X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Polskie firmy mogą już handlować energią na europejskim rynku

27.11.2019 16:38
Polskie firmy mogą kupować i sprzedawać więcej energii elektrycznej na europejskim rynku. Taką możliwość otworzyło przystąpienie Towarowej Giełdy Energii do międzynarodowego projektu SIDC (XBID) dla rynku dnia bieżącego.
Audio
  • Leszek Prachniak, dyrektor Departamentu Operacji Giełdowych TGE powiedział, że nowa formuła rynku energii może wpłynąć na obniżenie cen prądu w Polsce (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.pixabay

Projekt zakłada połączenie europejskiego rynku energii, co ma skutkować większą presją na obniżanie cen. Połączony rynek ma ułatwić przepływ energii między krajami, w których występują znaczne różnice cenowe.

Towarowa Giełda Energii przystąpiła do projektu 19 listopada. Jak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej Leszek Prachniak, dyrektor Departamentu Operacji Giełdowych TGE, nowa formuła rynku energii może wpłynąć na obniżenie cen prądu w Polsce. - Odbiorcy energii elektrycznej w Polsce mają do dyspozycji krajowe źródła, ale będą też mogli handlować energią poza krajem. Będą mieli możliwość zakupu energii, gdy jest ona tańsza za granicą, a w sytuacji, gdy energia jest droższa - będą mogli ją sprzedać. Sądzimy, że powinno to w jakimś stopniu spowodować obniżenie kosztów zakupu energii przez odbiorców indywidualnych i przemysłowych w Polsce - mówi Leszek Prachniak.

Obecnie system SIDC łączy 21 państw, a zawieranie międzynarodowych transakcji jest możliwe dzięki specjalnej platformie XBID, dostępnej dla członków Towarowej Giełdy Energii. W procesie bezpośrednio biorą udział firmy, które zajmują się obrotem energią eklektyczną.

- Uruchomienie handlu w połączeniach transgranicznych daje nam możliwość zawierania transakcji bezpośrednio z Niemcami, Czechami, Szwecją i Litwą. Możemy też zawierać kontrakty z krajami, z którymi nie jesteśmy połączeni sieciami przesyłowymi. Mowa tu między innymi o Francji, Hiszpanii czy Portugalii. Nowy model daje możliwość zakupu energii w całej Europie - dodaje Leszek Prachniak.

Towarowa Giełda Energii informuje, że w pierwszych dniach funkcjonowania nowego systemu średnia wielkość dziennego obrotu wzrosła czternastokrotnie w porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku.

IAR/dad