Polskie Radio
Section05
podatki

Kulisy Spraw: O pracach komisji śledczych

Niebawem pracę ma rozpocząć komisja śledcza ds. nieprawidłowości wokół podatku VAT. W Kulisach Spraw Adam Hofman, były polityk Prawa i Sprawiedliwości, a także były szef komisji śledczej ds. banków i nadzoru bankowego, mówił o tym, z jakimi trudnościami mogą się spotkać posłowie, którzy będą badać sprawę wyłudzeń VAT.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 vat pieniądze podatki Adam Hofman Prawo i Sprawiedliwość PiS Patryk Jaki

Biznes, podatki, transparentność

Rozpoczęta w ostatnim czasie dyskusja na temat transparentności podatkowej wkracza na nowy poziom. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów dane podatkowe kluczowych przedsiębiorców w kraju staną się jawne. To może być podstawą – na wzór gospodarek zachodnich – do budowania efektywnego systemu współpracy biznesu z administracją, o ile obie strony wykażą się daleko idącym zrozumieniem.
Zobacz więcej na temat:  podatki przedsiębiorca cit pit

Nowe udogodnienia dla firm. Kto faktycznie z nich skorzysta?

Kolejne ułatwienia dla małych firm. Zgodnie z deklaracjami rządu najmniejsi mają płacić niższy podatek CIT i ZUS. Ministerstwo Finansów nabrało jednak na razie wody w usta i nie chce mówić o kosztach propozycji - z wcześniejszych wyliczeń Ministerstwa Rozwoju wynika, że tzw. mały ZUS może kosztować budżet ok. 300 mln zł. Oba projekty mają być jednak oddechem dla mniejszych firm.
Zobacz więcej na temat:  Marcin Jagiełowicz podatki cit