Polskie Radio
Section05
Robert Fico

Tysiące ludzi na ulicach Bratysławy. Władzy mówią "NIE!"

- Chcemy nowego, godnego zaufania rządu, który nie jest skorumpowany i powiązany z organizacjami przestępczymi - tłumaczy w rozmowie z dziennikarzem portalu polskieradio.pl Peter Nagy, jeden z organizatorów protestów w Bratysławie. Od trzech tygodni, w każdy piątek na ulicach słowackich miast manifestuje tysiące osób. Czynnikiem zapalnym protestów było morderstwo dziennikarza śledczego Jana Kuciaka i jego narzeczonej. Część Słowaków łączy tę zbrodnię z osobami związanym z partią rządzącą Smer-SD oraz z premierem Robertem Fico, dlatego żądają rozpisania wcześniejszych wyborów. - Musimy być silni, nie mamy wyjścia - mówi jedna z uczestniczek manifestacji. 
Zobacz więcej na temat:  Bratysława Słowacja policja Robert Fico polityka TYLKO U NAS

"Nowy rząd będzie bazował na starej umowie koalicyjnej"

- To ciekawa sytuacja, nowy rząd będzie bazował na starej umowie koalicyjnej. Na czele rządu ma stanąć obecny wicepremier ds. inwestycji Peter Pellegrini, zastępca Fico w partii SMER - mówił na antenie radiowej Jedynki Adrian Bąk, specjalny wysłannik Polskiego Radia na Słowację. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ameryka Północna Stany Zjednoczone Siergiej Skripal Donald Trump Rosja Wielka Brytania Słowacja Robert Fico Jan Kuciak Adrian Bąk Grzegorz Ślubowski

Szef KE chce spotkania z premierami Grupy Wyszehradzkiej

Szef Komisji Europejskiej chce spotkać się z przywódcami Grupy Wyszehradzkiej. Jean -Claude Juncker poinformował o tym po spotkaniu w Brukseli z premierem Słowacji Robertem Fico. W rozmowach miałby uczestniczyć również szef włoskiego rządu, gdyż jednym z tematów ma być kwestia migracji. O spotkaniu mówił w PR 24 Krzysztof Renik z Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  grupa wyszehradzka Komisja Europejska Jean Claude-Juncker Włochy Krzysztof Renik Robert Fico imigranci w Europie uchodźcy