroczek, uważa, że ochrona słowackiego premiera mogła popełnić szereg błędów, które doprowadziły do zamachu. W podobnym tonie wypowiedział się też były dowódca jednostki GROM, gen. Roman Polko. Premier Robert Fico został wczoraj postrzelony i poważnie ranny.