Polskie Radio
Section05
inwestycje

BGK udzielił kredytu Pekao Leasing. Środki będą skierowane na wspieranie polskich przedsiębiorców

Bank Gospodarstwa Krajowego zawarł z Pekao Leasing umowę dotyczącą kredytu na kwotę 300 mln zł - poinformował BGK. To już piąta taka umowa między tymi podmiotami. Udzielony kredyt ma umożliwić Pekao Leasing wspieranie polskich przedsiębiorców.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA BGK leasing Pekao kredyt małe i srednie przedsiębiorstwo małe przedsiębiorstwo małe firmy POLSKA inwestycje

Prezes Orlenu: robimy wszystko, by benzyna nie kosztowała 7 zł

- Od dwóch miesięcy Orlen realizuje cały czas obniżki na swoich stacjach. Nadal jesteśmy firmą, która ma najtańsze paliwo w Europie. Robimy wszystko, by benzyna nie kosztowała 7 zł - mówił na antenie RMF FM prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Odniósł się także do zapowiadanego podatku od nadmiarowych zysków spółek Skarbu Państwa i przedsiębiorstw prywatnych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PKN Orlen Daniel Obajtek GOSPODARKA benzyna inwestycje

Kolejne umowy i przetargi na budowę dróg. Wsparciem dla wykonawców ma być waloryzacja wartości kontraktów

Plany inwestycyjne, wyzwania związane z realizacją zadań przez wykonawców oraz ogólna sytuacja na rynku budowlanym - to stałe tematy spotkań GDDKiA z branżą. Podczas kolejnej tury rozmów mówiono o przeciwdziałaniu ekonomicznym skutkom wojny w Ukrainie na polskim rynku budowlanym. Wiceminister infrastruktury, Rafał Weber, zapowiedział, że jeszcze w tym roku Rada Ministrów przyjmie uchwałę w sprawie Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA drogi infrastruktura GDDKiA inwestycje przetarg

Jarosław Kaczyński o CPK: dzięki niemu Polska straci cechę prowincjonalności

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas spotkania z mieszkańcami Stargardu (Zachodniopomorskie) powiedział, że "to ogromne przedsięwzięcie Centralny Port Komunikacyjny doprowadzi do tego, że nasz kraj straci bardzo niedobrą i degradującą dla prawie 40-milionowego narodu cechę. Cechę prowincjonalności".
Zobacz więcej na temat:  centralny port komunikacyjny inwestycje Jarosław Kaczyński rząd Prawo i Sprawiedliwość POLSKA polityka

Belgijski profesor: przekop Mierzei Wiślanej wywołał gwałtowny sprzeciw w niemieckich mediach

W otwarciu kanału Mierzei Wiślanej uderzający jest nie tyle fakt, że Polska odblokowała port w Elblągu, ile raczej gwałtowny sprzeciw, z jakim projekt ten spotkał się w zagranicznych, przeważnie niemieckich mediach. - Media te twierdzą, że kanał nie ma podstaw ekonomicznych, że doprowadzi do katastrofy ekologicznej, jest prowokowaniem Rosji i kolejnym krokiem dyplomatycznej eskalacji - mówi belgijski historyk prof. David Engels.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Przekop Mierzei Wiślanej Przekop Mierzei 2022 infrastruktura inwestycje

TYLKO U NAS Kunszt Wodny w Gdańsku. Ratusz wydaje miliony, a w obiekcie do dziś hula wiatr

To miała być perła Gdańska. Dowód na to, że współpraca samorządu z biznesem może z powodzeniem funkcjonować. Mowa o Kunszcie Wodnym - budynku, który ponad cztery lata temu stanął naprzeciwko Bramy Wyżynnej, przy Drodze Królewskiej w Gdańsku. Tymczasem do dziś Kunszt Wodny nie został otwarty. Do idei jego powstania przekonywał jeszcze ówczesny prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Adamowicz Aleksandra Dulkiewicz inwestycje POLSKA Gdańsk