Polskie Radio
Section05
energia elektryczna

Czas działa na niekorzyść Rosji. Prezes PFR: kluczowe wyzwanie dla Europy to przetrwać zimę

- Kluczowe wyzwanie dla Europy to przetrwać zimę. Czas będzie działał na niekorzyść Rosji - powiedział w rozmowie z Business Insider prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. - Jeżeli Europa przetrwa tę zimę, to Rosja już w przyszłym roku nie będzie w stanie tak destabilizować rynku energii - dodał.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA tarcza antyinflacyjna energia elektryczna gaz ziemny węgiel ceny paliw Rosja bezpieczeństwo energetyczne

Blok 910 MW w Jaworznie czasowo odstawiony. Tauron podał datę wznowienia produkcji energii

Postój nowego bloku węglowego o mocy 910 megawatów w Jaworznie potrwa do 29 sierpnia br. - poinformował Tauron w komunikacie. Obecnie blok w Jaworznie nie wytwarza energii. W poniedziałek Tauron potwierdził, że jednostka została czasowo odstawiona w związku z koniecznością przeprowadzenia pełnego procesu oczyszczenia kotła oraz odżużlacza.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka Tauron energia elektryczna produkcja węgiel

Wielkiej Brytanii grozi gigantyczny kryzys. Rząd zakłada przerwy w dostawach prądu

Wielka Brytania planuje w zimie przerwy w dostawach energii elektrycznej dla przemysłu i gospodarstw domowych, jeśli niekorzystna aura zbiegnie się z niedoborem gazu - informuje Reuters, powołując się na raport agencji Bloomberg News. Według rządowego scenariusza nawet po uruchomieniu rezerwowych elektrowni węglowych, w najgorszym przypadku niedobór mocy elektrycznej może wynieść około jednej szóstej szczytowego zapotrzebowania.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Wielka Brytania ceny paliw energia elektryczna energetyka inflacja

"Straszenie odbiorców". Tauron dementuje doniesienia Onetu ws. bloku energetycznego w Jaworznie

Grupa Tauron poinformowała, że blok energetyczny w Jaworznie został "czasowo odstawiony" w związku z koniecznością oczyszczenia kotła oraz odżużlacza. Jednocześnie dementuje doniesienia Onetu o awarii bloku skutkującej przerwą w produkcji prądu. Grupa Tauron zaznaczyła też, że protestuje "przeciwko formie (artykułu - red.), polegającej na straszeniu odbiorców krzykliwą treścią oraz tytułem w tematach tak ważnych, jak bezpieczeństwo energetyczne kraju".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo energetyka Tauron Polska Energia energia elektryczna GOSPODARKA

Blok elektrowni w Jaworznie działa bez zakłóceń. Tauron: doniesienia Rafako przytaczane przez Onet są nieprawdziwe

"Blok 910 w Jaworznie działa, prace w jednostce prowadzone są zgodnie z kontraktem. W naszej ocenie Rafako po raz kolejny stosuje szantaż biznesowy, a materiały - w tym zdjęcia - publikowane przez Rafako zostały zmanipulowane" - poinformował w specjalnym oświadczeniu Tauron Polska Energia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Tauron Jaworzno energetyka energia elektryczna węgiel bezpieczeństwo energetyczne społeczeństwo POLSKA

Energia z atomu może być dużo tańsza niż z węgla. PIE podał szacunki

Koszt wytwarzania energii w elektrowni jądrowej jest od 2,5 do nawet 4 razy niższy niż w przypadku elektrowni węglowej. W zależności od wybranej w Polsce technologii i wariantu budowy, koszt za 1 kWh wahałby się od 12 gr do 17,5 gr, a węglowej blisko 50 gr - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energia elektryczna energia atomowa energia odnawialna węgiel energetyka energia

"Groteskowa chciwość finansistów karze najbiedniejszych". Szef ONZ wzywa do opodatkowania firm

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres zaapelował o opodatkowanie firm czerpiących ogromne zyski podczas kryzysu energetycznego. Zgromadzone fundusze miałyby wesprzeć najbardziej cierpiących ludzi. Według niego, łączne zyski największych firm energetycznych w pierwszym kwartale tego roku wyniosły blisko 100 mld dolarów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ONZ bezpieczeństwo energetyczne ceny zysk energetyka energia elektryczna

"Wybieramy pewność w niepewnych czasach". Belgia stawia na elektrownie jądrowe do 2035 roku

Belgia przedłuży działanie elektrowni jądrowych do 2035 roku. Powodem jest rosyjska napaść na Ukrainę i ryzyko kryzysu energetycznego. Chodzi o bloki jądrowe Doel 4 i Tihange 3 (czyt. tijąnż), najmłodsze w Belgii - przekazała korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia Bruksela energia elektryczna energia atomowa energetyka kryzys bezpieczeństwo wojna na Ukrainie Beata Płomecka

Bezpieczeństwo energetyczne Polski. Jacek Sasin stanowczo dementuje doniesienia opozycji

W żadnym wypadku nie groził nam blackout, czym straszy opozycja - zapewnił szef Ministerstwa Aktywów Państwowych Jacek Sasin. Wicepremier zapytany o doniesienia medialne dotyczące nieplanowanych wyłączeń bloków elektrowni Połaniec, Opole, Kozienice, Turów podkreślił, że Polska "dobrze się przygotowuje na okres zimowy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Jacek Sasin Ministerstwo Aktywów Państwowych energetyka energia elektryczna energia prąd