X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Polsko-Amerykańskie Forum Przemysłu Jądrowego

18.11.2019 11:50
Naukowcy i przedsiębiorcy z obu krajów rozmawiają w Warszawie o możliwym wsparciu Amerykanów przy budowie w naszym kraju elektrowni jądrowej
Audio
  • Warszawa: Polsko-Amerykańskie Forum Przemysłu Jądrowego [posłuchaj]
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Shutterstock/hxdyl

Dziś ważne dla przyszłości projektu atomowego spotkanie. Przygotowywane od dłuższego czasu Polsko-Amerykańskie Forum Przemysłu Jądrowego może przyspieszyć budowę nowej elektrowni. Na liście uczestników są przedstawiciele amerykańskiego Westinghouse’a.

Technologia polskiej elektrowni jądrowej będzie się opierać na działających już na świecie reaktorach III generacji. Jednym z nich jest AP1000 tej właśnie firmy. Potencjalnym wykonawcą konwencjonalnej części elektrowni z reaktorem Westinghouse’a mógłby być General Electric – wskazuje rozmówca DGP. 

Co prawda w grze są jeszcze technologie z Francji – EPR i Korei Południowej – APR-1400, ale jak zapewniają nasi informatorzy będący blisko rozmów rządu z USA, preferowany jest partner amerykański. Francuski nie ma zbyt wysokich notowań u polskich polityków ze względu na opóźnienia budów w Europie. 

Nowa elektrownia ma powstać na Pomorzu (Żarnowiec, Lubiatowo-Kopalino). Za taką lokalizacją przemawia nie tylko dostęp do potrzebnej z powodów technicznych wody, ale przede wszystkim brak w regionie dużych elektrowni. Teraz do Polski północnej prąd trzeba przesyłać z południa – co jest sporym wyzwaniem dla przeciążonych w miesiącach letnich sieci.

Źródła: Dziennik Gazeta Prawna/IAR/ks