X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Ujemne oprocentowanie obligacji odzwierciedla wiarygodność kredytową Polski

21.01.2020 09:49
Ujemna rentowność wyemitowanych obligacji odzwierciedla poziom wiarygodności kredytowej Polski oraz zaufania inwestorów - przekazał resort finansów, komentując ostatnią emisję obligacji w formie private placemant. Dodano, że to już trzecia emisja takich obligacji o ujemnej rentowności. W dużym uproszczeniu oznacza to, że gdy ktoś pożycza Polsce pieniądze, jeszcze za to płaci, ponieważ suma, jaką musimy zwrócić, jest niższa niż wartość kredytu. Tym samym znaleźliśmy się w elitarnym gronie gospodarek, do którego od lat należą Szwajcarzy, Niemcy czy Japończycy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne shutterstock, Autorstwa Natee K Jindakum

MF wyemitowało w poniedziałek roczne obligacje w formacie private placement (niepubliczna oferta - PAP) za 200 mln euro. 16 stycznia br. dokonano wyceny rocznych obligacji nominowanych w euro. Rentowność obligacji wyniosła -0,31 proc. przy rocznym kuponie wynoszącym 0 proc.

Ministerstwo zwróciło uwagę, że ujemna rentowność oznacza, że kupujący płaci za możliwość zakupu obligacji więcej, niż uzyska od sprzedającego z tytułu zwrotu pożyczonego mu kapitału i odsetek. - Niewątpliwie, odzwierciedla to poziom wiarygodności kredytowej emitenta oraz zaufania inwestorów - podkreślono.

Resort przypomniał, że ostatnia emisja obligacji zagranicznych, wycenionych 16 stycznia br., jest już trzecią z kolei emisją na rynkach zagranicznych z ujemną rentownością. Pierwszy raz w 2015 r. uplasowano 3-letnie obligacje nominowane we frankach szwajcarskich o wartości nominalnej 580 mln CHF i rentowności -0,213 proc. Po raz drugi wyemitowano zagraniczne papiery skarbowe z ujemną rentownością w 2016 r., tym razem na rynku euro. Sprzedano wówczas 2-letnie obligacje skarbowe w formie private placement o wartości nominalnej 250 mln euro i rentowności -0,06 proc.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: obligacje gospodarka polska