Polskie Radio
Section05
inwestycje

GDDKiA: po zniesieniu ograniczenia tonażowego na POW ruch ciężarówek wzrósł o niespełna 10 proc.

Po tygodniu od zniesienia ograniczenia godzinowego w ruchu dla samochodów ciężarowych na Południowej Obwodnicy Warszawy ruch pojazdów ciężkich wzrósł o niespełna 10 procent - poinformowała rzecznik warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Małgorzata Tarnowska.
Zobacz więcej na temat:  tunel GOSPODARKA infrastruktura inwestycje kierowcy drogi Polskie Radio Polskie Radio Kierowców Radio kierowców kierowca Warszawa regiony POLSKA społeczeństwo GDDKiA

Plany budowy Pętli Mazurskiej w cieniu katastrofy ekologicznej na Odrze

Opinia publiczna otrzymała dobrą i złą wiadomość związane z kondycją polskich zbiorników wodnych. Dobrą wiadomością jest podpisanie pierwszej umowy na wykonanie Wielkiej Pętli Mazurskiej, co jest spełnieniem marzeń wielu żeglarzy, motorowodniaków, ale i miłośników Mazur. Złą – zatrucie rzeki Odry, o którym to zdarzeniu, mimo braku wieści o przyczynie i sprawcach, już mówi się jako o katastrofie ekologicznej. O obu wydarzeniach we czwartkowym "Klubie Trójki" rozmawiali Arkadiusz Czartoryski, Wojciech Skowyrski oraz kpt. Jacek Wasilewski. 
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki społeczeństwo Wojciech Reszczyński katastrofa ekologiczna Odra ryby zatrucie żeglarstwo woda jezioro Arkadiusz Czartoryski inwestycje turystyka

Tunel w Łodzi dla szybkich kolei. Najbardziej zaawansowany projekt CPK z wnioskiem o decyzję

Prace przy tunelu Kolei Dużych Prędkości w Łodzi wchodzą w kolejną fazę - spółka CPK złożyła wniosek o decyzję lokalizacyjną. To jeden z ostatnich elementów przygotowania do budowy, która ma ruszyć w pierwszej połowie 2023 roku. Tunel jest elementem tak zwanego igreka, czyli trasy łączącej Warszawę i Łódź z Poznaniem i Wrocławiem.
Zobacz więcej na temat:  centralny port komunikacyjny transport inwestycje infrastruktura GOSPODARKA

Programu Inwestycji Dworcowych. Dwa dworce na Mazowszu przejdą gruntowną modernizację

Właśnie rozpoczyna się remont budynków w Jaktorowie i Płochocinie. To kolejne tego typu inwestycje realizowane przez spółkę PKP, do której należą budynki dworcowe. Niedawno rozpoczęto remonty dwóch obiektów na półwyspie helskim. Wczoraj do użytku oddano natomiast odnowiony dworzec w Oleśnie.
Zobacz więcej na temat:  kolej infrastruktura GOSPODARKA kolejnictwo inwestycje inwestycji infrastrukturalne UE

Wariant inwestorski Kolei Dużych Prędkości z Łodzi do Wrocławia. CPK prezentuje projekt

Spółka Centralny Port Komunikacyjny przedstawiła wariant inwestorski prawie 200-kilometrowego odcinka Kolei Dużych Prędkości między Łodzią, Sieradzem i Wrocławiem. Będzie on częścią kolejowego "igreka" Warszawa - Łódź - Wrocław/Poznań. Prace nad studium wykonalności trwały rok.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA centralny port komunikacyjny inwestycje infrastruktura transport kolej

"Mamy podjętą strategiczną decyzję". Jacek Sasin deklaruje odbudowę przemysłu stalowego

Kosztem ok. 5 mld zł do 2027 r. katowicki Węglokoks planuje wybudować w Rudzie Śląskiej nową stalownię o zdolności produkcyjnej 1 mln ton stali rocznie. Jesteśmy zdecydowani, żeby polski przemysł stalowy - ten, który jest w rękach państwa - został odbudowany - zadeklarował wicepremier Jacek Sasin.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Sasin GOSPODARKA energetyka Ministerstwo Aktywów Państwowych węgiel inwestycje

Grupa Orlen zwiększa zyski. "Aż 5-krotny wzrost wyniku odnotował segment wydobycia ropy i gazu"

Wynik netto Grupy Orlen w drugim kwartale tego roku wzrósł do 3,7 mld zł i był wyższy o ponad 1,4 mld zł od uzyskanego w tym samym okresie roku ubiegłego, kiedy to osiągnął poziom ponad 2,2 mld zł. - Dywersyfikacja działalności Grupy Orlen pozwala nam generować coraz większe zyski poza produkcją i sprzedażą paliw - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PKN Orlen wyniki finansowe zysk ceny paliw firma inwestycje POLSKA

Budowa CPK. Mieszkańcy chcą wyższych odszkodowań za wywłaszczenie. Stanowcza odpowiedź Horały

Osoby, które mają być wywłaszczone w związku z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego mówiły w Sejmie, że oczekują wyższych odszkodowań. Chodzi też o zapewnienie, że dostaną pieniądze, zanim będą musiały opuścić domy. "Właściciele tych nieruchomości otrzymają 120 do 140 procent ich wartości" - zaznaczył z kolei pełnomocnik rządu do spraw CPK Marcin Horała.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Sejm centralny port komunikacyjny Marcin Horała nieruchomości inwestycje