X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Za 21 lat możemy być zamożni jak Niemcy

03.09.2019 14:12
Według ekspertów wyzwaniem w najbliższych latach będzie, m.in. zwiększenie liczby pracowników na rynku pracy, czy uszczelnieie podatku akcyzowego i CIT
Audio
  • Rektor SGH profesor Marek Rocki uważa, że dogonienie naszych zachodnich sąsiadów jest możliwe pod pewnymi warunkami [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Shutterstock.com/Kinga

Za 21 lat Polska może doścignąć Niemcy pod względem zamożności, wynika z przedstawionego w Krynicy Raportu Forum Ekonomicznego i Szkoły Głównej Handlowej. Według ekspertów wyzwaniem dla naszego kraju w najbliższych latach będzie między innymi zwiększenie liczby pracowników na rynku pracy, czy wprowadzenie uszczelnień podatku akcyzowego i CIT. 
W raporcie ekonomiści zwracają uwagę, że średnia roczna stopa wzrostu PKB w latach 1990 - 2018 w Polsce była największa w Europie Środkowo-Wschodniej i trzykrotnie wyższa niż w tzw. starych krajach Unii Europejskiej. Rektor SGH profesor Marek Rocki uważa, że dogonienie naszych zachodnich sąsiadów jest możliwe pod pewnymi warunkami. 

Polska pod względem Produktu Krajowego Brutto na mieszkańca prześcignęła już Grecję, do końca tego roku prawdopodobnie wyprzedzi Portugalię. Przy założeniu utrzymania dotychczasowego tempa wzrostu po 14 latach dogoni kraje starej UE, a po 21 Niemcy. 
Profesor Marek Rocki zwrócił również uwagę na spowolnienie gospodarcze w całej Europie, które powoli dociera do Polski. Według autorów raportu nasz kraj musi stymulować gospodarkę inwestycjami, a nie konsumpcją.  Profesor SGH Dominik Gajewski, który w raporcie zajął się sprawami podatkowymi, powiedział, że rok 2017 i 2018 były rekordowe pod względem wpływów z podatku VAT, co wynika z koniunktury gospodarki oraz działań uszczelniających lukę w tym podatku. Dodał, że państwo powinno skupić się teraz na poprawieniu ściągalności akcyzy, a także CIT.

Raport „Europa Środkowo-Wschodnia Wobec Globalnych Trendów: gospodarka, społeczeństwo i biznes” został opracowany przez SGH dla Fundacji Instytut Studiów Wschodnich, organizatora XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju. 

IAR/ks

Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA podatki