Polskie Radio
Section05
podatki

Nowy okres rozliczeniowy 500+. Prezes ZUS: na konta opiekunów przelano już 622 mln zł

Prezes ZUS profesor Gertruda Uścińska przekazała Informacyjnej Agencji Radiowej, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłatę świadczeń 500+ w nowym okresie rozliczeniowym. Na konta opiekunów przelał już 622 mln zł. Dodała, że jak dotychczas, w każdym miesiącu będzie dziesięć terminów wypłat.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ZUS Gertruda Uścińska podatki dzieci 500+ 800+ społeczeństwo POLSKA

Eksperci: Mały ZUS na dłużej pomoże małym firmom, ale składka zdrowotna nadmiernie obciąża ryczałtowców

Wydłużenie o rok Małego ZUS do rozwiązanie pomocne dla małych przedsiębiorców. Nie są oni w stanie zwiększyć swoich przychodów więc wyższej składki byłoby dla nich ogromnym obciążeniem. Będzie to skutkowało w przyszłości ich niższymi emeryturami, ale nasz system przewiduje dopłaty nawet jeśli ktoś nie wypracuje sobie najniższego świadczenia - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Mariusz Andrzejewski, Akademia Ekonomiczna w Krakowie i dr Sławomir Dudek, Instytut Finansów Publicznych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatki fiskus msp ZUS dla biznesu ZUS

UE zadłużyła się na 750 mld euro. Europoseł Rzońca: trwa gorączkowe poszukiwanie pieniędzy

- Trwa gorączkowe poszukiwanie pieniędzy na spłatę unijnego zadłużenia. Prowadzony jest wielki przegląd ram finansowych UE i pojawiają się propozycje nowych podatków - powiedział europoseł komisji budżetowej PE Bogdan Rzońca. Dodał, że KE ma przedstawić zmiany w budżecie przed wakacjami.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT Unia Europejska podatki Komisja Europejska dług publiczny

PR24 "Propozycja niechlujna i niepoważna". Wiceminister finansów punktuje pomysł PO

- Donald Tusk rzuca propozycje, kwoty, do których się nie przywiązuje i po 24 godzinach potrafi je zapomnieć i nie idą za tym żadne kroki - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister finansów Piotr Patkowski, komentując propozycję PO dotyczącą kwoty wolnej od podatku. Wskazał też dwa fakty, które świadczą "przeciwko PO i Tuskowi" w kontekście tej propozycji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Donald Tusk Michał Rachoń podatki polityka opozycja Platforma Obywatelska

Zmieniać zdanie jak PO. Przypominamy, co politycy opozycji jeszcze niedawno twierdzili o kwocie wolnej od podatku i 500+

Platforma Obywatelska chce dotrzymać kroku Prawu i Sprawiedliwości w pomysłach na program wyborczy. Starają się wyprzedzić obóz rządzący i forsują swoje rozwiązania dotyczące zwiększenia kwoty wolnej od podatku i przyspieszenia wypłaty 800+. Problem polega jednak na tym, że jeszcze niedawno sprzeciwiali się takim rozwiązaniom.
Zobacz więcej na temat:  Platforma Obywatelska opozycja pieniądze wybory w Polsce POLSKA polityka podatki 500+

Czy polski system podatkowy jest złożony? W USA płacą podatki od okien, dżokejów i… wzdęcia krów!

Znane powiedzenie mówi, że w USA pewne są tylko podatki oraz śmierć. Bywa, że mieszkańcy Stanów Zjednoczonych płacą bardzo zaskakujące podatki, przynajmniej z nazwy. Jednak, kiedy się bliżej im przyjrzeć, uzasadnienie podatku zasadniczo wszystko tłumaczy. Sprawie przyjrzał się korespondent Trójki.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo podatki USA Stany Zjednoczone Jan Pachlowski Radosław Nałęcz Trójka