Polskie Radio
Section05
podatki

Polska gospodarka odporna na COVID-19 i wojnę na Ukrainie. Problemem jest i będzie poziom inflacji

W piątek 13-go mamy dobre informacje z polskiej gospodarki i rynku pracy. Tak można byłoby podsumować opinie ekonomistów dzisiejszej audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszki Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i ekonomisty, analityka finansowego Andrzeja Stefaniaka. A chodzi o wzrost PKB, wynagrodzeń czy uchwaloną przez Sejm obniżkę pierwszej stawki PIT. Kłopotem dla wszystkich pozostaje wysoka inflacja.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja podatki NBP stopy procentowe COVID-19 wynagrodzenia

Prof. Modzelewski: inflacja ma dzisiaj źródła pozaekonomiczne, nieracjonalne

- Grożą nam zjawiska recesyjne i wysoka inflacja, ponieważ jesteśmy w sytuacji nieracjonalnych zachowań podyktowanych okolicznościami, których nikt nie umiał przewidzieć kilka miesięcy czy tygodni temu. Kluczem do wszystkiego jest koniec sytuacji niepewności, to w rękach wielkiej polityki jest zakończenie konfliktu, który będzie zakończeniem tego stanu, a także strachu, który kieruje naszymi zachowaniami - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Witold Modzelewski, ekonomista (UW).
Zobacz więcej na temat:  Polski Ład podatki Antoni Trzmiel Witold Modzelewski społeczeństwo POLSKA GOSPODARKA

Niższy PIT, tańszy prąd, reforma Sądu Najwyższego. Dziś posiedzenie Sejmu

Sejm rozpocznie dziś dwudniowe posiedzenie. Posłowie mają przystąpić do drugiego czytania rządowego projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Posłowie zajmą się także propozycją zmian w podatku VAT, niższą akcyzą na prąd i kwestią Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sejm legislacja prawo podatki pit energia elektryczna sądownictwo Sąd Najwyższy reforma sądownictwa

PODATKI Korekta zeznania podatkowego PIT. Sprawdź, do kiedy można dokonać poprawek w deklaracji

Jeżeli zauważysz, że w zeznaniu podatkowym popełniłeś błąd - czy to pomyłkę w obliczeniach, czy też wpisałeś nieodpowiednie dane, możesz dokonać korekty PIT. To nic innego jak poprawa złożonej deklaracji podatkowej. Wiąże się to z ponownym wypełnieniem takiego samego formularza, jak do właściwej deklaracji PIT, z tym że należy zaznaczyć, iż jest to korekta.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatki pit deklaracja poprawki urząd skarbowy Podatki 2022 finanse osobiste

Premier Morawiecki: obniżka podatku PIT to kolejny element tarczy antyputinowskiej

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że rząd dopasowuje politykę fiskalną, budżetową, inwestycyjną, monetarną i regulacyjną do nowych realiów. W rozmowie z "Gazetą Polską" wskazał na wojnę surowcową ze strony Rosji, jej inwazję na Ukrainę oraz rosnącą inflację.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polski Ład Mateusz Morawiecki GOSPODARKA podatek VAT budżet Polski podatki Krajowy Plan Odbudowy