Polskie Radio
Section05
relacje polsko-amerykańskie

TYLKO U NAS Szef BBN w USA: Amerykanie są zdeterminowani, by doprowadzić do korzystnych dla Ukrainy rozstrzygnięć wojny

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch  spotkał się w Waszyngtonie z przedstawicielami Białego Domu, Departamentu Stanu, Senatu oraz ekspertami. Jak poinformował, rozmawiał z amerykańskimi władzami między innymi na temat współpracy wojskowej Polski i USA oraz długofalowego wsparcia Ukrainy w wojnie z Rosją.
Zobacz więcej na temat:  serwis wschodni wojna 2022 Paweł Soloch Biuro Bezpieczeństwa Narodowego ŚWIAT Ameryka Ukraina POLSKA relacje polsko-amerykańskie

Stosunki polsko-amerykańskie. Ambasador Brzezinski: militarnie nasza współpraca nigdy nie była tak bliska

- Bardzo ważne, by Polacy zrozumieli, że mamy tu wysoką i wielopoziomową gotowość bojową, która naprawdę jest zabezpieczeniem na wszystkich kierunkach - powiedział "Gazecie Polskiej" Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  relacje polsko-amerykańskie serwis wschodni POLSKA bezpieczeństwo służby i bezpieczeństwo Stany Zjednoczone

Kolejne dozbrojenie polskiej armii. Lodowski: racjonalne podejście do polityki Rosji jest u nas widoczne

- Mamy jakiś jednak problem z naszą mentalnością, nie widzimy że w obecnej sytuacji wojennej, powinniśmy zachowywać się odpowiedzialnie jako całe spektrum polityczne - mówił w Polskim Radiu 24 Miłosz Lodowski, publicysta, grafik i twórca.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Abrams wojsko relacje polsko-amerykańskie wojna na Ukrainie wojna 2022 Rosja Ukraina służby i bezpieczeństwo

Bazy USA "potęgują zagrożenie Polski". Przypominamy skandaliczne słowa doradcy Hołowni

"Utworzenie stałej bazy USA w Polsce [...] potęguje zagrożenie naszego bezpieczeństwa" - napisał przed czterema laty na Twitterze były dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. Mirosław Różański, komentując plany stworzenia w Polsce stałych sił baz wojsk USA. Wtedy toczyła się w Polsce dyskusja wokół tzw. Fort Trump, którego utworzenie krytykowała także Moskwa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wojsko Polskie relacje polsko-amerykańskie Rosja wojna na Ukrainie Stałe bazy USA w Polsce infografika

PR24 Dowództwo V korpusu armii USA w Polsce. Pszczel: kolejny element układanki bezpieczeństwa

- To, że dowództwo V korpusu armii USA będzie w Polsce, ma bardzo duże znaczenie - mówił w Polskim Radiu 24 Robert Pszczel, były szef biura NATO w Moskwie. - Dowództwa to kolejny element układanki potrzebnej do tego, zwłaszcza państwom frontowym, by podwyższyć stopień bezpieczeństwa tak, by nie przyszło do głowy nikomu, zwłaszcza na Kremlu, dokonać realnej prowokacji wojskowej - tłumaczył.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Opaliński szczyt NATO 2022 Rosja POLSKA NATO relacje polsko-amerykańskie

NASZ WYWIAD Co oznacza dowództwo V Korpusu w Polsce? Szeremietiew: dobry znak, dowód, że USA poważnie traktują współpracę z Warszawą

- Skoro Stany Zjednoczone zdecydowały się, by dowództwo operacyjne umiejscowiło się w Polsce na stałe, oznacza to, że traktują bardzo poważnie zarówno swoją obecność na naszym terytorium, jak i współpracę z Polską. W innym przypadku, gdyby podejście Waszyngtonu było inne - tego rodzaju dowództwo nie miałoby sensu – zauważył w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl były wiceszef MON prof. Romuald Szeremietiew, komentując decyzję prezydenta USA ws. kwatery głównej V Korpusu Armii USA.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja wojna 2022 Kijów serwis wschodni NATO sankcje Unii Europejskiej NASZ WYWIAD ŚWIAT POLSKA Stany Zjednoczone relacje polsko-amerykańskie Romuald Szeremietiew

Joe Biden na szczycie NATO. Amerykanie mogą ogłosić ważne dla Polski decyzje

Niewykluczone, że prezydent Stanów Zjednoczonych podczas madryckiego szczytu NATO spotka się z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, a tematem rozmowy będzie rozszerzenie Sojuszu o Szwecję i Finlandię. Amerykańskie media informują również, że Joe Biden poinformuje o przedłużeniu większej obecności żołnierzy USA w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Joe Biden ŚWIAT NATO szczyt NATO bezpieczeństwo relacje polsko-amerykańskie szczyt NATO 2022

Niszczyciel US Navy cumuje w Gdyni. Ambasador Brzezinski: to pokazuje, że USA wspierają Polskę

- Ten okręt, tak jak wszystkie nasze okręty, zapewnia gwarancje bezpieczeństwa na wielu poziomach, przede wszystkim gwarantuje bezpieczeństwo naszym polskim przyjaciołom i sąsiadom - powiedział ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski o niszczycielu USS Gravely, który zacumował w gdyńskim porcie. - Pokazuje Polakom, że jesteśmy tu na miejscu, że USA was wspierają - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  relacje polsko-amerykańskie USA Mark Brzezinski marynarka wojenna wojna na Ukrainie polityka

Niszczyciel US Navy cumuje w Gdyni. Ambasador Brzezinski: to pokazuje, że USA wspierają Polskę

- Ten okręt, tak jak wszystkie nasze okręty, zapewnia gwarancje bezpieczeństwa na wielu poziomach, przede wszystkim gwarantuje bezpieczeństwo naszym polskim przyjaciołom i sąsiadom - powiedział ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski o niszczycielu USS Gravely, który zacumował w gdyńskim porcie. - Pokazuje Polakom, że jesteśmy tu na miejscu, że USA was wspierają - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA relacje polsko-amerykańskie USA Mark Brzezinski marynarka wojenna wojna na Ukrainie wojna 2022 polityka NATO Bałtyk

Samorządowy Kongres Trójmorza. Ambasador USA w Polsce: stoimy ramię w ramię

Podczas Samorządowego Kongresu Trójmorza w Lublinie, ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski mówił, że USA stoją ramię w ramię z krajami Inicjatywy Trójmorza. Brzezinski podkreślił też, że obecna współpraca Polski i Stanów Zjednoczonych w kontekście pomocy dla Ukrainy będzie miała "ważne konsekwencje dla przyszłych pokoleń".  
Zobacz więcej na temat:  Trójmorze Mark Brzezinski USA polityka relacje polsko-amerykańskie POLSKA

Wiceszef MSZ: stan relacji polsko-amerykańskich wpływa także na stosunki na linii Polska-UE

- Wielokrotnie w rozmowach z Amerykanami podnosiłem temat odbudowy zaufania ze strony Warszawy w kierunku Brukseli i konieczności dobrej współpracy, czego wymiernym efektem byłoby odblokowanie KPO. Jeśli te rozmowy polsko-amerykańskie przysłużyły się w jakikolwiek sposób odblokowaniu tych środków, to tylko dobrze dla polskiego interesu - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceszef MSZ Marcin Przydacz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marcin Przydacz Adrian Klarenbach relacje polsko-amerykańskie USA

Stała obecność wojsk USA w Polsce. Nieoficjalnie: zapadła decyzja

Jak informuje portal polskatimes.pl, powołując się na "źródła z kręgów rządowych", w Waszyngtonie zapadła decyzja, że obecność sił amerykańskich w Polsce będzie miała stały charakter. Do naszego kraju trafia już sprzęt potrzebny w związku z tym żołnierzom ze Stanów Zjednoczonych.
Zobacz więcej na temat:  relacje polsko-amerykańskie Ameryka POLSKA Europa bezpieczeństwo wojna 2022 NATO służby i bezpieczeństwo