Polskie Radio
Section05
podatki

Rozliczenie PIT 2023 online. Czy coś trzeba robić? O czym warto pamiętać?

Do 30 kwietnia podatnicy mają czas na rozliczenie podatku PIT za ubiegły rok. Większość z nich robi to za pomocą usługi Twój e-PIT w e-Urzędzie Skarbowym. Czy trzeba zatwierdzić swoje rozliczenia? Co z ulgami podatkowymi? Jak przekazać 1,5 proc. swojego podatku dla wybranej organizacji pożytku publicznego?
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka pit podatki Ministerstwo Finansów podatek dochodowy urząd skarbowy ulga podatkowa ulga na dzieci internet e-usługi GOSPODARKA

Finlandia zaciska pasa. Cięcia budżetowe i wyższe podatki

Podstawowa stawka VAT zostanie podniesiona o 1,5 pkt proc., do 25,5 proc. Wyższe podatki zapłacą lepiej zarabiający i pobierający wyższe świadczenia emerytalne. Podniesiona zostanie także akcyza na papierosy i alkohol. Wyżej opodatkowane będą także słodycze, napoje bezalkoholowe, jak również auta elektryczne i hybrydowe. Tak zakłada program oszczędnościowy rządu Finlandii.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT Finlandia budżet deficyt budżetowy oszczędności podatki

Eksperci: samorządy straciły na Polskim Ładzie

Czy, ile i jakie samorządy straciły finansowo na Polskim Ładzie? Kto dostał na inwestycje więcej, a kto mniej, na ile proces ten przebiegał nietransparentnie. Czy mógł być oceniony jako załamanie idei samorządności? Czy widać to w wynikach wyborów samorządowych? Ale także to, na ile będą potrzebne pieniądze budżetowi centralnemu w związku z zagrożeniem wojną, a przynajmniej z koniecznością zwiększenia wydatków na zbrojenia i czy w związku z tym można zastanawiać się nad dzieleniem podatku dochodowego od firm między samorządy i państwo ?- to tematy dzisiejszej audycji "Rządy Pieniądza" w PR24.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA samorząd Polski Ład podatki inwestycje

Niższa składka dla przedsiębiorców? Konieczny: psucie rynku

- To jest pomysł, żeby dać prezent osobom, które są na samozatrudnieniu i przeważnie zarabiają więcej, kosztem ogromnej większości pracowników. Dodatkowo, w momencie, gdy podnosi się VAT na żywność. Najwięcej na żywność wydają mniej zamożni, obciążamy ich podatkiem i jednocześnie dajemy hojny prezent tym, którzy są bardziej zamożni. Powodujemy tym samym nierównowagę na rynku - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Konieczny (Razem).
Zobacz więcej na temat:  podatki przedsiębiorca POLSKA

Składka zdrowotna na nowo. "Zamożni zapłacą mniej"

- NFZ dostanie mniej środków, to może być ok. 5 mld złotych a pamiętajmy, że dostał on bardzo dużo nowych zadań w poprzedniej kadencji Sejmu. Tu nagle okazuje się, że będzie miał mniejsze wpływy, które trzeba będzie uzupełnić. Może to nastąpić z podatków, które jednak mają charakter regresywny, są skuteczniej ściągane z osób relatywnie uboższych - mówiła o nowych propozycjach naliczania składki zdrowotnej dr Maria Libura (Uniwersytety Warmińsko-Mazurski).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maria Furdyna podatki składka zus

Ulgi i zwroty dla niepełnosprawnych. Co uwzględnić w PIT?

Osoby niepełnosprawne lub osoby, które mają na utrzymaniu niepełnosprawnego, mogą odliczyć od swojego dochodu wydatki związane z rehabilitacją oraz niezbędne zabiegi. Dodatkowo, można odliczyć wydatki na adaptację mieszkania do potrzeb osoby niepełnosprawnej. W zależności od rodzaju wydatku, odliczenia mogą być limitowane lub nielimitowane.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA leki refundowane leki POLSKA zdrowie niepełnosprawni niepełnosprawność społeczeństwo podatki podatki 2023