Polskie Radio
Section05
obligacje

Eksperci: w wakacje Polacy postanowili wydawać pieniądze, a oszczędzać dopiero jesienią

Na razie Polacy gremialnie korzystają z wakacji. Widać tu wyraźną poprawę sytuacji materialnej przede wszystkim rodzin z małymi dziećmi, których stać na wakacje  – mówił w audycji "Rządy Pieniądza" dr Artur Bartoszewicz z SGH. Zdaniem dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek z Wydziału ekonomii UW już we wrześniu może okazać, że trzeba będzie oszczędzać z powodu cen żywności, opału oraz inflacji. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja wakcje dług publiczny obligacje Krajowy Program Odbudowy ceny żywności

Ponad milion złotych kary dla byłego członka zarządu GetBack. Jego działania były "całkowicie nieakceptowalne"

Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła na Pawła Trybuchowskiego, byłego członka zarządu GetBack SA, karę pieniężną w wysokości 1,1 mln zł za nienależyte wykonanie przez spółkę obowiązków informacyjnych dotyczących emisji obligacji w trybie ofert prywatnych. Komisja dodała, że maksymalny wymiar kary w tej sprawie wynosi 4 mln 145 tys. 600 zł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA KNF GetBack obligacje społeczeństwo POLSKA

Eksperci: popyt będzie hamował dlatego przedsiębiorcy zaczną oszczędzać i pilnować kosztów

W kolejnych miesiącach dojdzie do hamowania popytu, nie tylko w Polsce. Będzie więc hamował także nasz eksport. Tymczasem przedsiębiorcy zostają z gigantycznymi zapasami, kupionymi dramatycznie drogo, a ceny na stal, aluminium, plastik zaczęły spadać już wiosną. Dlatego teraz będzie miało miejsce pilnowanie kosztów i hamowanie wzrostu wynagrodzeń - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i ekonomista Marek Zuber z Akademii WSB.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja obligacje Rada Polityki Pieniężnej NBP wojna na Ukrainie oszczędności PMI przemysł usługi

Mimo wakacji giełda zwiększa obroty. W lipcu 2022 r. na rynku głównym wzrost o 10 proc.

W lipcu 2022 r. łączna wartość obrotu akcjami na Głównym Rynku GPW wyniosła 20,9 mld zł, czyli o 9,7 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Wartość obrotu akcjami w ramach arkusza zleceń wzrosła o 12,3 proc. rdr do poziomu 20,8 mld zł. Średnia dzienna wartość obrotu akcjami wyniosła 990,8 mln zł, o 17,6 proc. więcej niż rok wcześniej - poinformowała warszawska Giełda Papierów Wartościowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gpw giełda papierów wartościowych obligacje finanse osobiste

Polacy coraz chętniej kupują obligacje skarbowe. Wiceminister finansów: w czerwcu padł rekord sprzedaży

- W czerwcu padł rekord sprzedaży detalicznych obligacji skarbowych. Pierwsze dni lipca wskazują na utrzymanie się zainteresowania zakupem papierów skarbowych przez Polaków - poinformował Sebastian Skuza, wiceminister finansów w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA obligacje Ministerstwo Finansów oszczędności oszczędzanie

ANALIZA Inwestowanie w obligacje w czasie inflacji. Czy można ochronić oszczędności?

Obligacja jest instrumentem finansowym o stałym dochodzie, który reprezentuje pożyczkę udzieloną przez inwestora pożyczkobiorcy (zazwyczaj korporacyjnemu lub rządowemu). Obligacja może być traktowana jako umowa pomiędzy stronami, która zawiera szczegóły dotyczące pożyczki i jej spłaty. Obligacje są wykorzystywane przez przedsiębiorstwa, gminy i rządy państw do finansowania projektów i operacji. Właściciele obligacji są posiadaczami długu, czyli wierzycielami emitenta.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inwestycje Giełda oszczędności obligacje inflacja

Olbrzymie zainteresowanie obligacjami. Znacznie zwiększono pulę do sprzedaży papierów jednorocznych

Ministerstwo Finansów zwiększyło z trzech do siedmiu miliardów złotych wartość wystawionych w czerwcu do sprzedaży jednorocznych obligacji (ROR 0623). Media donoszą, że szaleństwo zakupów dotyczy wszystkich typów obligacji oszczędnościowych. Mimo intensywnych zakupów papierów powinno wystarczyć dla wszystkich chętnych, a ich lipcowe emisje będą jeszcze atrakcyjniejsze.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Finansów obligacje dług publiczny PKO BP finanse osobiste oszczędności oszczędzanie