Polskie Radio
Section05
obligacje

Eksperci: przy zakupach, także zbrojeniowych, podstawianie finansowania jest konieczne - byle było optymalne

Pieniądze na sfinansowanie ogromnych zakupów uzbrojenia musimy pozyskiwać z pożyczek i niczym złym nie jest pożyczka od dostawcy takiego sprzętu. Powinna być ona jednak udzielona za zasadach optymalnych, korzystnych także dla nas. Być może propozycja koreańska taka nie była stąd dementi minister finansów co do tego, że na realizację kontraktów zbrojeniowych zawartych z Koreą Południową będziemy pożyczać środki w tym państwie - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Mariusz Adamiak, dyrektor Biura Strategii Rynkowych PKO BP i Adam Ruciński, spółka BTFG.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finansowanie kredytu broń obligacje BGK oprocentowanie

Prezes GPW: suwerenność gospodarcza w UE zależy od polityki krajów członkowskich

- Wchodząc do Unii Europejskiej musieliśmy się liczyć z pewnym ograniczeniem suwerenności gospodarczej, ale kraje Wspólnoty, w różnych sposób implementują do swojego prawa unijne dyrektywy - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Dietl prezes GPW.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PolskieRadio 24 POLSKA gpw Unia Europejska Komisja Europejska dyrektywa UE obligacje Kongres Polska Wielki Projekt 2023

Na te obligacje popyt był największy. Resort finansów podał dane

W kwietniu sprzedaż skarbowych obligacji oszczędnościowych wyniosła 2 mld 370 mln zł. Jak przekazał wiceszef resortu finansów Sebastian Skuza, najchętniej kupowano obligacje 4- i 10-letnie, których oprocentowanie począwszy od drugiego okresu odsetkowego wyznaczane jest w oparciu o wskaźnik inflacji.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA obligacje Ministerstwo Finansów oszczędności oszczędzanie społeczeństwo POLSKA

Giełda w Warszawie w 2022 r. Największy udział w obrotach mieli zagraniczni inwestorzy

Największy udział w obrotach na rynku głównym GPW w 2022 r., tak jak w poprzednich latach, mieli inwestorzy zagraniczni. Wygenerowali oni 64 proc. obrotów akcjami - poinformowała giełda. Dodano, że krajowi inwestorzy instytucjonalni odpowiadali za 19 proc. obrotów. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gpw giełda papierów wartościowych emerytura oszczędzanie oszczędności obligacje PPK POLSKA społeczeństwo