Redakcja Polska

Trwa XIII Forum Europa – Ukraina w Jasionce koło Rzeszowa

04.02.2020 12:46
800 gości z kilkunastu krajów europejskich rozmawia m.in. o klimacie inwestycyjnym na  Ukrainie
Audio
  • Ruszyło XIII Forum Europa – Ukraina w Jasionce koło Rzeszowa. Relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Podczas forum odbędą się dyskusje o mocnych i słabym stronach inwestycji zagranicznych
Podczas forum odbędą się dyskusje o mocnych i słabym stronach inwestycji zagranicznychFoto: materiały prasowe

Politycy, samorządowcy, eksperci i przedsiębiorcy w Jasionce koło Rzeszowa biorą udział w XIII Forum Europa - Ukraina. To dwudniowe spotkanie jest okazją do wymiany doświadczeń ponad 800 gości z kilkunastu krajów europejskich. Organizatorem Forum Europa-Ukraina jest Instytut Studiów Wschodnich. Rozmowy będą dotyczyły głównie kwestii gospodarczych, w tym modernizacji i rozwoju potencjału ekonomicznego Ukrainy oraz współpracy z partnerami z Polski i innych państw europejskich. Koordynator programowy forum Jacek Kluczkowski podkreśla, że spotkanie służy przede wszystkim wymianie kontaktów, jest także okazją do dyskusji o zagadnieniach gospodarczych i infrastrukturalnych w kontekście relacji ukraińsko-europejskich. Jednym z głównych tegorocznych tematów będzie sytuacja po zmianie władzy na Ukrainie.

Dotacje wydawane w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina od 15 lat wspierają rozwój ekonomiczno-społeczny na pograniczu tych trzech krajów. Dzięki nim jest możliwy rozwój infrastruktury, służby zdrowia, turystyki, a także skuteczniej chronione dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze. Podczas Forum Europa-Ukraina odbędą się dyskusje m.in. o tym programie, ale także o znaczeniu, jakie ma wytyczenia międzynarodowego korytarza transportowego „Via Carpathia”. Jedna z debat poświęcona będzie także Partnerstwu Wschodniemu, które w ubiegłym roku obchodziło 10-lecie istnienia. Ukraina, jako kraj partnerski w ramach PW wdrażający umowę stowarzyszeniową, liczy na  pogłębioną strefę wolnego handlu z UE. Jacek Kluczkowski zwraca uwagę, że nasi wschodni sąsiedzi w ostatnich latach rozszerzyli współpracę gospodarczą z państwami europejskimi, szczególnie w zakresie handlu. Jak mówi, zwiększa się też poziom inwestycji zagranicznych w tym kraju.

W grudniu ubiegłego roku Ukraina dowiedziała się, że otrzyma 5,5 miliarda dolarów kredytu od Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Pieniądze będą wypłacone w ramach trzyletniego programu pomocowego. Kredyt ma pomóc w ożywieniu ukraińskiej gospodarki. Transze kredytu będą uzależnione od postępów w reformowaniu państwa.

Dyskusje podczas forum Europa-Ukraina w Jasionce dotyczą między innymi walki z korupcją, inwestycji w regionach czy klimatu inwestycyjnego na Ukrainie. Wydarzeniu towarzyszą IV Targi Wschodnie. Równolegle odbędzie się też II Forum Słowackie.

IAR/ep